Papuče Palau do skialpových lyžiarok (Recenzia)

Ak potrebuješ novú skialpovú papuču, veľa možností na výber nemáš. Buď so šťastím zoženieš originál náhradnú vložku, alebo sa obrátiš na jedného z dvoch papučových špecialistov - kanadský Intuition a francúzsky Palau.
Vnútorná vložka (v ďalšom texte sa budem držať familiárneho označenia „papuča“) skialpovej lyžiarky je spotrebný materiál s veľmi premenlivou dobou trvanlivosti. Niekomu vydrží rovnako dlho ako skelet, iný ju zoderie za sezónu-dve. Závisí to hlavne od intenzity používania.

Ak potrebuješ novú skialpovú papuču, veľa možností na výber nemáš. V prípade najväčších značiek  Dynafit a Scarpa existuje aká-taká nádej, že zoženieš originál náhradnú vložku vhodnú do tvojej lyžiarky. Pri starších modeloch a menších značkách na to rovno zabudni.

Ostáva dvojica nezávislých výrobcov, ktorí sa na vnútorné papuče do lyžiarok, korčúl a tvrdých horolezeckých topánok špecializujú – kanadský Intuition a francúzsky Palau. Ich produkciu možno nájsť v niektorých drahších modeloch lyžiarok už od výroby (Intuition napríklad v Scarpe, Palau v Dynafite alebo La Sportive). Popri tom predávajú aj vlastné modelové rady vhodné na „druhomontáž“ do lyžiarok rôznych značiek.

Za zúženou ponukou sa zvyčajne skrýva odrb, na ktorý zákazník doplatí.

Ak máš nervy zabávať sa s colnicou, môžeš skúsiť objednávku z kanadského eshopu Intuition. Pre nás netrpezlivých ostáva už len jedna možnosť – euroúnijný Palau, firma z francúzskeho mestečka Pontacq pod Pyrenejami, neďaleko pútnikmi obliehaných Lúrd.

Za takto zúženou ponukou sa zvyčajne skrýva odrb, na ktorý zákazník doplatí. Našťastie Palau, aspoň podľa mojich skúseností, nie je ten prípad. Za svoje produkty si nechajú slušne zaplatiť, ale investíciu 139 € do obnovy obľúbených lyžiarok Dynafit TLT6 som neoľutoval a po dobrej skúsenosti objednal ešte jeden pár.

Pri prvej objednávke išlo o náhradu zodratých originálnych vložiek, s ktorými som bol inak úplne spokojný. Pri druhej bol zámerom soft bootfitting dámskej verzie TLT6. Originálna vložka ani po vypečení nespĺňala očakávania majiteľky úzkeho chodidla v oblasti jeho držania pri zjazde. V oboch prípadoch išlo o náhradu originálnych vložiek Dynafit Custom Ready, čo je hrubšia z dvoch verzií dodávaných pre TLT6.

Recenzia sa týka papúč Palau All Track Man a Palau All Track Woman orientovaných univerzálne až zjazdovo. V portfóliu značky Palau ide o najrobustnejšie modely vyrobené z hrubej peny (10 mm EVA MD). Samozrejme, Palau vyrába aj tenšie športové až pretekárske verzie, ale my sme chceli práve tie hrubšie a vysoké.

Moje skúsenosti

Keď koncom minulej sezóny dorazila prvá zásielka z Francúzska, po vybalení som bol rozčarovaný. Postavil som starú a novú vložku vedľa seba a zdalo sa, že tú novú nemám šancu narvať do skeletu – opticky bola asi o tretinu objemnejšia. Hlavne v šírke a výške chodidla, dĺžka sedela a bolo jasné, že o trochu vyšší „komín“ prekážkou nebude.

Zdanie klamalo a papuča sa do skeletu v pohode zmestila, ani po obutí nebolo cítiť žiadne pokrčenie či zdeformovanie. Pre istotu som o svojich obavách napísal výrobcovi. Ten ma v odpovedi ubezpečil, že zvolený model All Track je vhodný aj do TLT6.

Po vypečení a zhruba 20 túrach je jasné, že v oblasti držania nohy sa v oboch prípadoch dostavilo zlepšenie oproti originálnym vložkám. Ale nemaj prehnané očakávania, ide o zlepšenie v rozsahu 10 až 20 percent.

Papuče Palau sú v porovnaní s originálmi oveľa formovateľnejšie teplom. Tu je rozdiel obrovský, hádam aj 100 percent. Originály sa po vypečení takmer nemenili. Palau treba vypekať a následne formovať precízne, presne podľa návodu, inak hrozí, že sa výrazne zdeformujú neželaným smerom. Táto vlastnosť je výhodou, ak ti noha v lyžiarke pláva a potrebuješ vyplniť hluchý priestor.

Komfort pri šľapaní je prvotriedny. Ani originály mi nerobili žiadne otlaky či odreniny, ale toto je ešte o trochu lepšie. Papuče používam bez vložiek pod chodidlo a pri túrach do 30 km necítim ich potrebu. Systém sťahovania suchým zipsom je oveľa lepší ako šnúrky na origináloch, na ktoré som nemal nervy a používal papuče bez nich. Po prechode na Palau som si musel zvyknúť, že so sucháčom treba pri obúvaní i vyzúvaní manipulovať.

Papuče All Track sú teplé. Zhruba rovnako ako originálne Dynafit Custom Ready. Privítal by som menej izolujúci materiál, a to som zimomravý a noha sa mi potí skôr podpriemerne. Za teplých dní pomôže, keď si pri výšľape vyhrniem nohavice, aby bol horný okraj vložky voľný a teplo i vlhkosť mali kam unikať.

Palau zrejme vyrába až na objednávku, nedrží si zásobu všetkých modelov a veľkostí na sklade. Po objednaní trvá cca 5 dní, kým príde informácia, že sa výrobok expeduje. O ďalšie dva-tri dni máš papuče doma. Poštovné je v cene.

Neskôr som rovnakú papuču začal používať aj v lyžiarke Dynafit TLT8, ktorá je v oblasti chodidla širšia ako TLT6. Zlepšenie komfortu v porovnaní s originálom bolo pocitovo dokonca ešte výraznejšie ako v prípade TLT6.

Záver

Vzhľadom na cenu papuče si treba si zvážiť hodnotu skeletu a lyžiarky, ktorá vznikne kombináciou s novou vložkou. Ak ti počty vychádzajú, nemáš prečo váhať. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vlastnosti lyžiarky v porovnaní s originálnou papučou zlepšia. Ja osobne by som po skúsenostiach s verziou All Track veril aj iným modelom Palau.