Nitriansky hrad: Školský výlet s prekvapením

Článok trochu z iného súdka, možno ako doplnenie nejakého outdoor tipu. Veci bežné, blízke, a predsa neznáme: Nitriansky hrad a Slovenské poľnohospodárske múzeum.

Chodíme okolo neho všetci, ktorí sa prevážame Slovenskom hore-dole. Za radosťami a starosťami, za rodinou, s rodinou, za prácou a oddychom. Jeho siluetu vnímame už len ako statický obrázok. Niečo nemenné, jasne zadefinované a nedoknuteľné.

Občas chodím ako pomocný doprovod s triedou môjho staršieho syna (9 rokov), baví ma to. Užívam si tie bezstarostné chvíle skoro bez telefónu, pozorujem deti na ceste od nevinnosti k vinnosti. Dospievanie v priamom prenose.

Nitriansky hrad. Viac fotiek v galérii
Nitriansky hrad. Viac fotiek v galérii

Jeden z nedávnych výletov bol na Nitriansky hrad. Ďakujem pani učiteľke za výber. To, že existuje, som vedel a niekde v podvedomí bola uložená informácia, že patrí rímskokatolíckej cirkvi a je zavretý. Neviem, ako tam bolo predtým, každopádne hrad prešiel v rokoch 2015 – 2016 výraznou rekonštrukciou s pomocou nórskych fondov. A myslím si, že vydarenou.

Začíname na Župnom námestí, pred sídlom nitrianskej župy a Nitrianskej galérie. Hneď ako sme vošli do starého mesta, mal som pocit, akoby som sa ocitol v stovežatej Prahe. Niekde na ceste od Petřína k pražskému hradu. Ibaže bez tisícok turistov.

Dobre, asi trochu preháňam, ale pocit je pocit. Podhradie je ospalé, skoro bez ľudí, na mačacích hlavách parkujú autá. Užívam si to. Corgoň je veľký a silný. Svätopluk drží silno veľký meč a fontána pod hradbami je zlatá. Vstup do hradu cez most. Až tu je pokladňa.

Výhľad na Zobor. Viac fotiek v galérii
Výhľad na Zobor. Viac fotiek v galérii

Diecézne múzeum, kazematy – hradná pivnica, gotická priekopa s pódiom – pekn miesto na letné kino a koncerty. Katedrálnu vežu sme nestihli. Biskupský palac sa otvára pre verejnosť len raz do roka, na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Katedrála sv. Emeráma je čerešnička na torte. Výhľady na celú Nitru, Zobor, Drážovce, lány polí v plnom kvete.

Návšteva zaberie pol dňa. Pred hradom je pekná reštaurácia. Prehliadku môže byť fajn nakombinovať napríklad s lezením v okolí Nitry:

Po návšteve hradu sme navštívili Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre. Pekné, milé, skanzen, fungujúca železnička, koníky. Ale tam teda skapal pes úplne. V teň deň sme boli jediní návštevníci. Veľký potenciál, ale chýba jasný koncept.

Slovenské poľnohospodárske múzeum. Viac fotiek v galérii
Slovenské poľnohospodárske múzeum. Viac fotiek v galérii

Keď to porovnám s návštevou ktoréhokoľvek skanzenu (videl som všetky okrem východniarskych), tak som až prekvapený tou prázdnotou. Napriek tomu stojí za pokus. A možno sa raz aj služby zlepšia :)

Nitriansky hrad treba vidieť a zažiť. Čo robíš tento víkend?

Možno ťa zaujme:

Fotogaléria