Atraktívna Besná a klasický záver na Ďumbieri

Juhovýchodný svah Besnej smerom do Kumštovej doliny je ako z lyžiarovho mokrého sna. Pri návrate sa oplatí vyšliapať si ešte na Ďumbier a zlyžovať z neho muldou do Halašovej jamy.
Ak nerátam túry pod lanovkami, tak výstup z Trangošky na Ďumbier sa spoľahlivo zaradí medzi tri najpopulárnejšie skialpové trasy na Slovensku. Túra sa dá predĺžiť nielen na Chopok, alebo aj na opačnú stranu – smerom na Čertovicu. Tam, v okolí vrchu Besná, sa dajú nájsť prvotriedne lyžiarske terény. Stačí si počkať na stabilné snehy a mierne vybočiť z vyšliapaných koľají.

Výstup od parkoviska ku Chate M. R. Štefánika trvá obligátnu hodinku. Na tomto chodníku sa nikdy nebudeš cítiť osamelo. Od chaty pokračuješ po červenej značke – úsek je súčasťou Cesty hrdinov SNP – na kótu Králička (1682 m). Ide sa prakticky po rovine, miestami aj dole kopcom, no pásy sa neplatí zhadzovať.

Z Králičky sa naskytnú prvé zaujímavé možnosti na zjazd. Južne orientovaný svah padajúci do záveru Pošovej Mlynnej doliny je otvorený, široký a bez terénnych pascí, takže relatívne lavínovo bezpečný. Na starom snehu je však lepšie nechať si ho na popoludnie, pretože ráno ešte môže byť príliš tvrdý. V závislosti od aktuálnych podmienok sa vyplatí zlyžovať od 150 do 250 výškových metrov.

05 Besná a Dumbier
Zjazd z Králičky do Pošovej Mlynnej doliny (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Juhovýchodný svah Besnej smerom do Kumštovej doliny je ako z lyžiarovho mokrého sna.

Trasa: Dĺžka 16 km, nastúpaných 1740 vm, celkový čas 6 h. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Po zlyžovaní sa vedľajším rebrom vrátiš na hrebeň. Na tvrdom snehu sa môžu zísť haršajzne. Ak sa budeš držať priloženého GPX záznamu, prídeš priamo na rozložitý vrchol Besnej (1807 m). Jej juhovýchodný svah smerom do Kumštovej doliny je ako z lyžiarovho mokrého sna. V prípade stabilných snehových podmienok sa môže stať skutočnosťou.

08 Besná a Dumbier
Neodolateľná mulda z Besnej do Kumštovej doliny. V pozadí Rovná hoľa a Vysoké Tatry (viac fotiek v galérii)

Plytká mulda, z ktorej vietor nevyfúka všetok sneh, a zároveň dostatočne široká, aby sa v nej dalo uvoľnene lyžovať. Ku koncu sa síce zužuje, no okolité svahy umožňujú rýchly únik do bezpečia. Priemerný sklon je odhadom čosi nad 30 stupňov, výškový rozdiel medzi štartom zjazdu a potokom Kumštová približne 350 metrov. Nižšie sa už veľmi neoplatí spúšťať, brehy potoka sú zarastené.

V slnečný februárový deň sa tvrdý sneh v mulde mení na akurátne natopený matroš okolo desiatej. Aj na poludnie je ešte stále fajn. Ak môžeš, daj si tam aspoň dve jazdy. Podobných terénov na Slovensku nemáme veľa. Jeden by sa našiel v Malej Fatre pod Stohom, smerom z Poludňového grúňa do záveru Šútovskej doliny.

15 Besná a Dumbier
Zjazd z Ďumbiera do Halašovej jamy (viac fotiek v galérii)

Ak ti pri návrate z Besnej ostanú sily, odporúčam vyšliapať si ešte na Ďumbier. Ani nie tak kvôli štatistike nastúpaných metrov, najvyššiemu kopcu Nízkych Tatier či výhľadom z neho (ktoré sú v peknom počasí famózne), ako pre možnosť zlyžovať priamo z vrcholu muldou do Halašovej jamy. Je to neporovnateľne lepšia možnosť ako kľučkovať v prúde peších návštevníkov chaty. Aj keď tomu sa v nižších partiách Trangošskej doliny vyhnúť nedá.

Fotogaléria