Piolets d’Or 2020 aj pre českých horolezcov Máru Holečka a Zdeňka Háka

To, že Mára so Zdeňkom dostanú Zlaté cepíny, je známe od augusta. Teraz však chalani zverejnili film k výstupu, ktorý určite stojí za pozretie.
Na horskom festivale v poľskom meste Lądek-Zdrój, kúsok od hraníc s Českom, sa 11. – 22. septembra odovzdávali Zlaté cepíny – Piolets d’Or 2020.

Jedno zo štyroch ocenení za najlepší horolezecký výkon v roku 2019 dostali česki horolezci Marek Holeček a Zdeněk Hák, a to za prvovýstup Ufo Line na vrch Chamlang (7319 m) v Nepále. Vie sa o tom už od začiatku augusta. Teraz, po oficiálnom odovzdaní ocenenia, chalani zverejnili film k výstupu. Určite stojí za pozretie:

Ďalšie Zlaté cepíny 2020 okrem českej dvojice získali:

  • Američania Alan Rousseau a Tino Villanueva za prvovýstup na západnú stenu Tengi Ragi Tau (6938 m) v Nepále.
  • Ďalší americký tím v zložení Mark Richey, Steve Swenson, Chris Wright a Graham Zimmerman za výstup na horu Link Sar (7041 m) v Pakistane.
  • Japonská dvojica Kazuya Hiraide a Kanro Nakajima za výstup na Rakaposhi (7788 m) v Pakistane:
  • Zlatý cepín za celoživotné dielo dostala francúzska horolezkyňa Catherine Destivelle. Okrem iného bola prvou ženou, ktorá vyliezla na skalách cestu obtiažnosti francúzskeho 8a (10- UIAA).

Mára so Zdeňkom už jeden Zlatý cepín vo vitríne majú – z roku 2018 za prvovýstup na Gasherbrum I (8068 m). Marek Holeček bol v predvýbere 2020 okrem Chamlangu aj za prvovýstup Boys 1970 na Huandoy Norte (6397 m) v Peru (spolulezec Radek Groh).