Slovenské skalky: Malé Hradisko nad kráľovským mestom Modra

Malé Hradisko radíme k modranským lezeckým skalkám. Nachádza sa v Malých Karpatoch v nadmorskej výške 460 m a podobne ako Medvedia skala alebo Čertove zuby je z kremenca.
Malé Hradisko radíme k modranským lezeckým skalkám. Nachádza sa v Malých Karpatoch v nadmorskej výške 460 m a podobne ako Medvedia skala alebo Čertove zuby je z kremenca. Maximálna výška stien je 15 metrov.

Malé Hradisko tvoria dva skalné útvary vzdialené asi 20 metrov od seba. Sektory Hradisko I, II a III sú na väčšej skalke. Sektor Hradná veža je samostatná skalka. Sektor Hradisko III je určený pre deti, sú tu ľahké a dobre odistené cesty. Materiálu veľa neber, stačia ti 4 expresky a niečo do zlaňáku, aby si nehobľoval erárny materiál.

Aktuálne je tu podľa Climb.sk 20 ciest a variantov v obtiažnosti od 3 UIAA v ceste Machnatô po 9- UIAA v ceste Drtička prstov. Rovnaký počet sa uvádza aj v tlačenom sprievodcovi od Vlada Lineka, ktorý je aktuálne vypredaný. Najťažšia cesta je z dielne modranskej lezeckej legendy Martina Eckerta, ktorý je spoluautorom väčšiny ciest na Hradisku.

Do obtiažnosti 6+ UIAA je tu 15 ciest. Cesty sú naozaj krátke, ale výživné, vo väčšine lezieš od začiatku až do konca. Niektoré cesty majú len 8 metrov a dva postupové borháky + zlaňák.

Hradisko 1 skalky na hrebeni
Prístup, hore na hrebeni už vidno skalky (viac fotiek v galérii)

Niekto by povedal, že je to len taký kvak, a pre pár ciest sa sem neoplatí ísť. Áno, zo Žiliny sa sem neoplatí cestovať. Ale bratislavský kaviarenský povaľač (to ako horolezec/rezident v BA a okolí) by sem mal aspoň raz určite zamieriť a potom sa za dlhší čas vrátiť oprášiť si pamäť. Aby sa mach nestihol rozrásť po skalke.

Skalka je troška zarastená machom a jemne oslizlá, tak ako sa na modranský kremenec patrí. Z lezeckého pohľadu je to naozaj skalka lokálneho významu, ale zase si tu môžeš užiť samotu.

Skala leží pár metrov pod vrchom Peprovec (471 m). Asi 50 metrov od skaliek je rovinka na rozloženie základného tábora vhodná aj pre malé deti. Ďalší priestor je pod sektorom Hradisko III. Oblasť je pekne športovo odistená. Zlaňáky sú podľa mojej skúsenosti vždy v dvoch istiacich bodoch a spojené reťazou. Liezť sa dá aj v letných mesiacoch, keďže prevažná časť skalky je ukrytá v tieni stromov. Označenie ciest na skalách nie je.

Hradisko 5 hrana ešte raz
Cesta Luxusná hrana (viac fotiek v galérii)

Potenciál na nové cesty už viac-menej nie je, iba ak na krátke cesty. V okolí sa nachádza niekoľko podobných skaliek, tam by som videl väčší potenciál. Na malú skalku však Hradisko ponúka dosť typov lezenia – ja tu previs aj malé lišty na pol článku prsta. Ani ľahšie cesty nie sú až také ľahké. Skala nie je vyšmýkaná, ale kremenec je typ skaly, ktorý je prirodzene trocha šmykľavý.

Prístup

Z Bratislavy je do mesta Modra (okres Pezinok) cez 40 km a cesta autom trvá okolo trištvrte hodinky. Z Trnavy je to o 10 minút a 10 kilometrov bližšie. Z Modry pôjdeš smerom na Zochovu chatu. Tesne pred reštauráciou Bowling odbočíš doľava na ulicu Okružná. Za pravotočivou zákrutou (90 stupňov) odbočíš doľava medzi domy a po 150 metroch parkuješ. Je tu priestor asi pre 5 áut (GPS poloha parkoviska). Ak by bolo plno, na ulici Okružná je viac miesta.

Od parkoviska po modrej značke, smer Zámčisko. Na rázcestí Pod Zámčiskom odbočís doľava na žltú zančku. Po pár sto metroch prejdeš cez Stoličný potok. Na pravej strane je rúbanisko, v jeho hornej časti už vidno skaly (GPS poloha skalky).

Hradisko 14 celkový pohlad na sektory Hradisko I a II
Celkový pohľad na sektory Hradisko I a II (viac fotiek v galérii)

V tlačenom sprievodcovi sa píše, že k Malému Hradisku treba stúpať napravo od rúbaniska a v úrovni skaliek k nim traverzovať. Lepšie je ísť lesnou cestou vedúcou pod svahom s rúbaniskom až za rúbanisko a až potom zatočiť ostro doprava a stúpať lesom nahor k skalkám. Takto možno vynechať prechod cez rúbanisko zarastené pichľavými černicami. Ak je ale sezóna dozrievania černíc, choď určite cez rúbanisko.

Pred návštevou si je dobré overiť aktuálne lezecké obmedzenia na stránke Jamesu.

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

 • Fúzač (6+): krásna cesta, celý čas lezieš, po dobrých chytoch v miernom previse
 • Kremeň (7): podľa mňa najkrajšia cesta oblasti, po lištách v miernom previse, treba len správne vymyslieť ruky
 • Luxusná hrana (5): luxusná, ale nie je zadarmo, ak ideš na priamo hranou
 • IQ húpacieho koníka (7+): začiatok ľahší, v miernom previse po dobrých chytoch; záver vôbec netuším ako sa dá liezť za 7+, je to určite ťažšie (vieš to obliezť sprava po hrane, tak ako ja)
 • Nezmar (7): kľúč je v dvoch polhánkových lištách, ktoré pekne pustia, aj keď sa nezdajú
 • Hradisko (4+): ľahká, trocha podhodnotená cesta, dal by som jej kľudne 5+
Hradisko 7 cesta Hradisko
V ceste Hradisko (viac fotiek v galérii)

Moje hodnotenie oblasti

 • Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
 • Kvalita skaly: 2 body z 5
 • Istenie: 4 body z 5
 • Deti: 3 body z 5
 • Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (20 minút do kopca, po lesnej cestičke)
 • Dostupnosť autom a parkovanie: 5 bodov z 5
 • Prístup bez auta: 2 body z 5 (do Modry-Harmónie chodí aj MHD z Bratislavy, zastávka Modra Harmónia –  Lesná škôlka je kúsok od parkoviska pre autá)
 • Prístup na bicykli: 0 bodov z 5 (predpokladám, že existuje nejaká možnosť, nie však opisovanou trasou)

Praktické info

 • Orientácia: severovýchod a severozápad, skaly sú prevažne pod stromami
 • Materiál skaly: kremenec
 • Výška ciest: do 15 metrov
 • Voda: pod skalou nie voda, po ceste môžeš nabrať v studničke, pozri si vopred na mape
 • Stanovanie: nie
 • Tipy na doplnenie výletu: blízka vyhliadka Zámčisko je naozaj na skok
 • Sprievodca: tlačený sprievodca pre malé Karpaty od Vlada Lineka, ktorý pokrýva aj túto oblasť,  je aktuálne vypredaný – buď si ho od niekoho požičiaš, alebo si vystačís s online sprievodcom

Fotogaléria