Rovná hoľa: Vďačné lyžiarske terény pri Čertovici

Rovná hoľa patrí medzi nenápadné skialpové destinácie, ktoré ocení lyžiar, čo si nepotrebuje nič dokazovať.
Nízkotatranské sedlo Čertovica je výnimočné vysokou polohou (1232 m) a dostupnosťou po relatívne slušnej ceste. Tamojšie lyžiarske vleky a ubytovacie zariadenia síce majú zlatý vek za sebou, no ľudia prichádzajú za novými traťami na bežecké lyžovanie. A samozrejme za skialpom. V sezóne 2020/21, keď vleky kvôli covidu v podstate nechodili, Čertovica ako stredisko zimných športov paradoxne ožila.

Ski turisti z Čertovice väčšinou vyrážajú po červenej značke smerom na Lajštroch, na svahoch ktorého sa nájdu aj terény na kratšie zjazdy, a ďalej na chatu M. R. Štefánika. Nízke Tatry majú v porovnaní s Vysokými výhodu v tom, že sa tam dá na lyžiach legálne pohybovať v koridoroch zimného tyčového značenia alebo turistických chodníkov (do 50 m od ich trasy).

Prírodnejšou alternatívou k túram z Čertovice je Starobocká dolina ústiaca na štátnu cestu asi tri kilometre pod sedlom na severnej strane pohoria. Je tam parkovisko pre niekoľko áut a začiatok žltej značky. Po nej sa dá dostať do lyžiarsky atraktívnych terénov v okolí Bocianskeho sedla a Rovnej hole.

02 Rovná hoľa lesíky pod Chopcom
Lesíky pod Chopcom (viac fotiek v galérii)

Túra Starobockou dolinou sa dá cez Rovnú hoľu a malý lyžiarsky areál nad hotelom Barbora (Bačova roveň) zokruhovať do starobylej baníckej osady Vyšná Boca. Súčasťou okruhu bude necelý kilometer pochodovania po asfalte, čo sa so zaťatými zubami dá prežiť. Ak sa ti nepodarí zaparkovať pri ústí Starobockej doliny, štart z Vyšnej Boce a okruh v opačnom smere budú vítanou náhradou. Viď trasa na priloženej mape.

Trasa: dĺžka 14 km, nastúpaných 1700 výškových m, celkový čas 4:15 h. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Keď vystúpaš k hornému koncu vlekov Bačovej rovne, dostaneš sa do zhruba rovnakej výšky ako leží Čertovica. Nasleduje pekný úsek okolo kóty Kompík smerom na Chopec (1548 m), kde si v prípade silnej nedočkavosti môžeš dopriať nejakú kratšiu zjazdovú líniu pomedzi riedko rastúce ihličnany.

05 Rovná hoľa typický sneh NT hrebeňa
Typické snehové podmienky nízkotatranského hrebeňa (viac fotiek v galérii)

Na hrebeni za Chopcom ťa s veľkou pravdepodobnosťou privíta betónový podklad a silný vietor. No zároveň sa otvorí prístup k južným svahom Rovnej hole, kde býva prvotriedna a zároveň bezpečná lyžovačka na približne 450 metroch výškového rozdielu. A to je veľké lákadlo v porovnaní s pokračovaním po hrebeňovej zelenej značke.

Horná polovica svahov padajúcich z Rovnej hole do Starobockej doliny je trávnatá, v dolnej časti ide o rúbanisko. Pri citlivom výbere línie je rúbanisko lyžovateľné aj v prípade, že snehu nie je nadbytok. Vyhni sa však lyžovaniu v častiach, kde lesníci vysadili mladé stromčeky. Kontakt s hranou lyže im neprospieva.

09 Rovná hoľa výhľad na Chatu MRS a široký chrbát Stiavnice
Výhľad na Chatu M. R. Štefánika a široký chrbát Štiavnice (viac fotiek v galérii)

Po zlyžovaní na dno doliny sa môžeš rozhodnúť pre znovunalepenie pásov a ďalší výstup smerom do Bocianskeho sedla (1506 m), z ktorého sa dá po hrebeni vrátiť na Rovnú hoľu (zelená značka na hrebeni medzi sedlom a hoľou je zároveň legálnou alternatívou k rúbanisku). Alebo ťa odradí vietor a rozhodneš sa otočiť a pustiť dole dolinou. Aj na svahoch pod sedlom býva celkom dobrá lyžovačka.

Rovná hoľa patrí medzi nenápadné skialpové destinácie, ktoré ocení lyžiar, čo si nepotrebuje nič dokazovať. Zároveň je oveľa príjemnejšou alternatívou k notoricky známym trasám v blízkosti lanoviek.

Fotogaléria