Peilstein – oblasť pre milovníkov fotogenických vežičiek

Ľahšie a často lezené cesty vedia byť vyšmýkané - najmä na tých fotogenických vežičkách. Z 850 ciest si však určite vyberieš krásne línie.
Jedna z najstarších lezeckých oblastí v rakúskom Wienerwalde má aktuálne vyše 850 ciest v 25 sektoroch. Každý si tu nájde to svoje. Od krátkych športových ciest až po päťdĺžkové cesty do sto metrov. Od ľahkých ciest až po obtiažnosť 11- UIAA.

Cesta autom z Bratislavy do vidieckeho kraja juhozápadne od Viedne trvá poldruha hodiny, vzdialenosť  je cca 120 km. Nástup z parkoviska pod skaly zaberie 10 do 30 minút. Väčšina sektorov je vhodná aj na návštevu s deťmi. Nie sú však vhodné na lezenie v chladných mesiacoch. Skaly sú orientované severozápadne a často tu fúka.

Lezeckú oblasť Peilstein tvorí asi 700 metrov dlhý vápencový pás. Uprostred z neho ako sólistka zo zboru vystupuje výrazná veža Cimone (nemýliť si so sektorom Grosse Zinne, ďakujeme Honzovi za upozornenie), na vrchole ktorej rastie ikonická borovica. Je to možno najfotografovanejšia skala v tejto časti Európy. Úvodné foto článku budiž dôkazom.

07 Peilstein
Peilstein (viac fotiek v galérii)

Najvyužívanejšie sú dva prístupy pod skaly. Prvý je od severu, z parkoviska pred hostincom Gastof am Holzschlag. Ak trafíš tú správnu turistickú značku, je to od neho pod prvé skalky 5 minút viac-menej po rovine. Parkovisko na druhej strane skál je výhodné využiť, ak ideš k južným sektorom. Tvorí ho ohradený priestor v poli. Prístup z parkoviska pod skaly trvá 15 minút.

Väčšina lezeckých ciest je veľmi dobre odistená, nájdeš aj cesty s istením po jednom metri. Samozrejme to neplatí pre všetky cesty v oblasti. Ľahšie a často lezené cesty vedia byť vyšmýkané – najmä na tých fotogenických vežičkách. Určite si však nájdeš krásne línie, pre ktoré sa oblasť oplatí navštíviť viackrát.

04 Peilstein
Peilstein (viac fotiek v galérii)

V masíve sú aj tri kratšie ferratky obtiažnosti A/B až B/C (pozri topo v galérii), ktoré sa často využívajú na presuny medzi sektormi. Ferraty ťa vyvedú nad skaly, kde sa nachádza horská chata Peilsteinhaus s možnosťou občerstvenia. Ak sa nechceš byť odkázaný na jej služby, vodu si zober so sebou.

Aktuálny tlačený sprievodca sa dá objednať vo vydavateľstve Schall Verlag. Na internete je k dispozícii viacero neúplných a starších sprievodcov (cappo, 27crags, bergsteigen, thecrag).

V blízkosti sa nachádzajú ďalšie vápencové lezecké oblasti Thalhofergrat a Arnstein.

Fotogaléria