Supermoderné lezecké centrum pod Stenou Trollov

Nórske mestečko Åndalsnes pri ústí rieky Rauma do Romsdalského fjordu má len niečo vyše 2200 obyvateľov a nie je na ňom nič mimoriadne zaujímavé – teda okrem faktu, že 12 kilometrov smerom do vnútrozemia leží  legendárny skalný masív Trollveggen (Stena Trollov).

Tento rok v Åndalsnes vyrástla nová atrakcia – Norsk Tindesenter (Nórske horolezecké centrum), verejná inštitúcia zameraná na históriu národného horolezectva. Architekti Reiulf Ramstad Arkitekter do centra naprojektovali múzeum, auditórium, knižnicu, výstavné priestory, obchodík, kaviareň a hlavne najvyššiu (21-metrovú) indoorovú lezeckú stenu v krajine. Nič menšie nepripadalo do úvahy, keďže neďaleká Stena Trollov je s výškou 1100 m najvyššia kolmá stena Európy. Patrí medzi horolezecké legendy, hoci sa začala liezť až v 60. rokoch.

Stena Trollov
Stena Trollov
banner 800x1200

Mimochodom, hory okolo údolia Romsdalen sú známe aj ako skialpinistická oblasť. Dosť o nej svojho času popísal Miro Peťo. Ale článok mal byť o architektúre, takže hybaj do fotogalérie porovnávať s K2, Vertigom či Rozlomitmi.

Možno ťa zaujme

Fotogaléria


(Fotografie v galérii: Fotograf André a Søren Harder Nielsen pre Reiulf Ramstad Architects)