Priečne sedlo a Široká veža v zimných podmienkach

Trasa zo Širokej veže do Priečneho sedla je v lete často využívaná zostupovka po lezení v stenách Širokej veže, tak na 25 minút z vrcholu do sedla. Nám to v snehu trvalo hodinu tam a hodinu nazad. A celý okruh Studenými dolinami zo Zamkovského chaty vyše 11 hodín. 

SHMÚ na daný deň hlásil výstrahu pre silným vetrom od 12:00 h. Z Priečneho sme začali sme vystupovať o 11:15, že uvidíme. Zosilňovalo sa to stále, no hraničný bod prišiel približne o 14:30, keď sa to dovalilo od Zbojníčky. Vtedy by sme už nevyšli.

Priečne sedlo bolo riadne prudké, aj som sa bál lavíny, bolo to aj odmrznuté lebo išiel ten teplý front. Aj pri výstupe na Širokú sa mala kde odvaliť nejaká základovka, no tam bol viac prašan a aj skaly kde-tu. Hlavne dole sa išlo veľmi zle.

Čas zo Zamky 7:35 – 18:50, mal som toho plné kecky. Zastávky cca 15 minút na Téryne a 30 min. na Zbojníčke, inak celý čas na nohách a väčšinou v snehu. Bolo to tak akurát na hranici.

Keď sme šlapali cez tie nekonečné polia k Zbojníčke a prevaľoval sa ten kandel cez hradbu na nás a chata zmizla v mrakoch z dohľadu, aj som si pomyslel, že budeme zase potme blúdiť, kým nájdeme chatu. No vedel som, že riziko prúseru už skoro žiadne nie je, už to je len o trvaní.

Možno ťa zaujme

Fotogaléria