Pomôcka pre zmiešané páry. Nie do postele, ale na stenu

Záťažový vak je overené riešenie, ale pod skalu ho nikto ťahať nebude. Edelrid a vedátori z univerzity v Stuttgarte vymysleli mechanickú alternatívu na zmiernenie následkov hmotnostného rozdielu medzi ističom a prvolezcom.

Edelrid Ohm je pomocné brzdiace zariadenie, ktoré sa zapína do prvého istenia. V prípade pádu prvolezca zvýši trenie lana do tej miery, že ľahký istič je vystavený oveľa menšiemu riziku vymrštenia nahor a zrážky s padajúcim lezcom či oplieskania o stenu. Nehovoriac o tvrdom pristátí lezca až na zem. Výrobca tvrdí, že Ohm nemá žiadny vplyv na manipuláciu s lanom pri istení, ani nezvyšuje odpor lana pri jeho ťahaní prvolezcom. Názorné ukážky si pozri vo videu.

V prípade pádu je lano vtiahnuté do mechanizmu s progresívnym brzdným účinkom. Istič má stále možnosť (a povinnosť :) ) pád dynamicky zastaviť svojim istiacim zariadením, no vyžaduje si to oveľa menej sily ako bez zapojenia Ohmu do reťazca. Lezec môže ísť na hranicu svojich možností, keďže ho neobmedzuje pochybnosť o schopnosti ističa zastaviť prípadný pád.

Nemecké a švajčiarske alpinistické združenia DAV a SAC odporúčajú, aby prvolezec nevážil viac ako 1,33-násobok hmotnosti ističa. To znamená, že 60-kilový človek by mal istiť maximálne 80-kilového parťáka. S Ohmom sa podľa Edelridu môže odvážiť aj na stokilového. Efektívnosť zariadenia s rastúcou hmotnosťou ističa klesá (viď graf). Relatívne najvyšší efekt má pre ističa s hmotnosťou len 40 kg.

Edelrid Ohm graf
Rovná prerušovaná čiara znázorňuje odporúčaný, maximálne 33-percentný rozdiel medzi hmotnosťou lezca a ističa. Použitie Edelridu Ohm závislosť týchto dvoch faktorov výrazne mení (zelená plocha). Foto a graf: Edelrid
banner 800x1200

Ohm je vhodný pre laná s priemerom 8,6 až 11 mm a dá sa použiť v kombinácii s akýmkoľvek istiacim zariadením. Objavil sa na januárovom veľtrhu ISPO a výrobca ho chce predávať za cenu okolo 100 €.

Možno ťa zaujme: