Ľahký ski touring vo východnom Rakúsku (Recenzia)

Nový knižný sprievodca Leichte Skitouren im Wilden Osten alebo "Ľahké lyžiarske túry na divokom východe" od Thomasa Behma, známeho rakúskeho autora outdoorových sprievodcov.
Nový knižný sprievodca Leichte Skitouren im Wilden Osten alebo „Ľahké lyžiarske túry na divokom východe“ od Thomasa Behma, známeho rakúskeho autora outdoorových sprievodcov.

Každý nejako začínal aj so skialpom, niekto možno doma za humnami a niekto možno hneď niekde v Alpách. Niekto má rád zvýšený adrenalín a niekto sa rád len tak pohodovo prejde na lyžiach v prírode, bez nutnosti akceptovať zvýšené lavínové či iné riziko. Ďalší si partiou rád nakladá náročné trasy, ale s rodinou a deťmi vyhľadáva pekné a bezpečné miesta. Ak si sa v predchádzajúcich riadkoch našiel, potom je recenzovaný sprievodca určený práve pre teba.

Knižka popisuje 75 ski touringových trás vhodných hlavne pre začiatočníkov v horách Dolného Rakúska a Horného Štajerska. Teda od Viedne cez Rax (Heukuppe), Fischbacherské Alpy (Stuhleck), Veitsch, Hochschwab až po Ybbstalské Alpy nad baníckym mestom Eisenerz. Zahrnuté sú najznámejšie lyžiarske trasy na hlavné vrcholy regiónu, ale aj novoobjavené možnosti po lesných cestách, lúkach a ľahkých, nie príliš strmých lesoch.

Leichte Skitouren in Wilden Osten 2

Osobitná pozornosť je venovaná skialpovým trasám pre začiatočníkov v existujúcich alebo opustených lyžiarskych areáloch. Na najbližšiu v sprievodcovi popísanú trasu to z Bratislavy máš niečo cez hodinku cesty autom. Do Eisenerzu sú to už tri hodinky, stále sú však trasy v dosahu aj na otočku z nášho hlavného mesta.

Každej trase sa venuje dvojstrana. K trase je uvedená fotka, mapa trasy, opis miesta nástupu, trvanie výstupu, nastúpané metre, stupeň lavínového rizika, orientácia svahu, najlepšie obdobie na túru a obtiažnosť trasy. V sprievodcovi je len pár túr obtiažnosti II/III (V je maximum), ostatné sú na najnižšej prvej úrovni. Trvanie výstupu je v priemere 2 hodiny.

Leichte Skitouren in Wilden Osten 3

Každá trasa má aj stručný popis vrátane nástupu aj návratu, samozrejme v nemčine. Škoda, že nie sú k dispozícii GPS súradnice. Aspoň nás to núti troška porozmýšlať, ale v dnešnej dobe by GPS malo byť štandardom.  Určite by som privítal aj info o vhodnosti túry pre deti, ja to chcem v každom sprievodcovi.

Keďže ide o relatívne bezpečný terén, teda mierne a nižšie položené svahy, prípadne pohyb v lese, treba mať na absolvovanie túr dobré snehové podmienky. Na väčšine popisovaných trás je len malá možnosť ocitnúť sa v lavinóznom teréne. Ani v ľahkom teréne však nie je nič na sto percent isté, treba vždy individuálne vyhodnotiť situáciu a ak všetko nehrá tip top, tak sa radšej otočiť. O nutnosti nosenia kompletnej lavínovej výbavy vôbec nechceme diskutovať. Nikdy nevieš.

Leichte Skitouren in Wilden Osten 4

Sprievodca má v úvode pekne urobený obsah. Praktické by bolo pridať do neho aj info k obtiažnosti a trvaní túry. Na rýchlu orientáciu by to bolo super. Popisované oblasti:

 • Wienerwald – 4 trasy
 • Gutensteiner Alpen – 5 trás
 • Turnizer Alpen – 4 trasy
 • Schwarzau im Gebirge – 3 trasy
 • Schneeberg – 5 trás
 • Rax – 6 trás
 • Semmering – 4 trasy
 • Wechsel – 6 trás
 • Fischbacher Alpen (Stuhleck) – 4 trasy
 • Schneealpe – 6 trás
 • Murztaler Berge – 7 trás
 • Lahnsattel a Göller – 2 trasy
 • Veitsch a Seebergsattel – 8 trás
 • Hochschwab – 8 trás
 • Ybbstaler Alpen – 3 trasy

Thomas Behm vydáva okrem skialpových aj lezeckých sprievodcov pre regióny v okolí Viedne. Niekoľko jeho knižiek sme už recenzovali. Najnovší sprievodca Leichte Skitouren im Wilden Osten vyšiel v decembri 2022, má 202 strán, formát A4, nemčina. Väzba je lepená V2, bohužiaľ ten rozpadávajúci sa typ. Uvidím, dokedy mi vydrží pokope. Cena sprievodcu je 30,80 eur + poštovné a objednať sa dá priamo u autora.

Tak kam vyrazíš najbližší víkend?