Týždeň na Santorini

Vždy som sa s otvorenými ústami pozerala na tie gýčové fotky a hovorila si, že to musí byť drahá dovolenka. Nakoniec sme si splnili sen za celkom rozumné náklady.
Grécko, Kykladské ostrovy, biele domčeky, západ slnka, milí ľudia… to všetko je Santorini. Vždy som sa s otvorenými ústami pozerala na tie gýčové fotky a hovorila si, že to musí byť drahá dovolenka. Až v jeden pekný marcový deň najlepší hľadač leteniek Martin z TourDeSvet pridal letenku za 60 €. Ani sme neváhali a letenky kúpili.

Do septembra sme mali čas nájsť ubytovanie a preštudovať všetko dôležité o ostrove. Sme toho názoru, že ubytko stačí ak má posteľ, kúpeľňu a je čisté. Tak sme natrafili na Bookingu na jednoduché izby Pleasure Seaside Rooms v Perrise. Vedeli sme, že si chceme požičať skúter alebo štvorkolku, no ceny na nete sa nám zdali vysoké, tak sme to nechali na náhodu, že uvidíme na mieste.

Pár dní pred odletom sme si stanovili budget 400 € pre dve osoby a mohli sa tešiť na odlet. Leteli sme z Viedne s Laudamotion cca o 11-tej a prileteli okolo 13-tej na Santorini. Letisko je maličké a nachádza sa v hlavnom meste Fira (Thira). Z letiska sme nasadli na autobus smerom na autobusovú stanicu vo Fire, odkiaľ odchádzajú autobusy na všetky smery po ostrove. Cena lístka je 2 €, následne autobus do Perrisy za 1,60 €.

cierna plaz v Perisse
Čierna pláž v Perisse (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Ubytovali sme sa v našej izbe, ktorá bola skromná, no čistá (posteľ, skriňa, minikuchynka s toustovačom, kanvicou a chladničkou, kúpeľňa so sprchovacím kútom). Izba je cca 3 minúty peši od pláže a 2 minúty od autobusovej zástavky. A mohli sme začať spoznávať krásy ostrova.

Nie, tie fotky na nete nie sú upravené. Oia je aj naživo taká krásna, či dokonca ešte krajšia.

Prvý deň sme sa len rozhliadli po okolí v Perrise, pozreli ponuku reštaurácii, dali krátku prechádzku, dobrú večeru a zaľahli. Hneď ráno sme navštívili miestnu požičovňu skútrov. V požičovni nechceli žiaden doklad –  vodičák ani OP, vlastne nič – kreditku ani depozit. Zaplatili sme 100 € za skúter s plnou nádržou, dvomi helmami a uzamykacou skrinkou a frčali na Redbeach, ktorá sa nachádza asi 20 minút jazdy z Perrisy.

Značenie na cestách nie je bohvieaké, takže určite odporúčame GPS v mobile. Pred červenou plážou je parkovisko s bufetmi, z ktorého treba prejsť asi 10 minút peši po skalách k pláži, takže v šľapkách to neodporúčam (ja som oľutovala svoju obuv).

Open Air Cinema Kamari
Open Air Cinema Kamari (viac fotiek v galérii)

Po mori sa plavia každú chvíľku loďky, ktoré vyzdvihujú a vysádzajú ľudí, ktorí sú na okružnej jazde po ostrove, takže môžete za malý poplatok nastúpiť a odviezť sa napríklad na Bielu alebo Čiernu pláž. Večer sme navštívili mestečko Kamari, kde sme si dali super večeru a kultúrne sa vyžili v Open Air Cinema Kamari. Kamari a Perrisu oddeluje len jedna veľká skala, takže loďkou je to pár minút, no skútrom cca pol hodina. Večer je to celkom adrenalín, lebo cesty sú podobné našim a nie sú osvetlené, takže opatrne.

Deň tretí sme sa rozhodli navštíviť krásnu Oiu. A nie, tie fotky na nete nie sú upravené, ona je aj naživo taká krásna, či dokonca ešte krajšia. Nekonečné prechádzky a fotky na každom rohu, pretože je to tam neskutočne fotogenické. Dali sme si obed a pokračovali v prechádzkach až do západu slnka, ktorý bol nezabudnuteľný.

Oia 6
Oia (viac fotiek v galérii)

Keďže môj priateľ mal v blízkej dobe narodeniny a neustále mi rozprával ako by chcel zažiť aspoň jeden deň v jednej z tých krásnych gýčových viliek, a keďže sme veľmi ušetrili na letenke a ubytovaní, tak som mu toto želanie splnila. Cez Airbnb som zajednala jednu noc v krasnej vile Antigoni. A stálo to za to. Neskutočný servis. Raňajky podľa vlastného výberu na terase pri bazéne, nápoje k dispozícii počas celého pobytu, šampanské pri príchode, koláče, vlastný bazén s výhľadom na západ slnka a príjemní ľudia. Odporúčam určite, je to zážitok.

Štvrtý deň sme teda strávili na tomto príjemnom mieste. Piaty deň sme  strávili v Oii nádhernými prechádzkami. Po ceste z Oie sme sa zastavili vo Fire, kde sú tiež krásne uličky na prechádzky. Tiež sa dá využiť lanovka, avšak tuším išla len kúsok hore, čo sa dá v pohode vyjsť peši.

Po dňoch, počas ktorých sme sa nezastavili, sme strávili šiesty deň na pláži u nás v Perrise. Lehátka a slnečníky sme mali v cene ubytovania, more bolo čisté a všade okolo boli stánky s občerstvením.

Nocna Oia
Nočná Oia (viac fotiek v galérii)

Poobede sme sa vybrali na Ancient Thira. Je to tá veľká hora medzi Perrisou a Kamari. Hore sa dá ísť aj pešo na dlhšiu prechádzku, ale keďže sme mali ešte skúter tak sme to dali na ňom. Cesta hore je upravená. Vstup hore je po 17 hodine zakázaný autom aj na skútri, ale boli sme rebeli a riskli to. Výhľad zhora bol nádherný. Večer sme sa vybrali znova do Oie do Sunset bazéna. Stačí si objednať niečo na pitie alebo pod zub a môžete tam tráviť čas celý deň a užiť si západ slnka so super výhľadom.

Keďže sme na siedmy deň už odovzdávali skúter, tak sme trávili čas v Perrise oddychom na pláži. Na ôsmy deň sme odlietali domov. Z Perrisy sme išli zasa busom do Firy na autobusovú stanicu. Odporúčam prísť v dostatočnom predstihu. Náš autobus na letisko mal mať odchod o 13:30, no odišiel už 12:45. Našťastie sme tam boli o dve hodiny skôr a stihli to.

Letisko je strašne malé, nie je si ani kde sadnúť. Po hodine státia na bráne, kde bolo asi milión ľudí, sme nasadli do lietadla a privítala nás Viedeň krásnymi 12 stupňami.

Oia 12
Oia (viac fotiek v galérii)

Praktické tipy

  • September je ideálny na návštevu Santorini. Menej ľudí, no stále krásne počasie aj na kúpanie.
  • Na skútri prejdete celý ostrov a nemáte problém s parkovaním, môžete ho odstaviť kde len chcete.
  • Ceny v potravinách sú podobné ako u nás. Sú tam obchody ako Lidl ale aj rôzne grécke, kde nájdete iba grécke potraviny.
  • Večera v reštaurácii aj s nápojmi vyjde pre dve osoby od 30 €.
  • Klasická balená voda stojí všade 50 centov, dokonca aj na letisku za kontrolami. Síce v chladničkách majú všade Evian za 3 € ale keď poviete, že chcete water tak dostanete balenú za 50 centov.

Náklady

  • Letenka z Viedne s Laudamotion – 60 €/osoba
  • Ubytovanie na 7 nocí – 260 €/2 osoby
  • Skúter na 6 dní – 100 €
  • Budget (strava, suveníry…) – 400 €/2 osoby
  • Spolu: 880 €/2 osoby, 440 €/osoba


Fotogaléria