So ženou na lane 37: Premotivovane na Pyšnom štíte

O tom, keď vám Tatry a pohyb v horách chýba tak veľmi, až sa rozhodnete zmoknúť do nitky.
Pyšný štít ponúka krásny juhozápadný pilier vedúci až na vrchol. Horolezec po ňom poškuľuje už niekoľko sezón, spomína ho v zime i v lete. A zrazu sa nejako spoločne rozhodnete, že Pyšný by mohol byť super cieľ. Trochu menej super je predpoveď počasia, ktorá hlási na neskoré poobedie búrky.

Vstávate skoro a veríte, že budete rýchli. Čas počas výstupu na Térynu máte skvelý. Nie je to síce horský beh, ale ani vyhliadková turistika. Horolezec berie jedno jednoduché lano a ty máš vďaka tomu ľahký batoh. Dávate si čaj na Téryho chate a pokračujete hore. Je slnečno a teplo.

01 Ranné zrkadlenie
Ranné zrkadlenie (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Prechádzate popod steny, až kým sa nad vami otvorí žľab. V strede, medzi dvoma vhĺbeniami, sa nachádza JZ pilier. Vyzerá fascinujúco a je mimoriadne zaujímavý. Pozdáva sa ti to. Netrvá dlho a prichádzate pod neho. Slnko sa opiera o skaly a ty lezieš v krátkych nohaviciach. Býva to neobvyklým úkazom, ale občas sa stane.

Prvé tri dĺžky je seriózne štvorkové lezenie s krásnymi dlhými dĺžkami. Lezieš pomaly a užívaš si to. Až neskôr si uvedomuješ, že si si mohla asi trochu švihnúť. Štvrtá dĺžka je kratšia a to najťažšie je za vami. Nasleduje však ešte dlhý hrebeň. Počasie už nie je také gýčové ako ráno. Postupne sa zaťahuje a oblaky nenasvedčujú nič dobré.

Ste v pomykove. Na búrku je ešte skoro. A túžba ísť hore je veľká. Pokračujete ďalej. Väčšinu trasy dávate po hrebeni, niečo sem tam podídete.

04 V štvorkových dlžkach
V štvorkových dlžkach (viac fotiek v galérii)

Zaujímavý krok vás čaká ešte vo vyšších miestach. Nachádza sa tam seriózny previštek, kde sa treba potiahnuť na rukách so slabými stupmi. Buď ste zle odbočili, alebo to môže byť pokojne aj za V. Horolezec ťa odistí a pokračujete hore. Vidíte nad sebou ľudí. Občas v diaľke zahrmí. Mrnčíš. Vrchol je na dosah. Unikáte do žľabu? Zlé ľudské rozhodnutia vás posielajú hore.

Začína pršať v najnevhodnejšom mieste. Horolezec zachováva duchaprítomnosť a ty panikáriš.

Vybiehate hore. Dávate si fotku a plány ísť Jordánkou na Lomničák dávno zmizli v búrkových mračnách a v lejaku v Doline Kežmarskej Bielej vody.

07 Výhľady
Výhľady (viac fotiek v galérii)

Ani nevieš ako dávate dva krátke zlaňáky do Bachledovej štrbiny a Bachledovým žľabom priam bežíte dole. V tomto žľabe ste v letných podmienkach prvýkrát. Ticho spomínate na krásne lyžovačky, ktoré tento žľab ponúka, a trpíte počas zostupu. Obrovské suťovisko, voľné kamene a nie úplne jasná zostupovka. Intuitívne prechádzate dole, sem tam natrafíte na pokus o chodníček. V nižších polohách sa ešte i na konci leta nachádza pekná masa snehu.

Búrka sa blíži. Blýska a hrmí priamo nad vašimi hlavami. Zišli ste prinízko a ocitli ste sa pri mase snehu vedľa vymytých platní. Začína pršať v najnevhodnejšom mieste. Horolezec zachováva duchaprítomnosť a ty panikáriš. V krúpach sa vraciate o pár metrov vyššie a nachádzate chodníček. Leje, blýska sa, hrmí, žľabom v okamihu prechádzajú neskutočné objemy vody.

10 Fotka a bežíme
Fotka a bežíme (viac fotiek v galérii)

Našťastie ste už celkom nízko. Pomaly sa šmýkate ku Téryne, kam dorazíte totálne premočení. Zisťujete, či nezostalo v batohoch niečo suché. Nezostalo. Pobalíte veci a nezdržiavate sa, keďže prestáva pršať. Aj tak je pod strechou plno. Totálne premočená totálne mrzneš.

Hýbete sa čo najrýchlejšie ako terén dovoľuje. Nižšie to už nevydržíš a vyzliekaš si šortky. Bez mokrých nohavíc ti je omnoho lepšie a konečne sa zahrievaš. Takto neoblečená predbiehaš davy turistov a schádzaš cez Hrebienok až do Smokovca, kde o nejakých búrkach dnes nikto ani nechyroval.

Horolezec: Pyšný štít, JZ pilier IV: samotný pilier začína v kotle medzi dvomi rebrami. Cesta občas vedie mierne z ľavej alebo z pravej strany piliera. Zakladanie istenia je bezproblémové, občas je možné nájsť skobu. Lezecké obtiaže končia po štyroch cca 50 – 60m dĺžkach. Ďalej sa terén pokladá a obtiažnosť klesá. Zostup Bachledovým žľabom je miestami orientačne náročný. Chodník vedie v dolnej časti žľabu na pravej strane pri pohľade zhora.

Ona (žena na lane) nezodpovedá za presnosť údajov. Myšlienky iba vyjadrujú emócie, pocity a psychózy nahrnuté počas získavania ďalších a ďalších skúseností. On (horolezec) posúva a dopĺňa reálne informácie. Deny a Matúš
Všetky diely seriálu So ženou na lane

Fotogaléria