Mahdlgupf alebo železná cesta nad jazerom Attersee

Z desiatok klettersteigov pri jazerách na severnej strane Dachsteinu som za predĺžený víkend v lete 2013 zvládol tri. Všetky stáli za to. Podávam správu o prvom z nich: Attersee - Mahdlgupf (D).
Z desiatok klettersteigov pri jazerách na severnej strane Dachsteinu som za predĺžený víkend v lete 2013 zvládol tri. Všetky stáli za to. Podávam správu o prvom z nich: Attersee – Mahdlgupf (D).

Oficiálnu obtiažnosť D tejto ferrate podľa môjho názoru dali najmä pre jej dĺžku – v stene je natiahnutých dobrých 1200 metrov lana. Z technického hľadiska je to pre mňa osobne za C, no vidím logiku v tom, že dlhotrvajúca fyzická námaha posúva obtiažnosť vyššie. Tak či onak, je to parádna zaistená cesta so super výhľadmi na jazerá. Aj ďalšiu ferratovú skalu Drachenwand nad susedným jazerom Mondsee je z vrcholu Mahdlgupf (1261 m) dobre vidno.

Ak pôjdeš v teplý letný deň, rátaj s tým, že jazero s krásnou čistou vodou bude pri zostupe priťahovať ako magnet. Naozaj sa oplatí zobrať si plavky, malá mestská pláž je hneď pri začiatku prístupovej aj zostupovej cesty. Pri pláži je tiež optimálne miesto na zaparkovanie auta. Ak bude plné, pár stoviek metrov ďalej na sever je pri ceste ďalšie parkovisko – na ňom začína aj moja GPS trasa. V okolí pláže sa nájde nejaký ten výčap a reštaurácia.

Lokalita

Rakúsko, spolková krajina Oberösterreich (hranice Salzkammergutu aj Steiermarku sú čoby kameňom dohodil, susedné jazerá už môžu byť v inej spolkovej krajine). Horská skupina Höllengebirge, obec Weissenbach am Attersee. Okrem Drachenwandu sa dá v okolí zabaviť napríklad aj v roklinovej ferrate Postalmklamm.

Dáta

Dĺžka aj so zostupom 9,3 km, prevýšenie 791 m. Prístup 0:30, výstup 3:30, zostup 1:30 h. To sú uvádzané hodnoty, môj skutočný celkový čas bol 4:30 h. Podrobné info v nemčine na bersteigen.com a moja GPS trasa na stiahnutie.

Fotogaléria

Trasa