Prednášky naživo: ultrabežkyňa na 739 km dlhej trase alebo expedičný paragliding

Aktuálny ročník festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutoční od 19. do 23. mája 2021 na online platforme Kino doma, prinesie aj inšpiratívne prednášky vysielané naživo z priestorov Kina Lumière v Bratislave.
Aktuálny ročník festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutoční od stredy 19. do nedele 23. mája 2021 na online platforme Kino doma, prinesie aj inšpiratívne prednášky vysielané naživo z priestorov Kina Lumière v Bratislave.

Cestovateľ Martin Navrátil, ktorý navštívil viac ako 175 krajín sveta, zavedie divákov vo štvrtok 20. 5. o 20:00 h na najchladnejšie obývané miesto na svete – Ojmiakon (- 71 °C), Čukotku, či na polárne stanice v Antarktíde. „Dobrodružné cestovanie je už neoddeliteľnou súčasťou festivalu. Nosnou témou 21. ročníka Hory a mesto je život v extrémnych podmienkach. Divákom chceme sprostredkovať autentické príbehy miestnych ľudí z odľahlých kútov sveta a dozvieme sa o ich skúsenostiach s globálnym otepľovaním. Prednášku rovnako obohatia Martinove osobné zdieľania  zo slovenskej prvoexpedície cez Beringov prieliv,” uvádza zostavovateľka sekcie Soňa Oravcová.

S ultrabežkyňou Júliou Batmendijnovou prebehneme Cestu hrdinov SNP v piatok 21. 5. o 20:00 h. Julka v lete 2019 vytvorila rýchlostný rekord na 739 km dlhej trase. Trvalo jej to 11 dní a 18 hodín a svoje jedinečné zážitky z nej pretavila do reportážnej knihy O čom sníva raketový pes? Vo svojej prednáške priblíži, ako ultrabeh zvládla, čo všetko mu predchádzalo, ako sa naň pripravovala a nad čím pri behaní rozmýšľala.

V sobotu 22. 5. o 20:00 h dvaja fotiaci bajkeri Juro a Dáša známi aj ako Mountain Lovers priblížia svoju cestu do hôr, v ktorých nechali svoje srdcia. Od roku 2013 ponúkajú inšpiráciu na blogu Mtnlovers.sk, a to prostredníctvom príbehov odohrávajúcich v odľahlých lesoch, na hrebeňoch hôr a v neobjavených lokalitách, kde nič nedostaneme zadarmo.

Na sobotu máme pripravenú ešte jednu prednášku, bude v Amfiteátri v Rači od 20:30 h a jej hlavný aktér Juraj Koreň (na úvodnej fotke) priblíži divákom svoje hobby, ktoré sa stalo životným štýlom – paragliding, horolezectvo, ich spojenie a cestovanie. „Juraj sa špecializuje na disciplínu hike&fly, v ktorej absolvoval množstvo pretekov zväčša v Európe (X-pyr, X-Alps) a v Afrike (X-berg). K jeho expedičným počinom patria bivakové sólo prelety Alpami, Kaukazom, Himalájami či Karpatmi či sibírskym Altajom. Aj o tom bude jeho prednáška Letom, svetom bivakom,“ doplnila programová riaditeľka festivalu Zuzana Greksáková.

Predpredaj vstupeniek a permanentiek je už spustený.


Spracované podľa tlačovej správy festivalu Hory a mesto