Sacra di San Michele alebo poznávací zájazd v lezeckej prilbe

Plným menom Via Ferrata Carlo Giorda alla Sacra di San Michele. Nájdeš ju v doline Susa len kúsok od Turína. Na vrchole namiesto železného kríža stojí tisícročná a stále živá sakrálna stavba.

Sacra di San Michele (určite prepáčiš, že nepoužívam plný názov) je slušne dlhá ferrata s prevýšením 600 metrov. Začína sa kúsok za mestečkom San Ambrogio v doline Susa a vedie na horu Pirchiriano (962 mnm) so svetoznámou svätyňou. Obtiažnosť podľa talianskej stupnice je AD (Abbastanza Difficile), čo približne zodpovedá nám zrozumiteľnejšiemu C.

Prístup takmer priamo z parkoviska za dedinou už ani nemôže byť pohodlnejší. Zaistená cesta je vhodná aj pre začiatočníkov – v druhej polovici sa dá z ferraty odísť dvomi ústupovými chodníkmi. Stretli sme na nej trojicu milých talianskych dôchodcov, z ktorých dvaja nemali ani istenie. Pozor, ak je veľká horúčava, a v tomto kraji sa vie peklo rozpáliť už v máji, zober si dostatok tekutín. Alebo radšej zvoľ niektorú kaňonovú ferratu v okolí.

Zaznamenaná trasa (len výstup)

GPX na stiahnutie

Výstup trvá približne 3 hodiny. Zaistená cesta končí kúsok od múrov opátstva, no vchod do neho i zostupové trasy sú na opačnej strane. Priamo sa ísť nedá. Obchádzka sprava trvá 15 – 20 minút a chvíľami sa zdá, že chodník sa stáča nazad do doliny. Obavy sú zbytočné.

Sacra di San Michele je úchvatné miesto dýchajúce hlbokým stredovekom. Oplatí sa zaplatiť vstupné a prehliadnuť si ho, hoci davom turistov sa asi nevyhneš. Pod opátstvom nájdeš malé bistro s tradične dobrou talianskou kávou.

Zostup  trvá asi polovicu času čo výstup. Väčšinou vedie príjemnou cestičkou v tieni stromov. Je vydlážená do hladka vyleštenými kameňmi –  zrejme účinok stáročného pôsobenia oslích kopýt.

Fotogaléria