Membránová bunda Salewa Moiazza (Recenzia)

Vlastnosti bundy Salewa Moiazza som preveril na viacerých alpinistických a lezeckých výletoch vo Vysokých Tatrách a v Dolomitoch, od jari do jesene.
Na mojej obľúbenej „goráčke“ sa poslednú zimu začali prejavovať následky intenzívneho používania. Dočasne pomohla menšia oprava, ale tuším, že koniec sa blíži. V rámci obzerania sa po náhrade prišla vhod ponuka od Salewy otestovať výrobok podobnej kategórie.

Salewa Moiazza Gore-Tex je univerzálna, ľahko zbaliteľná pánska membránová bunda nazvaná podľa jedného našincom menej známeho dolomitského masívu. Extrémny nečas bunda asi (neskúšal som) neustojí, ale v 99 percentách situácií spoľahlivo ochráni kožu bežného turistu, lezca či skialpinistu (potvrdené v praxi). Nie som z tých, kto by kvôli mizivej pravdepodobnosti využitia so sebou neustále vláčil ťažkú, tvrdú a málo priedušnú vrchnú vrstvu.

08 Salewa Moiazza Gore Tex
Salewa na domácej pôde v Dolomitoch (Punta Col de Varda)

Technológie

Použitý materiál nesie overenú značku Gore-Tex vo verzii Paclite, čo je tenší a ohybnejší variant tkaniny. Celková hmotnosť bundy vo veľkosti L je len 315 gramov. Vonkajšia strana je ošetrená trvanlivou vodoodpudivou úpravou (DWR) bez obsahu PFC. Všetky švy sú podlepené a je ich bunde pomerne málo, takže tadiaľ voda ťažko prejde.

Uvádzaná priedušnosť je <9 RET, čo je na hardshell vrstvu slušná, ale nie výnimočná hodnota. Teoreticky by mala umožňovať rýchlu chôdzu do kopca bez nadmerného spotenia sa. Teoreticky, pretože do vzorca vstupuje milión ďalších premenných od aktuálneho počasia až po fyziologické danosti jednotlivca.

Vodný stĺpec na úrovni 28 000 mm je opticky veľmi vysoká hodnota. A v reálnom živote? Do sprchy som v nej nechodil, bežnému lejaku odolala. Život ma naučil, že bundy vo všeobecnosti premoknú buď pomaly alebo rýchlo, ale premoknú vždy. Najhoršia kombinácia je, keď bunda premoká zvonku a zároveň sa v nej človek sparí zvnútra. To našťastie nie je prípad Moiazzy.

01 Salewa Moiazza Gore Tex
Amatérsky manekýn na Gerlachu

Praktické skúsenosti

Vlastnosti bundy Salewa Moiazza som preveril na viacerých alpinistických a lezeckých výletoch vo Vysokých Tatrách a v Dolomitoch, od jari do neskorého leta. Postrehy:

  • Na lezeckých štandoch bunda stopercentne chráni pred vetrom a v letných podmienkach veľmi účinne aj pred chladom. Páperku som nepotreboval ani v nadmorských výškach nad 2500 m.
  • Niekoľko dĺžok som v nej aj odliezol. Hoci materiál je len minimálne elastický, cítil som sa pohodlne. Zvolený strih bráni nadmernému dvíhaniu lemu pri načahovaní sa nad hlavu a veľké predné vrecká sú prístupné aj v prípade zastrčenia bundy pod sedák. Odieranie o skalu na materiáli nezanechalo žiadne trvalé stopy.
  • Vysoký golier plynulo prechádzajúci do kapucne dobre chráni krk a pritom neprekáža.
  • Kapucňa nie je navrhnutá na používanie s prilbou. S kompromismi sa to dá prežiť, prilba sa do nej ako-tak narve, no vtedy kapucňa ťahá za ramená. O to lepšie sedí na hlave bez prilby. Predsa len ide o bundu určenú primárne na turistiku.
  • Robustný hlavný zips s klasickým vonkajším prekrytím dáva nádej na dlhé roky bezproblémovej funkčnosti. Práve toto miesto býva slabým článkom ľahkých technických búnd, viď moja stará Dynafitka TLT 3L s mikrozipsom umiestneným do akejsi pogumovanej lišty.
  • Hodinový lejak pri zostupe Velickou dolinou Moiazza zvládla na jednotku. Následné pivo na Sliezskom som vypil ako pán v úplne suchej strednej a spodnej vrstve, kým iní sa najskôr utekali prezliecť a potom  objednávali horúci čaj.
  • Veľkosť je skôr talianska ako škandinávska. Testované M-ko pri mojich 70 kg, 180 cm a úzkych ramenách navlečiem aj na tenkú páperku. Ale je to L-T-T. Väčšina chlapov rovnakej výšky by radšej mala zvoliť veľkosť L.
09 Salewa Moiazza
Profesionálny manekýn v štúdiu

Dizajn

Dizajn je veľmi subjektívna záležitosť. Osobne nemám s farebnosťou a vzorom bundy Salewa Moiazza problém, hoci na kontrast krikľavo oranžových zipsov s čierno-zeleným zvyškom (táto konkrétna farebná kombinácia už nie je v ponuke) som si musel zvykať.

Zeleno-čierna bunda zaujímavo vyzerá spolu so svetlozelenou mikinou Salewa Puez 2 Dry’Ton. Tú som si mimochodom veľmi obľúbil. Človek si v nej zo začiatku pripadá ako jaternica v malom črievku, ale potom zistí, že v nej strávil celý deň, následne noc v spacáku, a stále sa mu ju nechce vyzliekať.

Celkové hodnotenie

Membránová bunda Salewa Moiazza podá presvedčivý výkon pri turistike v každom ročnom období. A to vrátane nadmorských výšok okolo 3000 m a kratších lezeckých úsekov.

Fotogaléria