Lezecký sprievodca RP v Zádieli (Recenzia)

Dostal som na recenziu aktuálneho sprievodcu do vychodňárskej Paklenice - Zádielu. S takým vybavením konečne nastal čas ísť okúsiť ostrosť skaly na Cukrovej homoli.
Dostali sme na recenziu aktuálneho sprievodcu do východňárskej Paklenice – Zádielu. Teda, aby som si veľmi nevymýšľal, vypýtal som si ho. A dostal. S takýmto vybavením konečne nastal čas ísť okúsiť ostrosť skaly a zažiť výhľady z Cukrovej homole. Postrehy a zážitky z lezenia v Zádieli som spísal v inom článku.

Sprievodca vyšiel v roku 2016 a ide o druhé vydanie. Prvé som nemal v rukách, nemôžem teda hovoríť o zmenách. Autor v úvode píše, že sprievodca je výberom ciest od 6 UIAA vyššie. Faktom ale je, že v ňom je aj plno ciest nižšieho rankingu. Originálny úvod od lezca pre lezcov, z chuti a od srdca:

Gratulujem. Stal si sa majiteľom nového sprievodcu Zádielom. Lepšie si svoje prachy použiť nemohol.

banner 800x1200

Tak dobre :)

Kratučké info k oblasti Zádiel – ak by niekto netušil, o čo ide. Zádielska dolina sa nachádza nad dedinkou Zádiel, medzi mestami Rožňava (30 km) a Košice (40 km). Z BA necelé 4 hodiny cesty a 360 km. Jednodĺžkové, viacdĺžkové, športové a tradičné cesty na bielom, miestami pomerne ostrom vápenci. Podrobnejšie info bude v dalšom článku.

02 RP v Zádieli

Autori Matej Baláž a kolektív (Jaro Jerry Pukanský, Dušan Beránek, Ján Burán a celý rad mien, ktoré sú zapísané v lezeckých memoároch Zádielu) na úvod dávajú priestor informáciám o prístupe do oblasti a jej histórii.

A potom sa to začne, sektor za sektorom, cesta za cestou. V sprievodcovi je popísaných 18 sektorov s viac ako 340 cestami, jednodĺžky aj viacdĺžky. Niektoré sektory majú okrem ilustrovaného nákresu aj topo s fotkami, čo uľahčuje orientáciu.

Súčasťou popisu sektoru je aj vysvetlený prístup a pri niektorých komplikovanejších alebo viacdĺžkových cestách nasleduje aj popis smeru. Autor upozorňuje na ťažšiu orientáciu v doline. So sprievodcom sme boli úspešní skoro vždy. Trochu sme zablúdili len pri hľadaní sektoru Stena za chatou – ihrisko, ktorý však nie je priamo v Zádielskej doline.

03 RP v Zádieli

Časová náročnosť prístupu pod stenu sa uvádza od asfaltovej cesty, ktorá vedie cez celú Zádielsku dolinu. Asfaltka je samozrejme prístupná len na pešo. Celou dolinou prejdete za 20 – 30 minút, podľa toho, ako často sa budete obzerať.

Samozrejmou súčasťou informácií v sprievodcovi je dĺžka ciest (aké dlhé lano potrebuješ), orientácia steny (kedy na stenu svieti slnko), charakteristika steny (previsy, kolmá, rajbasy). Plus hodnotenie atraktívnosti cesty a kvality odistenia.

Čo sa týka istenia, v Zádieli je stále dosť tradičných ciest a teda pomerne častá je nutnosť vylepšenia morálu vlastným istením. K väčšine popisov ciest je pripojená aj krátka slovná charakteristika, ktorá o ceste čo- to napovie. Chýba mi označenie vhodnosti prístupu s deťmi. Predsa len, rodinné lezenie je dnes časté.

04 Zádielska dolina z Cukrovej homole
Zádielska dolina z Cukrovej homole

Sprievodca je okrem slovenčiny aj v anglickom jazyku. Má 70 strán, veľkosť A5, väzba dobre drží a cena je 10 eur. Môžeš si ho objednať v eshope Rozlomity Sport, ukážky si pozri napríklad tu alebo tu. Veľmi starý sprievodca niektorými sektormi je dostupný na stránke JAMESu.

Ak nestihneš pred návštevou kúpiť sprievodcu v eshope, dá sa navštíviť aj kamenná predajňa Rozlomity Sport v Košiciach na na Študentskej ulici 1, kde sprievodcu určite budú mať.

A keď už budeš v Zádieli, pozdravuj prosim Cukrovú homoľu. Určite si na mňa pamätá, nechal som tam svoj krvavý podpis.