Ski túra z Krúpovej na Dereše, pohoda mimo zjazdoviek

Pásy sa šúchajú po upravenom svahu, lanovkár nadáva a duša horala plače. Niekedy (žiaľ dosť často) sa však nedá pomôcť inak.
Pásy sa šúchajú po upravenom svahu, lanovkár nadáva a duša horala plače. Niekedy (žiaľ dosť často) sa však nedá pomôcť inak. Napríklad ak je málo prírodného snehu. Alebo keď skialpový začiatočník ešte len naberá sebavedomie. Prípadne rodič-šlapač potrebuje byť v rozumnom dosahu od lyžujúcich detí.

Dobrá správa je, že v blízkosti lyžiarskych stredísk sa dajú nájsť skialp trasy minimalizujúce kontakt so zjazdármi a zároveň využívajúce výhody blízkej civilizácie. Väčšinou ide o trasy podľa vzorca hore lesom – dole po upravenej zjazdovke. Jedna taká existuje aj na južnej strane Chopku, a nejde o okruh z Trangošky zahŕňajúci pomerne náročný prechod hrebeňa medzi Ďumbierom a Chopkom.

Trasu lesom na Dereše som dávnejšie letmo zahliadol u niekoho na Strave a spomenul si na ňu v januári 2020, stojac na preplnenom parkovisku v Krúpovej. Pôvodne bolo v pláne ísť po oficiálnej trase strediska Jasná, no keď som zbadal prešliapanú stopu vedúcu do lesa spoza akejsi technickej budovy na ľavej strane, drôtiky sa v hlave pospájali a plány v okamihu zmenili.

Trasa: dĺžka cca 10 km, trvanie necelých 5 h a nastúpaných 977 m. Na Mapy.cz nájdeš aj výškový profil a GPX na stiahnutie.

Úvodná časť trasy vedie východným svahom bočného hrebeňa, ktorý vybieha z hlavného hrebeňa Nízkych Tatier smerom na juh. Najskôr ideme popri potoku v zmiešanom lese. Občas sa vyskytne menšia prírodná prekážka v podobe spadnutého stromu alebo brodu cez potok.

01 Z Krúpovej na Dereše cez Príslop
Lesom popri potoku (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Stúpanie sa postupne priostruje a keď sa lúčime s potokom, sklon svahu si vyžaduje pomerne ostré cikcaky. Pre začiatočníka dobrá príležitosť na nácvik otočkovej techniky, toto sa na zjazdovke nenaučí. Na bočný hrebeň vychádzame vo výške približne 1480 m, medzi vrcholom Pálenica a Sedlom Príslop. Vedie tu žltá turistická značka.

Nasleduje príjemný hrebeňový úsek v kosodrevine s mnohými výhľadmi. Je slnečno a znesiteľný vietor, vôbec sa nám nechce ponáhľať. Túto chvíľu si treba užiť. Zo skúsenosti viem, že hore na hlavnom hrebeni budú drsnejšie podmienky.

05 Z Krúpovej na Dereše cez Príslop
V okolí Sedla Príslop. Klasická trasa z Trangošky na Ďumbier ako na dlani (viac fotiek v galérii)

Za sedlom prichádza opäť ostrejšie stúpanie a keď opúšťame pásmo kosodreviny, netrénovanej spoločníčke začínajú dochádzať sily. Do cieľa chýba už len zo 150 výškových, používam všetky povzbudzovacie metódy ktoré mi napadnú, a Jarka to s trochu sileným úsmevom dáva.

Jasné, že sa chceme pozrieť na Vysoké Tatry, no hore isto fučí a v bruchu už dlho škvŕka. Výhľad musí počkať. Pauzujeme s čajom a tyčinkami na plochom kameni pod Derešmi. Potom ešte kúsok na lyžiach, pár metrov v skeletoch na hŕbu kameňov tvoriacu predvrchol Derešov, a otvára sa pohľad, ktorý nikdy neomrzí. V zimnom vzduchu sú výhľady omnoho ostrejšie ako v lete.

12 Z Krúpovej na Dereše cez Príslop
Výhľad na Tatry nikdy neomrzí (viac fotiek v galérii)

Návrat cez Zadné Dereše do Krúpovej po preplnenom a ľadovom svahu – žiadna veľká pasia. Ale taký bol plán a snehové podmienky aj tak veľa iných možností neposkytovali. Táto začiatočnícka skialp túra je o pohodovom výstupe a bezpečnom zjazde. Žiadny veľký šport, ale aj tak poctivá tisícka výškových v takmer ideálnych podmienkach. Viac takých dní si prosíme.

Fotogaléria