Trailová bežecká obuv Scarpa Ribelle Run (Recenzia)

Bež tam, kde sa končí cesta
Bež tam, kde sa končí cesta. Moje skúsenosti s teniskami na horský beh spísané po štyroch mesiacoch, počas ktorých so mnou nabehali a nachodili približne 250 kilometrov.

Scarpa Ribelle Run sú podľa výrobcu navrhnuté v prvom rade na horský beh  (5 z 5), dajú sa výborne využiť na approach, teda prístup pod stenu (4 z 5), a nestratia sa ani v meste (3 z 5). Obuv je určená na krátke až stredné vzdialenosti a skyrunning. Vyrába sa v niekoľkých farebných prevedeniach, v pánskej a dámskej verzii, s Gore-Tex membránou aj bez nej. Predmetom tejto recenzie je pánske prevedenie bez Gore-Texu.

Ribelle Run 14
Scarpa Ribelle Run (viac fotiek v galérii)

Moje skúsenosti

Ribelle Run používam nielen na behanie. Absolvovali som mnou nejeden prístup pod stenu a následný zostup po dolezení cesty. Nehanbil som sa v nich prísť aj do práce, keď na to bol vhodný čas. Vyskúšal som ich aj na ferrate. Hory, doly, more, mesto. Klesania a stúpania, v tomto sú Ribelle Run ako doma, podržia ťa v každom teréne. Treba im len veriť a zvyknúť si, že aj na mokrom povrchu sa môžeš spoľahnúť na grip podrážky.

Obligátne mám veľkosť topánky 42, Ribelle Run mám číslo 41 a v prvom momente sa mi zdalo, že sú mi malé. Po pár hodinách aktívneho nosenia som už mal pocit, že by som potreboval aj menšie. Je to spôsobené širším strihom v prednej časti chodidla. Ak máš problém nájsť topánky, ktoré sa hodia k tvojim širokým chodidlám, potom Ribelle Run bude to, čo hľadáš.

Ribelle Run 12
Scarpa Ribelle Run (viac fotiek v galérii)

Jednou z výhod tejto šírky je, že pri behu alebo chôdzi na dlhšie vzdialenosti poskytuje chodidlu dostatok priestoru na rozloženie. Niekomu sa to môže zdať až príliš široké. Samozrejme, je to individuálne a každý si potrebuje nájsť tú svoju topánku.

Členkový golier Ribelle Run (modelový rok roku 2021) má strih Sock-Fit LW a výborne objíma členok. Na začiatku máš na členku tesnejší pocit, ale je to len vec zvyku. Pri obúvaní sa musíš trocha snažiť, aby si dostal nohu do tenisky, samotná látka je však veľmi pružná a chce to iba trochu grifu.

Používal som bezšnúrkové prevedenie (Fast Lacing System). Je super, treba si však naň rovnako zvyknúť. Komu by nesedelo bezšnúrkové prevedenie, topánky sa dodávajú aj so šnúrkami, tak si môžeš vyskúšať oba varianty. Na slnko nie je najvhodnejšia čierna farba, ktorá tvorí pomerne veľkú časť zvršku. Samozrejme čierna priťahuje slniečko o niečo viac a tvoje nohy to v extrémne slnenčnom počasí budú cítiť.

Ribelle Run 9
Scarpa Ribelle Run (viac fotiek v galérii)

Ribelle Run nie sú úplne najlahšie (pár vo veľkosti 42 váži 560 g), hmotnostne patria medzi dobrý stred. Nie som pretekár, pre mňa ideál. Solídna konštrukcia ťa odmení vysokou spoľahlivosťou aj v technicky náročnom teréne. Topánky sú dostupné pre mužov vo veľkostiach 40 až 48, pre ženy 36 až 42.

Celková hrúbka podrážky + medzipodrážky + vložky je 20,5 mm vpredu, 24,5 mm vzadu, drop je teda 4 mm. Chodidlá máš dosť pri zemi a zem skutočne cítiš, ale nie bolestivo. Medzipodrážka EVA strednej hustoty zabezpečuje pomerne luxusnú úroveň tlmenia. Dezén podrážky má výstupky vysoké 4 mm a je teda určený skôr na tvrdší povrch.

TPU fólia obopínajúca celý obvod topánky zabezpečuje dobrú odolnosť proti oderu – presne to, čo chceš od technickej obuvi, ktorá je predurčená na odieranie. Je fakt, že to ako topánka vyzerá nie je všetko, ale Ribelle Run sú skutočne parádne vyzerajúce tenisky. To je informácia pre parkových manekýnov, že s Ribelle Run si neurobíš hanbu.

Ribelle Run 11
Scarpa Ribelle Run (viac fotiek v galérii)

Finálne zhodnotenie

Ribelle Run sú výborné tenisky na všestranné použitie. Zvládnu širokú škálu terénu a rôzne vzdialenosti okrem tých ultra. Tak čo ty nato? Vyskúšaš ich?

Tenisky na testovanie poskytol prievidzský outdoor obchod Dynasport, za čo veľmi pekne ďakujem.

História značky Scarpa

Spoločnosť bola založená v roku 1938 v meste Asolo na severovýchode Talianska, v podhorskom regióne Montebelluna, asi 50 km severne od Benátok. Myšlienka založenia spoločenstva bolo spojiť tých najlepších a najkvalitnejších obuvníkov v oblasti Asolo. Preto SCARPA – Società Calzaturiera Asolini Riunita Pedemontana Anonima, teda čosi ako Spoločnosť spojených asolských obuvníkov. Slovo scarpa však v taliančine zároveň znamená topánka.

V roku 1956 kúpil spoločnosť Luigi Parisotto so svojimi bratmi a ďalej budovali značku ako rodinný podnik, čo platí až dodnes. V 50. rokoch minulého storočia bola Scarpa priekopníkom výroby obuvi v horolezeckom športe. Priniesla na trh populárne Rally topánky pre alpské lyžovanie (rok 1970) a pre priekopníkov výškového horolezectva vyrobili výškové plastové topánky používané špičkovými horolezcami v Himalájach a Antarktíde. Scarpa ako prvá začala používať Gore-Tex v obuvi a ako prvá vyvinula aj plastové telemarkové topánky. Dnes sa radí medzi popredných výrobcov obuvi pre pešiu turistiku a treking, vysokohorskú turistiku, horolezectvo a lyžovanie.


Fotogaléria