Lezecký sprievodca Malé Karpaty – Skaly na Slovensku II (Recenzia)

Dlho očakávaný lezecký sprievodca Malé Karpaty - Skaly na Slovensku II vychádza vyše dva roky po prvom dieli zameranom na Záhorie. Novinka obsahuje informácie o dvanástich skalkárskych oblastiach na západnej strane Malých Karpát.
Dlho očakávaný lezecký sprievodca Malé Karpaty – Skaly na Slovensku II vychádza vyše dva roky po prvom dieli zameranom na Záhorie. Novinka obsahuje informácie o dvanástich skalkárskych oblastiach na západnej strane Malých Karpát.

Z Bratislavy v knižke nájdeš Platňu – stienku priamo v centre Bratislavy, pod Bratislavským hradom, a Technické sklo pod Devínskou kobylou na hraniciach mestských častí Dúbravka a Devínska Nová Ves. Ďalej Medené Hámre a Pajštún nad Borinkou. Z okolia Modry sú to Malé hradisko, Čertove zuby (Kukla) a Medvedia skala. Smolenice sú zastúpené skalkami Bezka a Havranica, dedinka Dobrá voda Skalami nad vyvieračkou aj so sektorom Milkine veže a Zlepencami (Chtelnické skalky).

V sprievodcovi sa nachádza aj od Bratislavy najvzdialenejšia malokarpatská skalka Veľká pec nad kopaničiarskou dedinou Prašník s najťažšou cestou sprievodcu – Anacunda za 10 UIAA. Videl som ju a netuším ako sa ten strop z jednou puklinkou dá liezť. Chlapci z Brezovej museli papať inú kapustu, keď videli v tom previse priestor na lezenie. A to som prežil detstvo kúsok od Prašníka. Asi som jedol kapustu z iného súdka. Faktom je, že prvý prelez Anacundy má na svedomí severomoravák Rosťa Tomanec.

Sprievodca Malé Karpaty 2

Najväčšia oblasť v sprievodcovi je Pajštún so 111 cestami, najmenšia je Medvedia skala s 15 cestami. Knižka má veľkosť A5, 240 strán. Obsahuje prehľadnú súhrnnú mapku, slovenské a anglické texty. Cena 19,80 € s DPH. Dočítaš sa aj niečo o etike lezenia, autorovi Vladovi „Kazo“ Linekovi, geológii, flóre a faune pohoria. Ku každej oblasti sú uvedené informácie o zaujímavých miestach, ktoré sa oplatí navštíviť po alebo pred lezením.

Autora treba (okrem iného) pochváliť za prehľadné systematické uvádzanie informácií ako geologický materiál skaly, zaujímavosť a navštevovanosť oblasti, trvanie a výškový profil prístupu, džka ciest (aké dlhé lano potrebuješ), orientácia steny (kedy na stenu svieti slnko), vzdialenosť medzi isteniami (aj info o cestách, ktoré nie je postupové istenie, čiže sa lezie tradične po vlastnom), vhodnosť pre deti. K vačšine ciest je pripojená aj krátka slovná charakteristika, ktorá však o ceste veľa napovie.

20180717_101729
20180717_101729

Praktická väzba, grafika podľa môjho gusta, presne takto si predstavujem lezeckého sprievodcu. A nielen preto, že Malé Karpaty mám jednoducho rád. Táto knižka patrí do batohu každého lezca pohybujúceho sa v oblati hlavného mesta.

Som zvedavý, kam sa teraz Kazo presunie. Sprievodca je (dúfam) dostupný v každej dobrej predajni a na stránke skalynaslovensku.sk.