Ferrata Perunika nad Splitom je ideálna pre deti

Ak si aj ty ten druh dovolenkára, ktorému sa po pár dňoch na pláži robia preležaniny, možno ťa zaujme tip na ľahkú ferratu nad mestom Split s nádhernými výhľadmi.
Ak si aj ty ten druh dovolenkára, ktorému sa po pár dňoch na pláži robia preležaniny, možno ťa zaujme tip na ľahkú ferratu nad mestom Split s nádhernými výhľadmi.

Via ferrata bola postavená miestnym turistickym oddielom Perun. Obtiažnosť ferraty je C. Musím povedať, že nejaké to cečko tam je, ale naozaj ľahšie. Skúsený ferratista by ju prešiel aj bez istenia. Tým nechcem nikoho navádzať, len približujem obťažnosť. Je to ideálna ferrata pre deti.

Orientácia steny je západná, takže na stenu svieti slnko aj uprostred leta až zhruba od jedenástej. Keď sa k tomu pridá slabý vietor, je to ideálna lezecká podmienka. My prichádzame pod stenu až po deviatej a slniečko nás naháňa celou cestou. Dobehne nás až v závere ferraty. Pri zostupe sa mu už nevyhneme. Cestou k nástupu stretávame partiu, ktorá už ide z ferraty na pláž. Tak by to malo byť.

Ferrata ponúka zopár exponovanejších miest a nádherné výhľady na Split, Jadranské more a ak je dobrá viditeľnosť, aj na ostrovy Brač a Šolta. Nástup je vo výške 311 m, vrchol ferraty je vo výške 410 m, celková dĺžka dosahuje 280 metrov. Samotné lezenie trvá 30 – 40 minút.

Ferrata Perunika 02
Nástup (viac fotiek v galérii)

Príjazd

Východiskom je dedinka Podstrana, ktorá je vlastne súčasťou Splitu. Nachádza sa na juhovýchod od centra mesta. V dedinke odbočíš na ulicu Put Starog Sela a stále rovno hore kopcom. Ulica je miestami široká len na jedno auto. Asfalt strieda betón a v jednej strmej zákrute mi začnú prešmykovať kolesá. Mám plné auto detí, nechcem zbytočne riskovať a schádzam na prvé miesto, kde sa dajú zaparkovať asi tri autá (GPX poloha).

Ferrata Perunika 09
S výhľadmi (viac fotiek v galérii)

Nástup

Z miesta, kde som zaparkoval, je to k odbočke na turistickú cestu k ferrate asi 5 minút pešo (aj priamo pri odbočke by sa dalo zaparkovať). Značka nás posiela doľava a za pár zákrutami je už vidno masív, v ktorom vedie ferrata. K nástupovému bodu (GPS poloha) to trvá 30 minút pešo po turistických značkách. Mňa tam pekne navigovala česká Android aplikácia FerrataGuide.

Ferrata Perunika 07
Občas aj strmo (viac fotiek v galérii)

Zostup

Na vrchole sa treba vybrať smerom doprava (juhovýchod), smer je značný aj červenou šípkou na skale. Zostupová cesta ide popod skalný masív, kde sa nachádza lezecká lokalita (penjalište) Perun. Zostupovka ťa vráti pod začiatok ferraty. Odtiaľ už známou cestou k autu.

Fotogaléria