Paralelný slalom v lezení na hrádzi priehrady Verzasca

Netradičná lezecká súťaž (alebo skôr exhibícia) Red Bull Dual Ascent na 220 metrov vysokej hrádzi priehrady Verzasca vo švajčiarskom regióne Ticino sa koná od 26. do 29. októbra 2022.
Netradičná lezecká súťaž (alebo skôr exhibícia) Red Bull Dual Ascent na 220 metrov vysokej hrádzi priehrady Verzasca vo švajčiarskom regióne Ticino sa koná od 26. do 29. októbra 2022. Šestnásť výborných lezcov bude súťažiť v dvojčlenných tímoch.

Pravdepodobne ide o historicky prvé preteky súťaž vo viacdĺžkovom lezeníi na umelej stene. Súťažiť sa bude divácky atraktívnym paralelným spôsobom – vždy dva tímy proti sebe. Dve identické cesty majú po šesť dĺžok a merajú 180 metrov. Zostavil ich tím expertov na stavanie ciest pod vedením Simona Margona. Minimálna obtiažnosť je vo francúzskej stupnici 6C (7+ UIAA) a najťažšie úseky dosiahnu úroveň 8B (10/10+ UIAA).

Red Bull Dual Ascent 2022 02

banner 800x1200

Lezecké dvojice nebudú gendrovo rozdelené, teda lezecké dvojky budú aj čisto mužské, aj ženské, aj  zmiešané. Niektoré lezecké esá sú naozaj svetoznáme, niektoré menej. Každopádne sa usporiadateľovi podarilo dostať na lezeckú akciu naozaj  kvalitu svetového formátu. Tu je zoznam lezeckých dvojíc:

  • Sasha DiGiulian (US) a Angie Scarth-Johnson (AUS)
  • Mélissa Le Nevé (FRA) a Katherine Choong (SUI)
  • Petra Klingler (SUI) a Louna Ladevant (FRA)
  • Barbara Zangerl (AUT) a Jacopo Larcher (ITA)
  • Alberto Ginés López (ESP) a Luka Potočar (SLO)
  • Domen Škofic (SLO) a Jernej Kruder (SLO)
  • Stefano Ghisolfi (ITA) a Marcello Bombardi (ITA)
  • Shawn Raboutou (US) a Matty Hong (US)

Red Bull Dual Ascent 2022 01

Lezeckú cestu, postavenú špeciálne pre túto súťaž, ako prvá preliezla a otestovala anglická bouldrová kráľovná Shauna Coxsey (ako prvá angličanka vyhrala svetový pohár v boulderingu) a švajčiarska lezecká legenda Pesche Wüthrich.

Kto by si chcel tieto cesty vyskúšať, má smolu. Po skončení súťaže budú z hrádze odstránené. Preteky sa nebudú dať sledovať naživo. Vybrané momenty nájdeš na instagramovom účte @redbulladventure a na Red Bull TV vyjde dokument krátko po skončení podujatia.

Foto: Red Bull