Minireport o veľkonočnom návrate zimy do Tatier

Vyzerá to na predĺženie už skoro odpísanej skialpovej sezóny. Cez veľkonočné sviatky som rekreačne obehol Skalnatú dolinu, Filmársky žľab, Malý Závrat a Baranie sedlo. Tri dni a zakaždým lyžovačka na čerstvom snehu vysokej kvality.

Skalnatá dolina

V sobotu rodinný deň v Lomnickom sedle. Po chvíli adrenalínového čakania na opravu pokazenej lanovky sa úspešne vyvážame hore. Francúzska mulda vyfúkaná a tvrdá, ideme radšej šlapať do Skalnatej doliny. Baby si navzájom menia zjazdovú a skialpovú výstroj, ja s nimi na striedačku vybieham pod spodný prah Cmitera.

Skalnatá dolina. Viac fotiek v galérii
Skalnatá dolina. Viac fotiek v galérii
banner 800x1200

Hore je toľko čerstvého snehu, že polovica z ľudí, ktorí mali pôvodne namierené niekam vyššie, radšej pod prvým skalným prahom končí. Smerom nadol slušná lyžovačka, hoci sneh s pribúdajúcim časom oťažieva. Jazdcom vedľa v Kartáriku nezávidíme, ideálne lajny im kazia hrudy zo starej lavíny.

Veľká Studená dolina

V nedeľu mám v pláne zlyžovať Filmársky žľab a pokračovať ďalej do Malej Studenej doliny. Plány mení vietor, kvôli ktorému odstavili lanovky do Lomnického sedla. Nosiť lyže po tráve a blate z Lomnice až vysoko nad Štart sa mi vôbec nechce. Otáčam do Smokovca, veď aj vo Veľkej Studenej bude dobre. Z Hrebienka nesiem lyže zhruba 40 minút, ďalej sa už dá na pásoch. Fajn, čakal som horšie podmienky.

Keď sa treba  rozhodnúť, či hore Generálom rovno pod Malý Závrat, alebo najskôr na Zbojnícku chatu, tradične víťazí predstava čaju s horcom. Vychádzam z chaty a vidím, že v Závrate sa už vyrojili mravčeky. Ponáhľam sa, nech mi ostane miesto na vlastnú lajnu. Posledných 20 výškových v skeletoch, dvaja náhodní spolušlapači to dali celé na pásoch.

Malý Závrat. Viac fotiek v galérii
Hmla pokazila lyžovačku z Malého Závratu. Viac fotiek v galérii

Zjazd mi kazí riedke sneženie a najmä hmla rozptyľujúca svetlo tak, že je ťažko rozoznať hranicu medzi snehom a vzduchom. Škoda, lebo sneh je perfektný, hore aj zo 30 čísiel nového. Pokračujem smerom na Svišťový štít v nádeji, že kým tam dôjdem, tak sa vyčasí. V Divej kotline predsa nemôžem zablúdiť.

V nepríjemných nárazoch vetra križujem Ľadové a Zbojnícke pleso, obchádzam Svišťový chrbát a sledujem, ako si osamelý snehoborec razí stopu do Prielomu. Nechcel by som byť v jeho koži, dlhý výšlap v hlbokom snehu je bez parťáka dosť psycho.

Pod Svišťovým je jasné, že dnes sa perfektná vianočná lyžovačka nezopakuje. Začína snežiť tak husto, že si pomaly nevidím na špičky lyží. Otočka a návrat pod Závrat (rým!). Vyjasňuje sa, aspoň zjazd Generálom si trochu užívam. Húpačky skoro celé ako-tak zjazdné, lyže nesiem len zo 10 minút, kým prichádzam na magistrálu.

Malá Studená dolina

V pondelok ráno sa vytešujem pri pohľade z okna. Lomničák ako na pohľadnici, vyzerá to byť zatiaľ najkrajší deň. Meteo síce hlási príchod oblačnosti, no má byť prakticky bezvetrie. Skúsim zrealizovať plán, ktorý sa včera z vyššej moci nepodaril.

Vrch Filmaráku nachádzam skoro bez snehu, samá sutina a trávy. Zhruba 100 výškových metrov schádzam na mačkách. Ide so mnou sympatická zmiešaná dvojica, tak je trochu veselšie.

Horná časť Filmárskeho žľabu na mačkách. Viac fotiek v galérii
Horná časť Filmárskeho žľabu na mačkách. Viac fotiek v galérii

Lyže zapíname až pod úzkym miestom pri prechode do hlavného žľabu. Predbieha nás chalan, ktorý to riskol (alebo poznal) a obul lyže vyššie. Zhora to lyžovateľne nevyzeralo, ale dalo sa. Úvodné trápenie je odmenené perfektnou lyžovačkou na suchom, len mierne zhutnenom snehu. Až tesne nad dnom doliny sa mení na typický jarný matroš, v ktorom sa ťažko zatáča.

V doline zopár pešiakov. Pod Térynou dobieham dvojicu na lyžiach, ktorá bez zastávky valí ďalej. Pre mňa je čaj a horec podstatnou súčasťou hry. Skoro prázdna chata, zvláštne – je voľný deň a obstojné počasie (hoci sa už zatiahlo).

Pod Baraním sedlom zisťujem, že zastávka na chate bola síce nevedomý, no výhodný taktický ťah. Ak by som sa ponáhľal, výstupovú stopu by som cez 30 – 40 cm čerstvého prašanu razil sám. V sedle ďakujem neznámej dvojke, práve sa chystajú na zjazd. Užívajú si ho v takmer panenskom snehu. Žľab na druhú stranu, do Veľkej Zmrzlej doliny, vyzerá byť zatiaľ úplne nedotknutý.

Zjazd z Baranieho sedla. Viac fotiek v galérii
Zjazd z Baranieho sedla. Viac fotiek v galérii

Odmeňujem sa perfektnou jazdou nazad k Téryho chate, cestou mávam oprotiidúcim ranným parťákom z Filmaráku. Pod žľabom chvíľu koketujem s myšlienkou vyšlapať si ním do Lomnického sedla. Našťastie si mi v pamäti vybaví ten dlhý úsek na nestabilnej sutine. Aj kontrola času hovorí, že magistrála bude istejšia. Je pol tretej, lanovku do Lomnice by som cez žľab nestihol.

Lyže vyzúvam až pri Zamkovského chate. Prvú polovicu magistrálového úseku na Skalnaté pleso ich nesiem, druhá sa dá ísť na pásoch. Lanovka, auto, cez sneženie na Čertovici sa zaraďujem do posviatočného sťahovania národa z východu na západ.

Fotogaléria