Oklamaní na Schneebergu

Sľúbili nám 12 stupňov a polojasno. Zažili sme fujavicu s mrznúcim dažďom, pocitovo tak mínus tri. Ale zo začiatku to bola pekná jesenná vychádzka.
Sľúbili nám 12 stupňov a polojasno. Zažili sme fujavicu s mrznúcim dažďom, pocitovo tak mínus tri. Ale zo začiatku to bola pekná jesenná vychádzka.

Ráno pred odchodom znova kontrolujem predpoveď aj webkameru. Pohoda, ideme na to. V pláne je krátka túra na Schneeberg (2076 m) s využitím lanovky – Nandlgratom hore, Fadensteigom nazad. Tešíme sa na jesenné farby a výhľady.

Parkovisko pri lanovke v Losenheime je okolo desiatej takmer celkom plné. Očividne nie sme sami s nápadom na jesennú vychádzku. Jazda lanovkou (10 €/osoba aj s návratom) a krátky výšľap ku chate  Edelweisshutte (1245 m). Aby sme sa dostali na začiatok chodníka, ktorý traverzuje popod východné svahy Schneebergu, musíme prejsť cez terasu chaty.

Trasa: Dĺžka 7 km, vystúpaných 810 m, celkový čas 4 h. Trasa na mape a GPX na stiahnutie.

Ku odbočke na hrebeň Nandlgrat prichádzame asi po 45 minútach. Je to regulérna značená trasa, hoci niektoré mapy ju neuvádzajú. Vedie hrebeňom po pravej strane (pri pohľade zdola) širokého žľabu Breite Ries. Miestami exponované, zopárkrát treba použiť aj ruky, ale inak zhruba rovnako náročné ako známejší Fadensteig.

Musíme dávať pozor na šmykľavé kamene. Od polovice výstupu Nandlgratom nám totiž začína popŕchať. A pohľad hore neveští nič dobré, o chvíľu sa dostaneme do hmly. Vychutnávame si posledné výhľady na gigantické suťovisko Breite Riesu a spomínam na perfektnú februárovú lyžovačku s Erikom.

Nandlgrat
Nandlgrat (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Chodník je dobre značený, napriek zníženej viditeľnosti sa bez problémov dostávame na vrcholové plató Schneebergu. A tu prichádza krutá realita. Víchor do nás šľahá mrznúce kvapky, bez slova na seba pozrieme a otáčame sa smerom, ktorým tušíme začiatok Fadensteigu. Nik ani nepomyslí na to, že by mal v tomto kentuse šliapať ďalšiu pol hodinu na vrchol.

Nižšie v kosodrevine nachádzame krasovú prepadlinu, kde sa konečne v závetrí dá na chvíľu vydýchnuť, priobliecť a napiť čaju. Zostup po mokrom Fadensteigu je dosť o držku, vyhladený vápenec sa hnusne šmýka. Na chate sa odmeňujeme polievkou. Ak to mám zhrnúť, bola to dobrá príprava na zimu – už som skoro zabudol, že v horách máva človek aj iné starosti ako zabudnutý opaľovací krém…


Fotogaléria