Lawinenstein na okraji Totes Gebirge

Pozri si videoreport z pohodovej túry v Mŕtvych horách

Štartovali sme kúsok za Bad Mitterndorfom,  vo výške niečo nad 800 m, a čakalo nás asi štvorhodinové stúpanie na Lawinenstein (1965 m). Tento oblý kopec ponúka úžasné výhľady. Na severe sú pekne vidieť Totes Gebirge – Mŕtve hory, na druhej strane je pekný výhľad na Dachstein. Napriek oblakom bola perfektná viditeľnosť a ťažké mraky vytvárali dramatickú atmosféru.

Keď pri zostupe začalo hrmieť, prešli sme kúsok ďalej k lanovkovej križovatke Tauplitzalm (1640 m). Teda po tom, čo sme počkali jednu našu spolupútničku, ktorá si na vrchole zabudla foťák a musela sa poň vrátiť. Nebola jediná, hneď na začiatku túry ďalšia slečna nechala foťák pri takých drevách, spomenula si na to po nejakom tom kilometri a celú túru dúfala, že na spiatočnej ceste ho tam nájde.


Trasa podobná našej, z Bad Mitterndorfu na Tauplitzalm, ale bez vrcholu Lawinensteinu a návratu (GPX stiahnuté z Bergfexu

Na Tauplitzalme sa dali omočiť nohy v blízkom jazierku a boli tam samozrejme aj nejaké tie chaty či hotely, kde by sa dalo najesť, alebo niečím iným osviežiť. To už ale padlo zopár kvapiek, čo bol signál pre rýchlejší zostup. Asi v polovici nás prikvačila búrka, blesky našťastie neboli časté, hoci párkrát to rachlo celkom blízko. Lejak bol tiež poriadny. Vytiahli sa dáždniky, pršiplášte a jeden kamarát vyskúšal i lopúchové riešenie, ktoré by však potrebovalo ešte trochu „dopilovať“. Naštastie sa šlo už len lesnou cestou, najprudší zostup sme mali za sebou.

Skončilo to dojímavým stretnutím s pohrešovaným fotoaparátom (či bol po tom lejaku funkčný, to už neviem) a hromadným prezúvaním sa v mikrobuse.


Live panoráma z Tauplitzalmu

Možno ťa zaujme

Fotogaléria