Recenzia: Lavínové batohy Mammut Light RAS 30 a Ultralight RAS 20

Začiatkom roka 2016 som si konečne zadovážil lavínový batoh, dokonca vo dvoch objemových veľkostiach.
Začiatkom roka 2016 som si konečne zadovážil lavínový batoh, dokonca vo dvoch objemových veľkostiach. Porovnávať s konkurenčnými modelmi nemôžem a za odborného testovača sa nepovažujem ani náhodou. No je to dosť drahá vec a možno sa niekomu zídu aj subjektívne postrehy.

Pri výbere som išiel vyslovene po hmotnosti. Môj starý skialpový ruksak (Mammut Nirvana Pro 35) sa mi po čase zdal byť na jednodňové túry zbytočne veľký a s priveľa priehradkami či zipsami ťažký. Airbag batohu pridá minimálne kilo, takže nárast záťaže bolo treba minimalizovať. Pri mojich necelých 70 kg ma na dlhých túrach ubíja každých sto gramov navyše.

Keď som objavil zaujímavú cenovú ponuku na minimalistický model od Mammutu, bolo rozhodnuté. Technickú stránku airbag systému (na trhu je viacero technicky rozdielnych platforiem) som neriešil, necítim sa byť kompetentný vynášať súdy v takej špecializovanej oblasti. Jednoducho verím výrobcovi, že tento systém v lavíne funguje rovnako dobre ako konkurenčné. Pri skúšobnom odpálení pôsobil dôveryhodne. Aktivácia sa dá nacvičovať aj bez pripojenia tlakovej fľaše, za spúšť treba potiahnuť poriadne.

Mammut RAS (Removable Airbag System) je vyberateľný. Jeden airbag sa dá vložiť do viacerých batohov rôznej veľkosti a tie sú použiteľné aj v lete bez airbagu. Túto vlastnosť som využil a k jednému airbagu kúpil hneď dva ruksaky, 20- a 30-litrový. K tomu najľahšiu (cca 300 g) karbónovú fľašu, ktorá sa kvôli dusíkovej náplni a špeciálnemu ventilu nedá plniť v hociktorom potápačskom obchode, kde pracujú so stlačeným vzduchom. V špecializovaných obchodoch použitú fľašu vymenia za plnú za poplatok od 18 do 25 €.

Pozor: Od sezóny 2016/17 sa predáva inovovaný airbag systém RAS 3.0. Ten sa žiaľ nedá sa použiť v starších ruksakoch, rovnako ako sa nedá použiť RAS 2.0 v novších batohoch. Takže kto by chcel upgradovať, musí vymeniť všetko okrem tlakovej fľaše.

Mammut Light RAS 30

Ruksak má nezvyčajne dlhý a úzky tvar. S vloženým airbagom a karbónovou fľašou, čiže pripravený na použitie v teréne, váži 2235 g. Iné batohy rovnakého objemu vážia výrazne viac, rozdiel môže byť od 200 g až do kila. Daňou za nízku hmotnosť je absencia komfortných prvkov. Len jeden hlavný priestor s horným otvorom, jedna malá zazipsovateľná kapsička na zvrchlíku a druhá na bedrovom popruhu. Žiadna priehradka na lavínovú výbavu či okuliare, žiadne uchytenie prilby ani zadný či bočný vstup. Z papierového objemu 30 l asi 15 percent uberie airbag s tlakovou fľašou.

Pri balení vecí do úzkeho a hlbokého hlavného priestoru býva problém najmä s lavínovou lopatkou. Násada sa spolu s lavínovou sondou dá umiestniť ku chrbtu. No zahnutá čepeľ lopaty by tam robila šarapatu, tlačila do chrbta a vytvárala nevyužiteľný hluchý priestor. Vkladám ju k vonkajšej strane hlavného priestoru a do medzery medzi ňou a chrbtom natlačím oblečenie. Nasleduje termoska, mačky, haršajzne, lekárnička, jedlo, a úplne navrch prilba. Ak sa nezmestí, tak ju pripnem zvonku.

Je dosť veľké umenie nabaliť ruksak tak, aby mal pekne súmerný tvar. A ešte väčšie umenie je zdržať sa počas skialpovej túry nadávok pri manipulácii s vecami v batohu.

Chrbtová časť je slušne vystužená  6-milimetrovým drôtom v tvare V. Jej polstrovanie je minimalistické, no dostatočné. Treba sa baliť rozumne – ostrý tvrdý predmet by cezeň bolo cítiť. Ak venujem dostatočnú pozornosť baleniu, aj na doraz naložený batoh sa nosí veľmi pohodlne. Úzky tvar chrbtovej časti mi sadol. Pri výške 180 cm mám útlu postavu s úzkymi ramenami. Drevorubačské typy a ľudia s krátkym trupom možno viac ocenia batohy so širšou chrbtovou časťou.

Upínanie lyží je podľa výrobcu len diagonálne, ale v praxi som dokázal urobiť aj klasické áčko (pozor, funkčnosť airbagu je v takom prípade otázna). Mammut tvrdí, že pripnúť sa dá aj snowboard. Pravdupovediac, neviem si predstaviť ako. Špeciálna slučka na cepín je len jedna, prípadný druhý cepín sa o miesto na uchytenie musí deliť s lyžami.

Vo výbave je ešte núdzová píšťalka, príprava na vodný vak a šikovné pútko na ľavej strane bedrového popruhu. Dá sa použiť ako pohotovostný nosič na cepín alebo doň zacvaknúť nejaké to lezecké železo. Bočné kompresné popruhy sú viacúčelové, podieľajú sa aj na pripnutí cepínu či lyží. Hrudný popruh má nastaviteľnú výšku, bedrový je pevný.

Batoh je ušitý z tenkej tkaniny. Najmä pri upínaní lyží treba byť ohľaduplný, inak sa rýchlo dostavia prejavy opotrebenia. Ak sa poriadne utiahne popruh zvrchlíka (v ňom je umiestnený airbag), sťaží sa otvárenie a zatváranie zipsu na hornej kapsičke. Po jedinej priehradke s úzkym horným vstupom je pre mňa osobne druhým najväčším nedostatkom batohu to, že kvôli špicatej spodnej časti sa nedá vertikálne postaviť na zem. Ani opretý o stĺp či skalu dobre nestojí, jediné stabilné polohy sú horizontálne. Otravný je tiež stehenný popruh, na ktorý pri manipulácii stále zabúdam. Ale ten majú všetky lavínové batohy.

Batoh sa vyrába v sivej a oranžovej verzii. Kompletný set aj s karbónovou fľašou, poskladaný objednávkami zo slovenských, českých a nemeckých eshopov, ma vyšiel na 535 €. Teraz na konci sezóny pozerám, že by sa dalo dostať ešte o pár desiatok eur nižšie.

Mammut Ultralight RAS 20

Keď ultra, tak ultra, povedali si v Mammute a vyrobili ruksak, ktorý naozaj nemá nič navyše. Naopak, dosť mu toho chýba – najmä priestor. Po vložení airbagu a lavínovej výbavy ostane miesto akurát tak na termosku, zo dva kúsky oblečenia a nejaký ten snack. Vstup je cez odzipsovateľnú chrbtovú časť, ktorá nemá žiadne vystuženie, iba tenké molitanové futro (vyberateľné a použiteľné ako podsedák). Naplnený batoh napodiv celkom dobre sedí na chrbte.

A hlavná výhoda? Hmotnosť len 1715 g vrátane karbónovej tlakovej fľaše. Vzduchom plnená fľaša s tlakomerom sa do tohto ruksaku ani nevojde, je príliš vysoká.

Ak sa nevieš nevieš efektívne baliť, tento batoh bude mať pre teba dosť obmedzený rozsah použitia. Jednoducho ti neumožní vziať všetko, o čom si myslíš, že to môžeš potrebovať. Ja som sa časom naučil baliť minimalisticky a 20-litrový ruksak sa nakoniec stal mojim hlavným. Bežne do neho nakladám lopatku, sondu, vrchnú bundu, zatepľovaciu vestu, lekárničku, náhradnú čiapku, náhradné rukavice a zopár tyčiniek. K tomu buď mačky alebo termosku, oboje naraz sa nevojde. Menšiu termosku nosím v držiaku na ramennom popruhu, prilbu pripínam zvonku a do nej ešte vložím haršajzne. Pásy sa dovnútra zmestia po vybratí bundy, ktorú si tak či tak na zjazd obliekam.

Výbava: výškovo nastaviteľný hrudný popruh, bedrový popruh, stehenný popruh, príprava na vodný vak, diagonálne upevnenie lyží, pútko na cepín alebo paličky. Batoh vrátane airbagu sa v akcii dal zohnať za 300 eur, karbónová fľaša stojí okolo 130 €.