Psotkov memoriál 2022 sa vracia k systému časoviek

Trasa Extreme sa nebude bežať klasicky štýlom štart - cieľ, ale ako súčet viacerých meraných úsekov, medzi ktorými môžu bežci tempo zvoľniť a užiť si tatranské výhľady a spoločnosť ostatných bežcov.
Beh po vysokohorských chodníkoch, alebo jednoducho horský beh si získava čoraz viac priaznivcov. Či už ako príprava na náročné výstupy a expedície vo vysokých horách – tak, ako tomu bolo v minulosti. Alebo tým, že za kratší čas dokážeme prejsť a vidieť väčšiu časť krajiny. Alebo jednoducho pre číru radosť z pohybu a pocit nekonečnej voľnosti v divokej prírode.

PM2022 poster

Slovenský horolezecký spolok James v spolupráci s Tatranskou horskou službou – DZ a občianskym združením Psotkov memoriál aj tento rok organizujú dňa 15. októbra 2022 už 37. ročník horského behu Psotkov memoriál, ktorý odštartuje zo Štrbského plesa a preženie do 200 bežcov z viacerých krajín Európy aj zámoria cez Kriváň, Chatu pod Soliskom, vodopád Skok a najvyššie položené sedlo Bystrá lávka naspäť do cieľa na Štrbskom plese. Na výber sú dve trasy: Basic s dĺžkou 26 km a prevýšením 1600 m, alebo Extreme s dĺžkou 38 km a prevýšením 2500 m.

Termín je stanovený tradične na výročie výstupu južným pilierom na najvyššiu horu sveta Mt. Everest dvojicou slovenských horolezcov Jozef Psotka a Zolo Demján, spolu so šerpom Ang Ritom, dňa 15. 10. 1984. Žiaľ, Jozef Psotka zahynul po dlhom páde pri zostupe z Južného sedla. Presne o štyri roky neskôr zahynuli rovnako pri zostupe, ale z južného vrcholu Mt. Everestu po prelezení Boningtonovej cesty, ďalší štyria slovenskí horolezci: Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just.

Psotkov memoriál, jeden z mála behov na území TANAPu a vo Vysokých Tatrách vôbec, je výnimočný svojím technicky náročným terénom a veľkými prevýšeniami a povestný priateľskou atmosférou, čím si už roky udržiava vysokú prestíž.

Atraktivitu podujatia umocňuje aj fakt, že trasa Extreme sa od tohto ročníka vracia k pôvodnému systému časoviek. Nebude sa bežať klasicky štýlom štart – cieľ, ale ako súčet viacerých meraných úsekov, medzi ktorými môžu bežci svoje tempo zvoľniť a užiť si tatranské výhľady a spoločnosť ostatných bežcov.

Registrácia na beh je spustená od 1. júna 2022 a pokiaľ ešte nie je naplnený limitovaný počet 200 miest, môžeš sa zaregistrovať aj ty. Ak si sa už na „Psotkáč“ tento rok nedostal, alebo si ešte netrúfaš, príď aspoň podporiť svojich kamarátov a ostatných bežcov a podieľaj sa tak spolu s nami na vytvorení jedinečnej atmosféry podujatia.

Psotkov memoriál 2022 partneri