Le Métailler – moja prvá trojtisícovka na lyžiach

Na Le Métailler (3213 m) sme s Vasilom vyliezli v marci 2013, počas rodinnej dovolenky v mestečku Nendaz.

Ak budeš mať v zime cestu okolo švajčiarskeho nóbl strediska Verbier, mám pár tipov na skialpové túry – jednodňovky veľmi blízko ku trasám Haute Route a Patrouille des Glaciers. Toto je prvý tip.

Na Le Métailler (3213 m) sme s Vasilom vyliezli v marci 2013, počas rodinnej dovolenky v mestečku Nendaz. Obaja v podstate začínajúci skialpinisti, terén sme veľmi nepoznali, ani poriadnu mapu nemali. Popis trasy som predtým videl na nejakom po francúzsky písanom blogu, ktorý som sa snažil preložiť googlom… Ale počasie bolo ako z katalógu, stopa prešliapaná, tak sme si povedali, že ideme a ak by situácia začala byť hustá, jednoducho to otočíme.

Le Métailler je trochu nevýrazný kopec vo forme dlhého ostrého hrebeňa. Sú z neho úžasné výhľady na oblasť Mont Fortu, Grand Combinu aj smerom na Matterhorn. Výhoda je, že je lyžovateľný z oboch strán, na severovýchod (k priehrade Dix) aj juhozápad (k priehrade Cleuson). Popoludní by bola oveľa lepšia lyžovačka v strmých zatienených žľaboch na strane Dixu, no potrebovali sme sa vrátiť na miesto štartu.

Vyrážali sme z parkoviska pri lanovkách Siviez/Novelli. Miestny borec vyštartoval chvíľu pred nami a dal sa doľava k okraju lesa. Nebolo nič jednoduchšie ako sledovať ho, hoci pri jeho tempe sa čoskoro stratil z dohľadu. Ďalší priebeh túry v popisoch pod fotkami.

Lokalita: Švajčiarsko, kanton Valais, Valaiské Alpy, lokalita Siviez. Prístup z turistického strediska Nendaz (jazdia aj skibusy). Najbližšie väčšie mesto v doline je Sion.

Dáta: dĺžka 20 km, prevýšenie 1593 m, celkový čas 7 h 14 min. GPS na stiahnutie

Ranný výhľad na masív Les Diablerets na druhej strane doliny
Ranný výhľad na masív Les Diablerets na druhej strane doliny
Teplota bola hlboko pod nulou, napriek prudkému stúpaniu nás oziabalo. To sme ešte nevedeli, že poobede sa budeme pri zjazde južným svahom v ťažkom hlbokom snehu doslova variť.
Ranná teplota hlboko pod nulou, trochu fučalo a napriek prudkému stúpaniu nás oziabalo. To sme ešte nevedeli, že poobede sa budeme pri zjazde južným svahom v hlbokom snehu doslova variť. Stopa bola miestami zradná, tvrdá a šikmo naklonená, pásy bohvieako nedržali. Nepríjemný úsek však nebol dlhý.
Ako sa končilo pásmo lesa, stopa začala byť zradná - tvrdá, naklonená do hlbočiny pod nami, pásy bohvieako nedržali a haršajzne sme vtedy ešte nemali. Ten úsek však nebol dlhý, o chvíľu sa otvorila krásna, ľadovcom vyformovaná vysokohorská dolina.
Nad pásmom lesa sa otvorila krásna, ľadovcom vyformovaná vysokohorská dolina.
Na južných svahoch bolo hojne vypadaných lavín
Na južných svahoch bolo hojne vypadaných lavín
Vasilovi navlhli a namrzli pásy, museli sme sušiť
Vasilovi navlhli a namrzli pásy, museli sme sušiť
Niektorí tadeto jazdili dole, my sme na vrchole zvolili iný variant
Niektorí tadeto jazdili dole, my sme na vrchole zvolili iný variant
Mont Fort (3329 m, z druhej strany naň vedie lanovka) s bračekom Petit Mont Fort, medzi vrcholmi rovnomenný ľadovec
Mont Fort (3329 m, z druhej strany naň vedie lanovka) s bračekom Petit Mont Fort, medzi vrcholmi rovnomenný ľadovec
Výhľad na Grand Combin (4314 m)
Výhľad na Grand Combin (4314 m)
Tento hrebeň tvorí vrchol Métailleru, nechcelo sa nám ho celý absolvovať. Vzadu sa vystrkuje Matterhorn (4478 m).
Tento hrebeň tvorí vrchol Métailleru. Ostali sme pár metrov pod najvyšším bodom, hlásila sa únava a pochod po prevejoch vyzeral trochu riskantne. Radšej sme sa kochali výhľadmi – vzadu sa vystrkuje Matterhorn (4478 m).
Zlyžované bolo v okolí. skoro všetko
Zlyžované bolo v okolí skoro všetko
Štart dlhého zjazdu smerom k priehrade Cleuson. Na slnečných svahoch to bolo hlboké a ťažké, v tieni hlboký prach
Štart dlhého zjazdu smerom k priehrade Cleuson. Na slnku to už bolo ťažké, v tieni krásny prach.
Sme takmer doma - priehrada Barrage de Cleuson
Sme takmer doma – Barrage de Cleuson

Máš niečo na srdci?