Sedem dĺžok nad Bolzanom

Do miestnej nemocnice každú chvíľu prilietajú vrtuľníky a ty môžeš počas istenia parťáka rozmýšľať, čo sa asi mohlo stať. Kreativite sa medze nekladú.
V lete 2021 sme brázdili severné Taliansko v trojici. Začali sme v Karnských Alpách, pokračovali v Misurine a potom sa presunuli na západ do Brenty kvôli kultovej ferrate Bocchette. Jaro nás opúšťa pre pracovné povinnosti skôr. Dopravu do Bratislavy rieši vlakom z Bolzana, kam ho dovezieme. Potreba odpočinúť si, počasie a tiež nejaké pracovné povinnosti nás na dva dni prinútia ostať pri tomto meste.

V okolí Bolzana je dostatok kempov a camper stopov. My sme strávili jeden upršaný deň a dve noci  v camper stope Nals. Je malý, uprostred dediny, ale má všetko, čo potrebuješ – dobrá wifi aj na prácu, čisté sociálky. Môžem len odporúčať: Je však vhodný len pre obytňáky.

No a potom nás samozrejme začali svrbieť ruky. Keď sa pozrieš na okolie Bolzana, tak si povieš, že tu musí byť lezenia až – až. Bez zásadnejšieho plánovania sme si vybrali cestu Dirty Flirty. Je blízko od nášho camperstopu, má 4 hviezdy, kratší nástup, čo viac by si si mohol želať.

Lokalita

Mesto Bolzano leží v južnom cípe pohoria Sarntálske Alpy (po taliansky Alpi Sarentine). Blízkosť populárnejších pohorí (Dolomiti, Dolomiti di Brenta) má za následok podstatne menší počet návštevníkov. Charakterom sa dá pohorie prirovnať k Vysokým Tatrám. Najvyšším vrchom je Hirzer (Punta Cervina, 2781 m).

Od Bolzana sa na juhozápad, smerom na Lago di Garda, tiahnu nekonečné ovocné sady. V prevažnej miere jablkové, doplnené vinohradmi. Cesta Dirty Flirty sa nachádza na severozápade mesta. Na posledných zvlneniach Sarntálskych Álp, predtým ako sa kopce zmenia na úrodné sady. Z cesty sa vlastne celý čas pozeráš na mesto, teda pokiaľ oko dovidí. Ale hlavne na miestnu gigantickú nemocnicu, kam každú chvíľu prilietajú vrtuľníky a ty môžeš počas istenia parťáka rozmýšľať, čo sa asi mohlo stať. Kreativite sa medze nekladú.

Dirty Flirty 1 kaplnka pod Gastofom
Kaplnka pod gasthausom (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Príprava

Atraktívnosť Dirty Flirty je na Bergsteigene ohodnotená štyrmi hviezdičkami z piatich. Svojich fanúšikov si nájde, z očakávaní však radšej uber. Je to koronová cesta z apríla 2021, teda domáci vŕtači hľadali lezecký potenciál kde sa dalo. A tak aj cesta vyzerá. Línia hľadá v stene to najlepšie lezenie, no aj tak to nestačí. Ja jej dávam len 2 hviezdy.

Základné parametre: 7 dĺžok, 250 metrov, 6-/6 UIAA. Dve dĺžky sú podľa online sprievodcu za 6-/6 UIAA, ostatné ľahšie. Najdlhšia má skoro 60 metrov a vieš si ju rozdeliť na dve, čo aj odporúčam. Stena má južnú orientáciu, teda je ideálna na jarné a jesenné lezenie. S malým sebazaprením sa dá liezť aj v lete.

Materiál je sopečná vyvrenina ryolit, v tomto prípade červená. Miestami je materiál drobivý. Obtiažnosť je podľa mňa nadhodnotená, obe najťažšie dĺžky sú majú maximálnu obtiažnosť 5+ UIAA.

Dirty Flirty 3 prvá dlžka vedie pravo
Prvá dĺžka vedie pravo (viac fotiek v galérii)

Príjazd

Do talianskeho mesta Bolzano je z Bratislavy 700 km a niečo viac ako 7 hodín cesty. Východiskom k prístupu pod cestu je parkovisko pod hostincom Gasthaus Noafer. Už cesta z Bolzana na parkovisko pod hostincom bola veľká výzva, teda s kemperom určite.

V Bolzane je doprava zvládnuteľná bez problémov. Problémy nastali, keď sme začali stúpať do kopcov. Úzka cesta, serpentíny, spoliehaš sa len na navigáciu. V jednom momente sa stretávame s oproti idúcim nákladným autom. Krvi by si sa mi v tom momente nedorezal, taký som bol v napätí, či sa dokážeme vyhnúť. Našťastie šofér nákladiaku nás míňa s kľudom anglického džentlmena. Predsa len, keď to jazdíš každý deň, tak to považuješ za normálne. Ja som rád, že sme to prežili bez škrabanca.

Parking pod hostincom je asi pre 20 áut (GPS poloha parkoviska). Z parkoviska pôjdeš po betónovej ceste dole z kopca, pod sebou budeš mať vinicu, nad sebou pasienky. Smer juhovýchod. Lesnou cestou spravíš pár serpentín, stále ideš z kopca dole. Po jednom kilometri a 20 minútach klesania hľadaj na pravej strane kamenného mužíka.

Pri ňom odbočíš do lesa a za pár minút si pod začiatkom cesty Sonntagsspaziergang (5 UIAA). Odtiaľ pôjdeš asi 5 minút doľava. Začiatok cesty je na malej rovnej plošinke s kamennými mužíkmi (GPS poloha začiatku cesty). Naviesť ťa môžu aj šlingne na kríkoch ako smerovníky. Začiatok cesty je vo výške okolo 570 m. Nám sa to nepodarilo nájsť úplne v pohode, verím, že môj návod ti pomôže.

Dirty Flirty 7
Nad vinicami (viac fotiek v galérii)

Lezenie

Prvé tri dĺžky sú pomerne strmé, miestami aj kolmé a rýchlo naberáš výškové metre. Krásne lezeníčko, nič ťažké, parádne odistené, užívaš si len pohyb a krásu lezenia. Nasledujú dve lanové dĺžky, ktoré uberú ceste na krásne a dve hviezdičky v celkovom hodnotení. Stromy, zelenina a len také popoliezanie rozbitým hrebeňom. Pozor na uvoľnené skaly. Ale nemôže to byť vždy dokonalé.

Šiesta a siedma dĺžka sú opäť v peknej, mierne položenej skale. Ani nevieš ako a podávaš si s parťákom ruku na konci cesty. Ak máš čas a chuť, môžeš ísť preliezť aj vedľajšiu cestu Sonntagsspaziegang (5 UIAA).

Cesta Dirty Flirty je dobre športovo odistená nitmi, nepotrebuješ vlastné istiace pomôcky. Lano odporúčam 60-metrové. Lanové dĺžky sú aj viac ako 30 metrov dlhé. Vzhľadom na husté istenie budeš potrebovať minimálne 12 expresiek. O nutnosti helmy ani nediskutujem.

Ako som už spomenul, obtiažnosť je z môjho pohľadu nadhodnotená. Kvalita skaly je tak za 2 body z 5. Štandovacie istenia sú spojené reťazami alebo prúsikmi. Podľa sprievodcu je treba 30 minút na nástup a 15 minút na zostup a tieto časy aj sedia. Celkový čas lezenia je podľa sprievodcu 2,5 h. My sme to liezli cca 4 hodiny v pohodovom tempe.

Dirty Flirty 17 cesta späť
Cesta späť (viac fotiek v galérii)

Zostup

Cesta sa končí v malom lesíku. Vyšliapanou cestičkou odboč doprava, na východ. Zo začiatku ide cestička mierne do kopca, neskôr traverz lesíkom. Nasleduje strmý zostup na panelovú cestu, ktorá ťa dovedie späť na parkovisko pod Gasthof Noafer, kde si môžeš dať kávičku ako odmenu za výkon.

Tip na doplnenie výletu

Také Messnerovo horské múzeum na blízkom hrade Sigmundskron by mohlo potešiť dušu horolezca, je to predsa horolezec s velkým H. V prípade horšieho počasia by stála za hriech návšteva lezeckého centra Salewa v Bolzane. Je jasne viditeľné z diaľnice a vždy keď idem okolo, hovorím si, že sa tam treba zastaviť. Zatiaľ mi to nevyšlo, ak tebe áno, daj vedieť ako sa ti páčilo.

Fotogaléria