Lezecká cesta Luftikus nad jazerom Traunsee

Lezecká cesta nad jazerom Traunsee má obťažnosť 6 IUAA a dĺžku 190 metrov rozdelených do šiestich dĺžok.
Ako lezeckú destináciu registrujem rakúsky Traunstein už dlho. Kratší nástup (podľa sprievodcu hodina), lezecké cesty do 200 metrov, moja obtiažnosť vo viacerých lezeckých cestách, južná orientácia, rovno nad jazerom, krásne prostredie. Bolo len otázkou času, kedy ma to sem zaveje.

Lokalita

Traunstein (1691 m) je vápencová hora v rakúskej spolkovej krajine Horné Rakúsko (Oberösterreich) a patrí do pohoria Oberösterreichischen Voralpen. Zo západnej strany vyrastá rovno z brehov jazera Traunsee kúsok za mestom Gmunden. Vrchol tvorí plošina, na ktorej sú dve horské chaty. Na samotnom vrchole stojí kríž vysoký 10 metrov.

Vďaka svojej polohe na úpätí Alp a strmým skalným stenám je Traunstein pozoruhodným orientačným bodom. Nazývajú ho aj Landeswarte alebo Strážca Soľnej komory. Pre krásny výhľad a náročné horské túry je obľúbeným cieľom turistov a horolezcov. Od roku 1963 je prírodnou rezerváciou.

Príprava

Cesta Luftikus má v online sprievodcovi uvedenú atraktívnosť 3,5 hviezdy z piatich možných od piatich hodnotiteľov. Rovnaké hodnotenie dostáva aj odo mňa. Je z roku 2013, teda novšia cesta v tejto stene. Nástup je vo výške 796 m. Stena má južnú orientáciu, takže v lete je teplúčko, to len aby sa nezabudlo. Obťažnosť 6 IUAA, dĺžka 190 metrov rozdelených do šiestich dĺžok. Z toho jedna dĺžka je v obťažnosti 6, ostatné sú ľahšie. Topo nájdeš na Bergsteigene.

Príjazd

Z Bratislavy je do mesta Gmunden 325 km a tri a pol hodiny autom. V meste Gmunden pôjdeš na koniec cesty Traunsteinstraße. Je to niekoľkokilometrová úzka cesta popri jazere, na ktorej stretneš veľa bikerov a turistov. Parkovisko pre 30 áut sa nachádza na konci ulice Traunsteinstraße (GPS poloha). Pod parkoviskom je super pláž, takže si po lezení môžeš vymáčať v jazere Traun spotené telo.

Traunstein (1) Jazero Traunsee
Jazero Traunsee (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Parkovisko je platené, cena 25 slovenských éčiek za 24 rakúskych hodín, to by sa dalo. My však nachádzame parkovisko úplne plné. Čo sa dá robiť, otáčame auto. Voľné miesto nachádzame o viac ako dva kilometre ďalej, vedľa cesty a pri jazere, neplatené. Nástup, ktorý má podľa sprievodcu trvať hodinu, si tak predlžujeme o 20 minút.

Prvá časť nástupu ide po lesnej ceste, ktorá je využívaná tažkými mechanizmami, asi na ťažbu dreva. Musíš prejsť dvoma dlhšími tunelmi v skale, čelovku netreba. Celý čas ideš popri brehu jazera. Teda ho skôr tušíš, viac-menej nevidíš. Za druhým tunelom sa cesta točí doľava a presne tu je rázcestník s ferratou Naturfreundesteig Traunstein (B). Pokračuješ zaistenou cestou, ktorej náročnosť si nevyžaduje použitie ferratového výstroja. Od jej začiatku vidíš kdesi hore tvoj dnešný cieľ.

Traunstein (5) nástupova feratta
Nástupová feratta (viac fotiek v galérii)

Po asi 150 vyškových metroch úvodnej pasáže ferraty (obtiažnosť B) hľadaj nenápadnú odbočku doľava, ktorá ťa dovedie až pod stenu. Doteraz bol prístup pod stenu prechádzka ružovou záhradou. Za odbočkou traverzujeme cez suťové pole, ktorým predierame až na nástup ďalšiu hodinu. Suťovisko je uzavreté v rokline, ktorá má strmé okraje, takže len občas sa podarí nájsť normálnu cestu.

K začiatku cesty nakoniec prichádzame po dva a pol hodine chôdze od auta, presne na poludnie. Je júl, ideálny čas na grilovačku v stene. Chvíľu zvažujeme, či do nej vôbec ideme. Skutočne o chlp, konkrétne rozdielom dvoch hlasov, vyhráva nástup do steny. Že vraj len z dôvodu pomerne namáhavého nástupu.

Traunstein (6) suťovisko pod stenou
Suťovisko pod stenou (viac fotiek v galérii)

Lezenie

Začiatok cesty je pri červenom nápise Luftikus na skale. Nemožeš netrafiť. Prvá dĺžka v obtiažnosti 4+ UIAA je na zahriatie, končí sa na malej polici pod výrazným previsom. Cezeň vedie klúčová dĺžka za 6 UIAA. Cesta veľmi pekne prechádza previsom po veľkých chytoch a s dobrým istením.

Tretia dĺžka je ľahký traverz za 3 UIAA. Štvrtá dĺžka (4+UIAA) je krásne 35 metrové vertikálne lezenie. piata dĺžka za 5 UIAA má 40 metrov, chytový vápenec, krásne, ale nie ťažké lezeníčko. Posledná šiesta dĺžka ťa vyvedie až na hrebeň, štand hľadaj na veľkej borovici.

Traunstein (10) prvý štand
Prvý štand pod kľúčovým previsom (viac fotiek v galérii)

Celá cesta je položená, okrem kúska druhej dĺžky za 6 UIAA. Čo má za následok aj to, že je pomerne zeleninová. Tam kde je skala, je skala pomerne monolitická. Štandy su na dvoch nitoch spojených reťazou. Odistenie je športové, netreba mať vlastné istiace pomôcky. Lano odporúčam 60-metrové dvojité.

Zostup

Volíme zostup zlanením. Keďže máme 60-metrové dvojičky, tak to ide pohodlne. Je tu aj možnosť dokončiť výstup ľahkým trojkovým hrebeňom Gmundnerweg und Traunstein SW grat a späť ísť už spomenutou ferratou. Nás po zlanení čaká nepríjený zostup suťoviskom, rovnako náročný ako cestou hore.

Traunstein (26)
Zlaňovanie (viac fotiek v galérii)

Fotogaléria