So ženou na lane 34: Skalné mesto Cinque Torri

Krásne viacdĺžkové cesty rôznej obtiažnosti vo výške okolo 2300 m, ku ktorým sa dostaneš autom alebo lanovkou takmer bez námahy. A veľa ľudí.
Cinque Torri je vychýrená lezecká oblasť v Dolomitoch ležiaca blízko Cortiny d’Ampezzo. Ty, ako správny nelezec, si vieš predstaviť aj zábavnejšie trávenie času. No keďže ste sa predchádzajúce dni dvakrát pozerali na túto oblasť z neďalekej Tofany di Mezzo a Col dei Bos, prišiel čas znovu vytiahnuť lezecké haraburdie.

Ehm, a nevyužiť možnosť vyviezť sa autom až do výšky 2137 metrov ku chate s príznačným názvom Rifugio Cinque Torri by bol asi hriech. Zaujímavosťou je, že cesta, ktorou sa dostanete k chate, je prístupná autom len ráno do 9:30 a zjazd je možný až poobede od 15:30. Medzi týmto časom vás za šesť eur vyvezie miestny taxibus – dodávka, alebo z druhej strany dokonca lanovka.

Máte radi svoju časovú slobodu a už o niečo menej máte radi svoje auto, preto volíte variantu autom ku chate. Ostré zákruty, úzka cesta, odvodňovacie skoky a príjemné 18-percentné stúpanie potrápi spojku, až šťastne parkujete neďaleko chaty. Hneď pod najväčšími vežami.

Cinque Torri sa skladá z mnohých skalných útvarov a veží. Každá veža má svoj názov a v okolí sa nachádza aj niekoľko mega hranatých boulder kameňov. Niektoré vyzerajú, akoby sa veža práve zvalila a vytvorila niekoľko (ne)pravidelných kociek. Celkom úchvatné.

21 áno fakt 18
Súkromná cesta pod Cinque Torri má pevný časový režim a extrémny sklon (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Cima Ovest

Ráno má byť lepšie počasie, takže idete hneď liezť. Nástup je príjemných desať minút. S parťákmi sa rozdelíte a vy si vyberáte klasickú cestu na jednu z najväčších veží Cima Ovest.

V západnej stene na ňu vedie pekná štvorková cesta Via della Guide (IV+). Prvá dvojica nalezená v ceste potvrdzuje jej obľúbenosť a v ceste vás o tom presviedča vyšmýkaná skala a možstvo skôb. Cesta má oficálne 5 krátkych dĺžok, ktoré horolezec spája do troch. Z toho je prvá dĺžka krátka, má asi desať metrov a končí pred traverzom.

4 druhá dlžka
Matúš v druhej dĺžke (viac fotiek v galérii)

V druhej dĺžke je jednoduchší traverz doprava (tak za IV) a následne pokračuje cez previštek hore. To je oficiálna druhá dĺžka, ktorú horolezec spája s treťou dĺžkou a tá vedie ľahkým terénom asi za III. Štvrtú a piatu dĺžku horolezec opäť spája do vašej tretej dĺžky. Vychádza presne 60 metrov a končí priamo na veži. V spodnej časti sa nachádza ťažší prekrok a v hornej komín. Skutočne veľký a strmý komín.

Menšie veže sú doslova obsypané lezcami. Usadíte sa na blízky trávnatý kameň a hľadáte si ďalší cieľ, kde nebudú nalezené tri autobusy.

6 na vrchole
Dramatický výhľad na masív Tofany v oblakoch (viac fotiek v galérii)

Všetko však dávaš bez ťažkostí, až sa ti to nezdá. Na veži chvíľu pobudnete a sledujete dvojicu Francúzov, ako si poradia so zlanením. Zostup prebieha cez dva zlaňáky a tak trochu do previsu.

Keďže si liezla bez batohu, tak sa pomedzi boulder kamene vraciaš po batoh a schádzate do nižších častí medzi veže Torre Seconda, Torre Quarta Alta a Torre Quarta Bassa. Tu si prekvapená množstvom ľudí, turistov i lezcov. Menšie veže Alta a Bassa sú doslova obsypané lezcami. Usadíte sa na blízky trávnatý kameň a hľadáte si ďalší cieľ, kde nebudú nalezené tri autobusy.

Torre Seconda

Medzitým okrem ďalších stotridsaťosemtisícpäťstoštyridsaťdva ľudí stretávate parťákov, ktorí vám odporúčajú ľahkú cestu na Torre Seconda s názvom Via Lusy Pompanin (IV-). Správny čas, akurát sa pod ňou vyprázdnilo a v horných častiach je nalezená len jedna dvojka.

11 niekde v stene
Niekde v stene Torre Seconda (viac fotiek v galérii)

Cesta je skutočne ľahká a vedie cestou najmenšieho odporu. Najťažšou časťou bolo nastúpiť do steny na prvých dvoch metroch. Horolezec opäť spája prvú a druhú dĺžku, ktorá ide v ľavej časti pomerne priamo hore. Následne prechádza za hranu vľavo a potom sa stáča naspäť doprava k susednej veži, medzi ktorými je obrovská trhlina. Cestou dobiehate už dlhšie nalezenú dvojicu Angličanov, avšak už ste skoro hore a nie je dôvod sa ponáhľať.

Hore sa chvíľu zdržíte. Ku zlaňáku na druhej strane veže je potrebné prejsť po exponovanej polici. Pri zlaňáku sa znovu stretávate s Angličanmi a po dohode zlaňujete na ich lanách. Laná sú viditeľne nové a pevné a ťažšie sa s nimi manipuluje.

Zlaňuješ posledná a môžeš si vychutnať krásny dlhý zlaňák a z toho 40 metrov vzdušného previsu. Rovnako ako obľubuješ traverzy, všetky previšteky, tak aj tieto mega zlaňáky patria medzi tvojich ironických obľúbencov, ale to už asi všetci vedia. S malou dušou sa so šťastím a vďačnosťou ocitáš na pevnej zemi.

17 zlaňák 2
Vzdušný zlaňák (viac fotiek v galérii)

Museo Della Grande Guerra

Jasné, že to ešte nie je koniec. Čas na zjazd autom dolu ešte nie je, parťáci stále lezú a vy teda beriete horolezecké haraburdie, odnášate ho do auta a idete na prechádzku. Lebo byť pri Cinque Torri a nevidieť ich z blízkeho hrebienka, by ani nebola návšteva.

Obídete Rifugio Cinque Torri a mierite ku lanovke. Cestou odbáčate na hrebienok, ktorý núka gýčové výhľady nielen na Cinque Torri, ale aj na Tofanu di Rozes, Col dei Bos či Lagazuoi. Možno nie je také krásne počasie, ale stojí to za to. Na hrebienku sa nachádza Museo Della Grande Guerra – open air múzeum prvej svetovej vojny. Míňate zákopy, atrapy i makety vojakov, ktorí pôsobia pomerne desivo.

Spadlo na vás i niekoľko dažďových kvapiek, ale bolo to len postrašenie. Následne sa z hrebienka stáčate naspäť medzi veže Torre Quarta Alta a Torre Quarta Bassa, pri ktorých vedie i sympatický tunelík, skoro ako v Adršpachu. Tu to už poznáte a postupne sa presúvate späť na parkovisko, kde vás už čakajú parťáci.

18 Open Air múzeum
Open air múzeum (viac fotiek v galérii)

Hodnotenie ženy na lane: Nevieš sa zbaviť pocitu, že to bol jeden veľký, mohutný a viacdĺžkový Dreveník. S majestátnosťou pribudlo i ľudí, a to nielen turistov, ale i lezcov. A tí viseli, preliezali sa a obliezali sa ako im prišlo. Je tu však krása viacdĺžkových ciest rôznej obtiažnosti v nadmorskej výške okolo 2300 m, ku ktorým sa dostaneš takmer bez námahy. Dostupnosť autom, taxibusom či lanovkom je zreteľná a to trochu uberá na čare inak nádhernej lokality.

Horolezec: Dolomity, Cinque Torri Cima Ovest, Via delle Guide (IV+): Krátka cesta v skalnom meste Cinque Torri, ktorá je vhodná na zoznámenie sa s viacdĺžkovým lezením v Dolomitoch. Po úvodnom traverze línia vedie cestou najmenšieho odporu v stene. Na štandoch sú cementované kruhy. Niektoré dĺžky sa dajú pospájať. Zostup zlanením 1x60m medzi Cima Ovest a Cima Nord. Potom 1x30m zlanenie na sever (smerom do stredu skalného mesta).

Torre Seconda, Via Lusy Pompanin (IV-):  Krátka cesta, ktorú je možné vyliezť na dve dĺžky. Zakladanie vlastného istenia nie je veľmi nutné, nakoľko všetky ťažšie miesta sú odistené skobami. Pri zostupe je najprv nutné obísť vežičku na vrchole a následne zlaniť 1×50 m na západ (zlanenie do previsu).

Ona (žena na lane) nezodpovedá za presnosť údajov. Myšlienky iba vyjadrujú emócie, pocity a psychózy nahrnuté počas získavania ďalších a ďalších skúseností. On (horolezec) posúva a dopĺňa reálne informácie. Deny a Matúš
Všetky diely seriálu So ženou na lane


Fotogaléria