Športová lezecká oblasť Sasso di Stria v sedle Valparola

Chrbát ti pri lezení kryje masív Lagazuoi, otočíš hlavu doľava a otvorí sa výhľad na Cinque Torri. Napriek vyše dvojtisícovej nadmorskej výške ide o lezeckú oblasť s veľmi príjemným prístupom. Je vhodná najmä pre pohodových lezcov a rodiny.
Chrbát ti pri lezení kryje masív Lagazuoi, otočíš hlavu doľava a otvorí sa výhľad na Cinque Torri. Napriek vyše dvojtisícovej nadmorskej výške ide o lezeckú oblasť s veľmi príjemným prístupom. Je vhodná najmä pre pohodových lezcov a rodiny.

Vrchol Sasso di Stria (2477 m n. m., ladínsky Sass de Stria, nemecky Hexenstein) je skalnatý vrchol dostupný z horského sedla Passo Falzarego, asi 15 kilometrov západne od Cortiny d’Ampezzo. Lezecká skalka nazývaná Falesia Passo Falzarego – Sass de Stria sa nachádza na jeho južnom a juhovýchodnom úpätí vo výške 2150 m n. m.

Z vrcholu Sasso di Stria rakúsko-uhorské vojenské oddiely počas prvej svetovej vojny kontrolovali talianske pozície na druhej strane sedla v masíve Lagazuoi. Dodnes je tu, rovnako ako v celej oblasti, veľa “pomníkov” vojnových udalosti. Aj pri krátkej ceste z parkoviska ku skalke budeš prechádzať okolo pozostatkov opevnení.

Do lezeckej oblasti sa dostaneš po značenom turistickom chodníku buď od lanovky alebo od pevnosti .

Podľa tlačeného sprievodcu z roku 2016 má skalka 28 ciest v obtiažnosti od 4a do 6a (francúzska stupnica) a jedna cesta No Limits je ohodnotená na 7b+. Do 5a (5 UIAA) vrátane je v oblasti 17 ciest. Takže nič pre búchačov. Dnes už je ciest viac a predpokladám, že budú pribúdať nové cesty. Potenciál ešte je na niekoľko sektorov. Zatiaľ sú tu dva – Južná strana a Juhovýchodná strana. Asi všetci chápeme prečo.

Kým sektor Južná strana je mierne položená platňa, Juhovýchodnú stranu tvorí kolmá stienka. Výška ciest je maximálne 25 metrov, so 60 metrovým lanom si tu v pohode. Nájdeš tu aj niekoľko dvojdĺžkových ciest. Krásne športovo odistená oblasť je ideálnym miestom na skúšanie lezenia na prvom aj pre ortodoxných druholezcov.

Sasso di Stria 1 pohodlný prístup od auta
Naľahko od parkoviska (viac fotiek v galérii)

Občas skala vykazuje známky olezenia, ale ešte to nie je nič strašné. Dierky, diery, dieriská v kompatnej skale. V lete ponúka pohodové lezenie na slniečku v nádhernej prírode a nezabudnuteľných scenériách. Zastaviť sa oplatí aj na pár ciest, určite si to užiješ. V čase našej návštevy bolo pod skalou zo dvadsať lezcov. Oblasť je vhodná aj pre rodinné lezenie, a to nielen vďaka vysokému podielu ľahších ciest. Možnosť rozložiť si deku kúsok od skaly je lezecký sen.

Čo sa týka alternatívneho programu, tak asi 5 minút peši od skalky smer Passo Valparola je malá boulderingová oblasť na horskej lúčke. Pre milovníkov klasického viacdĺžkového lezenia vedie na Sasso di Stria tiež pár ciest. Dve najznámejšie sú 7-dĺžková cesta s názvom Cobertaldo-Pezzotti za 4+ UIAA a Južná hrana Spigolo Colbertaldo / Hexenstein Südkante (8 dĺžok, 4+ UIAA). Na vrchol vedie aj ľahká ferratka Sottotenente Fusetti (B/C) začínajúca v sedle Valparola. Sčasti vedie aj vojenskými pozíciami a tunelmi, tak si nezabudni čelovku.

Sasso di Stria 14
Jedna z ciest vhodná na prvolezecké začiatky (viac fotiek v galérii)

Príjazd

Z Bratislavy je do talianskych Dolomitov 600 km a 7 hodín jazdy autom. Z olympijského mesta Cortina d’Ampezzo pôjdeš serpentínami do sedla Passo Falzarego (2150 m n. m.). Z Passo Falzarego pokračuješ asi kilometer na západ, smer Passo Valparola a San Cassiano.

Po ľavej strane hľadaj parkovisko pri veľkom kameni (GPS poloha parkoviska). Odtiaľ je to ku skalám len päť minút (GPS poloha sektora Južná strana). Parkovisko je asi pre 10 áut. Ak by bolo parkovisko plné, čo bolo aj v čase našej návštevy, hľadaj ďalšie možnosti parkovania na ľavej strane cesty.

Sasso di Stria 4
Južný sektor (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

 • Super Trombetta (6a). Jedna z najťažších ciest v oblasti. Ale nič extrémne, ak je to tvoje lezecké číslo. Kde by si čakal chyt, tak tam presne aj je.
 • Gatto Vecchio (5a). “Starý kocúr” je cesta na rozlez, dobré chyty, dobré stupy.
 • Semmi di Papavero (5b). V strede cesty boulder, krásne lezenie po dierach v mierne položenej platni.
 • Non Stringere (5b). Iná frekvencia a rozloženie dier ako v predchádzajúcej ceste.
 • Sfigoi (6a). Prvá cesta v juchovýchodnom sektore patrí medzi ťažšie. Po druhom istení ideš do malého previsu, kde treba nabrať odvahu, previs je po veľkých chytoch. Záver je už položený a podstatne ľahší.
Sasso di Stria 8
Sektor Južná strana (viac fotiek v galérii)

Moje hodnotenie oblasti

 • Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
 • Kvalita skaly: 5 bodov z 5
 • Istenie: 4 body z 5
 • Deti: 5 bodov z 5 (pod skalami je rovina)
 • Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (do 10 minút)
 • Dostupnosť autom a parkovanie: 5 bodov z 5
 • Prístup bez auta: –
 • Prístup na bicykli: –

Praktické info

Sasso di Stria 9 boluder rovno pod camperom
Boulder rovno pod camperom (viac fotiek v galérii)

Tipy na doplnenie výletu

Fotogaléria