Tip na zastávku pri Wolfgangsee – Plombergstein

Sedemdĺžková cesta Amigos (5+ UIAA) nie je žiadny lezecký skvost. Výhodou je krátky nástup a možnosť rýchlo naliezť výškové metre.
Soľná komora a okolie Salzburgu ponúkajú veľa možností na ukojenie lezeckej vášne. Pri jazere Wolfgangsee som už liezol na Falkesteinwande cestu Seenot a bol to krásny zážitok. O rok neskôr prechádzame zase okolo a zastavujeme sa obzrieť oblasť Plombergstein s viacerými dlhými a ľahšími cestami.

V lezeckej oblasti Plombergstein sa tiež nachádzajú tri sektory s jednodĺžkami, kde nájdeš aj ťažšie kúsky. My si však vyberáme cestu Amigos (5+ UIAA), 250 m. Sedem dĺžok lezenia plus horizontálny prechod po fixnom lane asi 70 metrov v polovici steny. Nástup 20 minút, zostup zlanením.

Tip na cestu mám z môjho obľúbeného sprievodcu Genussklettern Österreich Mitte. Z Bratislavy je do dedinky St. Gilgen pri Wolfgangsee asi 370 km, z Viedne smer na Mondsee a Salzburg. Zaparkuješ na parkovisku oproti reštaurácii Mühlradl (GPS parkoviska 47.772920, 13.353821).

Z parkoviska už vidíš Plombergstein, kopec nad dedinou s výraznou skalnou časťou. Bližšie parkovisko nehľadaj, nie je tam. Od parkoviska pôjdeš priamo cez dedinku po ulici Pollach, asi 10 minút pod prvý klettergarten (GPS 47.777767, 13.356529). Odtiaľ asi 20 minút najprv miernym klesaním a potom prudko pod skalu.

Plombergstein 4
Hojdačka (viac fotiek v galérii)

Cesta je pekne športovo-rakúsky odistená, nič netreba na doistenie. Jasná línia, ktorá v podstate hľadá skalu medzi zarastenými časťami kopca. Asi v polovici cesty je na strome zavesená hojdačka.

Cestu odporúčam ako zastávku pri presune z jednej oblasti do inej, nie je to žiadny lezecký skvost. Výhodou je krátky nástup a možnosť rýchlo naliezť výškové metre.


Fotogaléria