Plezírové lezenie v Tennengebirge ukončila búrka

Další tip na lezeckú cestu z môjho obľúbeného sprievodcu Genussklettern Österreich Mitte. Cesta Flitterwochen za 6+ v kombinácii s ďalším dvomi cestami ponúka 530 m lezenia rozdelených do 19 dĺžok.
Další tip na lezeckú cestu z môjho obľúbeného sprievodcu Genussklettern Österreich Mitte. Vápencové pohorie Tennengebirge  patrí do Východných Álp. Rozprestiera sa na ploche 60 km2, z toho vyše polovica je vo výške 2000 a viac metrov nad morom. Najvyšší vrchol je Raucheck (2431 m).

Dedinka Schlaming (nie Schladming). Zo Salzburgu smerom na Bischofshofen. Potom do osady Unterholz, dooooosť vysoko. Parkovisko (GPS súradnice 47.478852, 13.212564) je zaujímavo spoplatnené, do drevenej kasičky dáte dve eurá a zoberiete si drevené číslo, ktoré umiestnite do auta na viditeľné miesto. Na nás to funguje.

Večer si robíme súkromný piknik s českou dvojicou. Pochopiteľne nie dlhý, vstávame skoro ráno. Vyberáme si cestu Flitterwochen za 6+, ktorá vedie na Kl. Fieberhorn (2152 m). V kombinácii s ďalším dvomi cestami nás čaká 530 m lezenia rozdelených do 19 dĺžok. To znie atraktívne.

11 Vápencové platne
Vápencové platne (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Samotná Flitterwochen má 200 metrov. Prvé štyri dĺžky pôjdeme cestou Fun in the Sun (4+/A0) a nadväzujúci výlez na Gr. Fieberhorn (2276 m) vedie cestou Panorama Oberer Teil (5+).

Zobúdzame sa do krásneho rána. Nástup poldruha hodiny do kopčeka, okolo Gasthofu Mahdegg. Ranná rosa, slniečko, maliny, ticho, sami, nádhera. Začiatok cesty je označený červeným bodom a nápisom Fun in the Sun.

Okamžite balíme a zlaňujeme. Aj tak sme o chvíľu do nitky mokrí.

Cesta je pomerne ľahká – taká aj podľa očakávaní mala byť. Ťažšie miesta sú vždy len o pár krokoch v pekných, vodou vymytých vápencových platniach. Je tu aj trocha zeleniny – autor cesty si zjavne vyberal najťažšie miesta v stene. Každopádne máš pocit, že si vo veľkej stene. Štandy sú aj na balkónoch aj vzdušné. Všetko je pekne odistené, na doistenie netreba nič.

Po desiatich dĺžkach sme na malom trávnatom plató, kde sa začína cesta Panorama Oberer Teil. Vedie priamo na Gr. Fieberhorn, zdá sa to byť zaujímavé.  A kde sa vzal, tu sa vzal, prinesol nám vetrík najprv silný dážď a vzápätí aj búrku. Takú peknú, letnú, plnú vody a bleskov.

15 Stopy vody vo vápne
Stopy vody vo vápne (viac fotiek v galérii)

Okamžite balíme a zlaňujeme. Aj tak sme ešte v stene o chvíľu do nitky mokrí. Netuším, koľko sme zlaňovali, ale boli sme fakt rýchli :) Samozrejme, keď zlaníš na nástup, búrka prestane a vyjde slniečko. My sme však radi, že sme dole. Blesky vedia vystrašiť.

Veci sušíme v Gasthofe Mahdegg, kde si dávame výborný šniceľ a pivečko. Domáci majú v hostinci stretnutie miestnej folklórnej skupiny, spievajú nám počas celého obeda. Ďakujeme.

V stene nechávame pytlík, aby sme sa mali prečo vrátiť. Určite je dôvod. Ako sadáme do auta, začína brutálne pršať. Zlaniť bola dobrá voľba. Takto prší až do Viedne. Za Viedňou sú na diaľnici popadané stromy, tak spíme za volantom priamo na diaľnici 4 hodinky. Čo ťa nezabije, to ťa posilní.


Fotogaléria