Nevinná cesta nad Misurinou

Monte Popena Basso je kopec nad ikonickým jazerom Lago di Misurina. Nízku obtiažnosť cesty relativizuje skutočnosť, že sa lezie väčšinou po vlastnom istení.
Lezecká cesta Via Innocenti Evasioni di Sinistra vedie východnou stenou na vrchol Monte Popena Basso. Je to kopec nad ikonickým jazerom Lago di Misurina v Sextenských Dolomitoch. Nízku obtiažnosť cesty (5 UIAA) relativizuje skutočnosť, že sa lezie väčšinou po vlastnom istení.

Talianske Dolomity sú nezabudnuteľné. Kto sa tam raz pozrie, chce sa tam vrátiť. Minuloročné leto sme si ich s Janom a Jarom opäť trochu užili. O lezení cesty Comici/Northwest corner na vrchol veže Punta Col de Varda, tiež nad Misurinou, som už písal. Jaro dodal podrobný report o prechode kultovou ferratou Via delle Bocchette v Dolomiti di Brenta, ktorý bol nakoniec celkom úmorný. Nestihol som ešte napísať o ceste, ktorou sme vlaňajší lezecký trip v Dolomitoch začínali.

Vybrali sme niečo, kde by sme sa nemali v ničom pomýliť. Kratší nástup, peši priamo z kempu v Misurine, jasný smer a samozrejme dobré hodnotenie v sprievodcovi. Severozápade od Misuriny sa vypína kopec s názvom Monte Popena Basso (2229 m). Jeho východná stena je jasne viditeľná  priamo od jazera aj z kempu. Ideálny začiatok.

Via Innocenti Evasioni di Sinistra 01 Pohľad z kempu na stenu
Pohľad na stenu Monte Popena z kempu (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Východná stena Monte Popena ponúka množstvo kratších a príjemných lezeckých ciest v dĺžke do 200 metrov. Väčšina z nich je na dobrej skale, i keď s troškou zeleniny. Nájdeš tu športovo odistené cesty aj cesty tradičné, teda istenie po vlastnom. Vyberáme cestu s názvom Via Innocenti Evasioni di Sinistra (niečo ako „nevinné úniky doľava“) z knižného sprievodcu, ktorý jej nadelil tri z troch možných hviezd. Dĺžka 160 m, obtiažnosť 5 UIAA.

Trasa: komplet prístup, lezenie aj zostup. Dĺžka 5 km, nastúpaných 426 m. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Prístup

Spíme v kempe Alla Baita, čo je v podstate jediná možnosť ubytovania tohto typu priamo v Misurine. Rovno z kempu vyrážame na lezenie v plnej poľnej. Po asfaltovej ceste, smerom do Misuriny, prídeš po 5 minútach na križovatku pred penziónom Dolomiti des Alpes. Po ľavej strane má penzión parkovisko, nad ktorým sa začína červená turistická značka (GPS poloha).

Via Innocenti Evasioni di Sinistra 02 Výhľad na Misurinu tesne pod nástupom
Výhľad spod nástupu do cesty na jazero a masív Cadini di Misurina. Na krajnú vežičku nad lanovkou sme liezli nasledujúci deň (viac fotiek v galérii)

Ponad vrcholky stromov vidíš aj z asfaltky skalnú stenu Monte Popena. Po červenej značke vyšliapeš serpentínami až do kosodreviny. V správnom momente odbočíš z chodníka vľavo pod stenu. Chodník začína točiť doprava a stena je vľavo. Prístup je značený kamennými mužíkmi. Nástup pod stenu trvá 45 minút. Slnko do steny svieti doobeda.

Príjazd

Z Bratislavy je do talianskeho turistického strediska Misurina v Dolomitoch 550 km a skoro 7 hodín jazdy autom.

Via Innocenti Evasioni di Sinistra 03 Prvá dlžka
Prvá dlžka (viac fotiek v galérii)

Lezenie

Začiatok cesty je vo výške cca 2000 m. Keďže cesta nie je odistená, nič ti neukáže smer, kde začať. Preto sa vyše pol hodiny dohadujeme, kde je správn nástup. Po pravej aj ľavej strane sú iné, odistené cesty. Nakoniec naliezam do steny nad veľkým kameňom so žltým prúsikom. Ak ho uvidíš, tak si dobre.

Nástup je asi 50 metrov vľavo od vyrazného kúta s cestou Diedro Mazzorana. Po desiatich metroch nachádzam dobre schovanú skobu, ktorá ma uistila, že som v správnom smere. Cesta sa vyhýba vegetácii a vedie v pomerne dobrej skale. V ceste nájdeš občas skoby a štandy sú tiež na skobách (minimálne dva kusy).

Via Innocenti Evasioni di Sinistra 11 V stene
V stene (viac fotiek v galérii)

Cesta má 4 dĺžky, každá po 40 metrov. Je to krásna, orientačne nenáročná cesta v mierne položenej stene. Dobre možnosti zaistenia, vyrovnaná náročnosť, ani meter zadarmo. Značka: Ideál. Za mňa tiež tri hviezdy z troch.

Lano odporúčam dvojité 60-metrové. Komplet vercajch na doistenie je nutný. Skoby netreba. Náš celkový čas lezenia v trojici bol 4 hodiny. Ak nemáš tlačeného sprievodcu, možno oceníš drobné info k ceste na stránke UKclimbing.com.

Via Innocenti Evasioni di Sinistra 15 Začiatok zostupovky
Začiatok zostupovky s exkluzívnym výhľadom (viac fotiek v galérii)

Zostup

Cesta končí v podstate priamo na vrchole Monte Popena. Určite si vychutnaj 360-stupňové neskutočné výhľady, ktorým dominujú ikonické Tre Cime. Z vrcholu ideš červenou turistickou značkou späť do Misuriny. Zostup k penziónu Dolomiti des Alpes trvá hodinku pohodovým tempom.


Fotogaléria