Priečne sedlo: V Tatrách sa v lete naozaj oplatí privstať si

Fotogaléria z rodinnej túry cez Priečne sedlo. Navzdory zlej predpovedi sme si užili krásnu nedeľu v Tatrách.

Na Zamkovského chate večer skoro líhame do perín a ráno skoro vstávame. Je plno, ľudia spia aj v jedálni na podlahe, včasná rezervácia sa vyplatila. Na štandardné raňajky nechceme čakať. Večer sme si dali pripraviť balíčky, ktoré spráskame ráno na terase pred chatou. O pol siedmej sme na ceste. Teda žiadny ranný masochizmus, no vďaka nocľahu na Zamke máme aj tak slušný čas.

Výšľap Malou Studenou dolinou rýchlo ubieha, na Téryho chate sa zdržiavame len krátko. Pod Priečnym sedlom nás prekvapuje trojprúdovka zaistená reťazami. Vybavuje sa spomienka na zástupy východných Nemcov, ktorí tadiaľto mašírovali v 80. rokoch a ak niekto nedodržal prikázaný smer, bolo zarobené na problém.

V sedle (2352 m) sme chvíľu po desiatej a je v ňom husto – práve dorazila partia z druhej strany. Pri zostupe do Veľkej Studenej sa obloha zaťahuje. Na júlový deň v Tatrách stále luxusné počasie, no z minúty na minútu sa to zhoršuje. Dvojici, ktorá lezie už na prvý pohľad ťažkú cestu v južnej stene Širokej veže a zatiaľ je len na druhom štande, sa skončil čas opaľovania.

Zo Zbojníckej chaty si odnášame poznatok, že na Zamke varia podstatne lepšie. No rezervovaný nocľah rušíme z iného dôvodu – je pravé poludnie, máme kopec času a na ďalšiu túru nie je práve optimálne počasie. Nevieme si predstaviť, čo by sme tu do noci robili. Na pondelok je aj tak mizerná predpoveď, radšej zajtra skúsime Slovenský raj.

Cestou dole na Hrebienok z oblohy prichádzajú predpovedané kvapky a nohy toho majú v závere už dosť. Tak to má byť. Tatranská sedlová klasika sa vydarila.

Možno ťa zaujme

Fotogaléria