Slovenské skalky: Medvedia skala nad Modrou

Medvedia skala je ideálna na víkendové lezenie s deťmi. Cesty majú do 15 metrov a ide o ľahké, položené cesty od 3 do 5 UIAA, pekne odistené.
V okolí Modry sa nachádza viac ako desiatka lezeckých oblastí. Niektoré dokážu splniť bežné (rozumej neprehnané) nároky, iné stoja za návštevu len skutočným fajnšmekrom – tzv. zberateľom skalpov, medzi ktorých sa radím aj ja.

Na väčšine modranských skaliek som sa už bol pozrieť. Ani jedna oblasť nie je vyslovene lezecké eldorádo, tie väčšie majú zo 20 ciest. Ale mne sa páčia. Ideálne na rodinný výlet. Krátke prístupy, kúsok od Bratislavy, krásne lesy Malých Karpát, opekanie.

V novom tlačenom sprievodcovi Malé Karpaty, ktorý práve vyšiel, sú z okolia Modry a Pezinka tri oblasti: Malé Hradisko, Čertove zuby – Kukla a Medvedia skala. Návštevu poslednej z nich som si po dlhšom čase zopakoval s ušľachtilým cieľom postarať sa deckám o program na víkendový deň.

Medvedia skala 06
Medvedia skala (viac fotiek v galérii)

Dolná a Horná Medvedia skala

Auto zaparkuješ na prírodnom pľaci blízko miesta, kde cestu z Modry – Harmónie na Zochovu chatu križuje modrá turistická značka. Hľadaj nenápadný zjazd z hradskej doprava alebo si ulož GPS súradnice. Hneď ako sa ponoríš do lesa a prekročíš Vištucký potok, zbadáš na ľavej strane Dolnú Medvediu skalu (GPS). Je na nej zopár lezeckých ciest, tie ľahšie sú zarastené machom. Dolná Medvedia skala sa dnes využíva hlavne na bouldering.

Pokračuješ mierne do kopčeka, po pravej strane menšieho prítoku Vištuckého potoka. Potôčik vidíš celú cestu až pod Hornú Medvediu skalu. Možeš isť aj po modrej turistickej značke, tá vedie nad skaly. Dajú sa veľmi ľahko obísť z oboch strán.

Materiál skaly je žula kremenec. Cesty majú dĺžku do 15 metrov a ide o ľahké, položené línie od 3 do 5 UIAA, navyše pekne odistené. Ideálna skalka na víkendové lezenie s deťmi. V pravej časti je menší previs, kde je jediná ťažšia cesta. Napriamo je to podľa mňa za 7-.

Pod skalami je rovinka, viacero ohnísk a priestor na detské vylomeniny. Takýchto ideálnych miest nie je veľa. Na skaly sa dá prísť tiež turistickou značkou zo Zochovej chaty aj od chaty Kukla nad dedinou Dubová.

Medvedia skala 12
Medvedia skala (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty

Nemá význam žiadnu vyzdvihovať. Je ich málo, všetky sú ľahké a pekné. Treba skúsiť aj previs, v najhoršom dá sa obliezť.

Moje hodnotenie oblasti

 • Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
 • Kvalita skaly: 3 body z 5
 • Istenie: 4 body z 5
 • Deti: 5 body z 5 (kočík áno)
 • Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (5 až 7 minút mierne do kopca, po lesnej cestičke)
 • Dostupnosť autom a parkovanie: 5 body z 5 (priestor pre asi 10 áut, hneď vedľa cesty)
 • Prístup bez auta: 3 body z 5 (autobus na Zochovu chatu z Modry)

Praktické tipy

 • Okúpať sa dá v nádrži nad Harmóniou. Pitnú vodu si treba zobrať so sebou, no kúsok od skaly tečie malý potôčik, v ktorom sa dá umyť.
 • Priamo pod horným sektorom sa nachádza stará banská štôlňa Bartolomej. Vchod je len čiastočne zasypaný, čo môže odvážlivcov lákať na prieskum podzemia. Štôlni však akútne hrozí zavalenie a vstup do nej je zakázaný. Verím, že v budúcnosti sa štôlňa sprístupní, samozrejme s bezpečnosťou na prvom mieste.
 • Stanovanie: zakázané
 • Online sprievodcovia: jamesak.sk, climb.sk


Fotogaléria