Leonidio v Grécku, zasľúbená zem horolezcov

Zaliezť si v neskorú jeseň pekne v teple, na neolezených skalách, v krásnej scenérii a trocha sa pri tom aj okúpať, na pohodu aj s malými deťmi? Takej ponuke sa ťažko odoláva.
Zaliezť si v neskorú jeseň pekne v teple, na neolezených skalách, v krásnej scenérii a trocha sa pri tom aj okúpať, na pohodu aj s malými deťmi? Takej ponuke sa ťažko odoláva.

Kamaráti chodievali s rodinami niekoľko rokov v čase jesenných prázdnin liezť na Sardíniu a vždy si to veľmi vychvaľovali. Minulý rok zmenili jesennú destináciu za grécke Leonidio – vychádzajúcu hviezdu horolezeckého zemepisu. Tento rok sme sa pridali aj my.

Leonidio je na jeseň ospalé grécke mestečko s populáciou okolo 3500 obyvateľov. Nachádza na juhu Grécka, na poloostrove Polopenéz. Je strediskom malého rázovitého regiónu Tsakiona, ktorý má aj vlastnú reč. Je vzdialené niečo cez 3 hodiny autom z Atén. Tie sú dobre a lacno dostupné z Bratislavy aj z Viedne – pozri aktuálnu ponuku leteniek. Do 15. októbra sa z Viedne lieta aj do Kalamaty, odkiaľ je do Leonidia trocha bližšie (2,5 hodiny).

11 Leonidio Twin Caves
Leonidio, Twin Caves (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Na diaľnici sa platí mýto podobne ako v Chorvátsku, teda podľa dĺžky trasy. Auto si rozhodne treba prenajať a v mimosezóne to nie je ani drahé. Ku každému sektoru sa potrebuješ priblížiť autom. Neviem si to predstaviť riešiť bez auta, ale všetko sa samozrejme dá.

V hlavnej lezeckej sezóne je tu pomerne dosť lezcov, v niektorých sektoroch sa vieš aj tlačiť, v niektorých budeš sám. Začiatkom novembra bola denná teplota 27 – 28 stupňov, a more ešte stále dosť teplé. Ak nefúkalo, bolo príjemne aj vo vode. Na južných skalách si potreboval tričko len na utieranie potu. Väčšina sektorov je južne orientovaná, takže sa pekne vyhreješ.

03 Leonidio pristav Plaka
Leonidio, pristav Plaka (viac fotiek v galérii)

V knižnom sprievodcovi z roku 2018 sa uvádza cca 1600 ciest v 60 sektoroch, a 37 viacdĺžkových ciest. Začiatkom novembra už nebolo k dispozícii toto vydanie, čakalo sa na nové vydanie, kde bude toho zase o niečo viac. V Leonidiu sme strávili 8 dní a aj tak nemá význam vyzdvihovať niektoré sektory. Samozrejme sme všetky ani nestihli prejsť.

Niektoré sú vhodné aj na návštevu s deťmi. Leonídio je ideálna rodinná lezecká destinácia. Skvelé lezenie, more, grécke špeciality, všetkého si užiješ až až. Musím však spomenúť aj fakt, že ľahkých ciest, povedzme do 5a (5 UIAA), tu veľa nie je.

09 Leonidio Monastery Agiou Nikolaou Sintzas
Kláštor Agiou Nikolaou Sintzas (viac fotiek v galérii)

V knižnom sprievodcovi sú všetky oblasti, sektory a cesty pekne popísané. Online lezeckí sprievodcovia (climleonidio.com, climbgreece.com) obsahujú len čiastkové informácie, ale určite sa aj s nimi dá dobre zaliezť. Na spestrenie programu odporúčam návštevu kláštorov prilepených na skale, napríklad Agiou Nikolaou Sintzas.

Cestou nazad sa zastavujeme na jeden deň v oblasti Nafplion (online sprievodcovia 27crags.com, climbkalymnos.com, climbgreece.com), ktorá leží bližšie k Aténam. Lezie sa tam priamo nad morom, teda z pekného chodníka vedúceho popri mori. Lezenie pekné, ale okolitá špina a odpadky na takom peknom mieste sú pre mňa nepochopiteľné.

Vidíme sa tam o rok?

Fotogaléria