Lietavský hrad: Tak blízko a tak pekne

Keď má človek krásu rovno pod nosom, často si ju nevšimne. Pre mňa sa typickým exemplárom z kategórie nezaslúžene prehliadaných stal Lietavský hrad.
Keď má človek krásu rovno pod nosom, často si ju nevšimne. Pre mňa sa typickým exemplárom z kategórie nezaslúžene prehliadaných stal Lietavský hrad.

Hoci stojí v bezproblémovom dosahu z môjho rodného mesta, dostal som sa naň až v (ehm) zrelom veku. A to som v detstve vďaka rodičom, turistickým krúžkom a vlastnému záujmu pochodil Slovensko krížom-krážom. Neurob rovnakú chybu a ak ti ešte v zbierke navštívených domácich pozoruhodností Lietavský hrad chýba, zaraď si ho do programu. Tu sú tri pádne dôvody:

  • Je to pohodová krátka túra spojená s poznávaním dobrodružnej histórie, čiže mimoriadne vhodná aj ako cieľ výletu s deťmi.
  • Zrúcanina neponúka len pekné výhľady. Je veľmi zachovaná a v areáli sa nachádza malé múzeum.
  • Hrad Lietava stojí len pár kilometrov za hranicami mesta Žilina. Kto má cestou do Tatier alebo Terchovej dve-tri  hodiny voľného času, môže si naň len tak odskočiť z diaľnice.

Trasa: dĺžka 6,1 km, vystúpaných 247 m, celkový čas 2:46 h. Trasa na mape a GPX na stiahnutie.

Lietavský hrad (635 m) leží v Súľovských vrchoch a vidno z neho charakteristické vrcholky Súľovských skál. Turistické chodníky na hrad vedú z troch smerov: Lietavskej Svinnej, Lietavy a Podhoria (Súľovských skál). Tretia možnosť je najdlhšia a vhodná aj pre horské bicykle.

Prístup po zelenej značke z Lietavskej Svinnej je najkratší, ale aj najstrmší. Smerom dole by to mohlo byť zdraviu škodlivé. Odporúčam radšej návrat obchádzkou (viď našu trasu) s miernejsím klesaním po modrej značke. Je zároveň náučným chodníkom a vedie od rázcestia Cibuľník pod hradom pekným lesom po hrebeni do sedla nad lokalitou Krieš. Odtiaľ sa dá pohodlne vrátiť do dediny po improvizovanej krížovej ceste – novozákonné výjavy sú vytlačené na A4-ky, zalaminované a pribité na stromy.

Lietavský hrad
Lietavský hrad – výhľad na Žilinu (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Hrad Lietava bol časoch svojej najväčšej slávy v 15. a 16. storočí rovnako významný – ak nie významnejší – ako Oravský hrad. Rozsiahla zrúcanina je národnou kultúrnou pamiatkou a vlastní ju občianske Združenie za záchranu Lietavského hradu. O hrad sa starajú už od roku 1999 a ich záslužná práca je v areáli veľmi viditeľná.

Komu by bola trúra na hrad málo, môže si zo Svinnej vybehnúť na kopec Skalky (778 m) na opačnej strane doliny. Zo Skaliek je najlepší výhľad na Lietavský hrad a ak budeš mať štastie, možno tam ešte nájdeš hojdačku z tohto videa:


Fotogaléria