Lyžiarska túra nad Donovalmi – hrebeňovka pre každého

Hrebeňová túra s magickými výhľadmi na hlavný hrebeň Veľkej Fatry na jednej strane a Nízke Tatry na druhej. Vhodná aj pre začiatočníka, ktorý sa už nechce motať len okolo snežných diel v rezorte.
Hrebeňová túra s magickými výhľadmi na hlavný hrebeň Veľkej Fatry na jednej strane a Nízke Tatry na druhej. Vhodná aj pre začiatočníka, ktorý sa už nechce motať len okolo snežných diel v rezorte. Možnosť zlyžovať po zasnežovanej zjazdovke až k autu sa cení najmä začiatkom a koncom sezóny.

Hrebeňová časť túry sa začína na vrchu Zvolen (1402 m), na ktorý sa dostaneš niektorou z troch oficiálnych skialpových trás lyžiarskeho strediska Donovaly. Ak je stredisko mimo prevádzky, dá sa šliapať aj po zjazdovkách na Novej holi. Táto možnosť je spolu s oficiálnou trasou C logisticky najvýhodnejšia, pretože na lyžiach dôjdeš prakticky až k autu. V sezóne však za tento komfort prispeješ Borisovi na výživné ôsmimi eurami, kým ostatné parkoviská na Donovaloch sú bezplatné.

Ja som zatiaľ vždy začínal pod Novou hoľou. Začiatok trasy pre šlapačov nie je pri dolnej stanici lanovky výrazne označený. Aspoň ja som žiadnu smerovku nevidel. Intuitívne som sa dovtípil, že treba stúpať popri letnej bobovej dráhe, drzo vojsť na neprístupne sa tváriace pozemky okolo skupiny exkluzívnych chát, prejsť okolo vodnej nádrže a za ňou hľadať kríž (Božia muka) pri začiatku zvážnice smerujúcej do lesa.

09 Hrebeňovka nad Donovalmi ešte raz Kriváň
Výhľad na Kriváň (viac fotiek v galérii)

Zvážnica ťa zavedie na križovatku pod vlekom Patočiny. Ten už málokedy býva v prevádzke, preto je možné, že budeš môcť stúpať priamo popri ňom na Novú hoľu. Alebo si vyberieš pokračovanie zvážnicou po trase C, ktorá vedie dolinou Žarnovka úplne mimo zjazdoviek až na hrebeň medzi Zvolenom a Malým Zvolenom (1372 m).

Ak ideš okolo hornej stanice lanovky, tak vrchol Novej hole (1370 m) radšej obíď traverzom z pravej strany. Vyhneš sa tak krátkemu, ale nepríjemnému klesaniu v zarastenom svahu smerom na Zvolen. Ďalej je už terén takmer rovný a prehľadný, typické veľkofatranské hole. Otvorí sa ti panoramatický výhľad na všetky strany, za dobrej viditeľnosti aj na Západné Tatry a Kriváň. Daňou za fotogenické prostredie je vietor, ktorý v otvorenom priestore býva nepríjemný.

Dlhšia verzia do Liptovských Revúc

Trasa: Dĺžka 18 km, nastúpaných 1400 výškových m, celkový čas 4 – 6 h. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Ak máš dosť času a síl, pokračuj po hrebeni cez Malý Zvolen a Končitú (1248 m) až na svahy zatvoreného lyžiarskeho strediska na Liptovskými Revúcimi. Kedysi tam premávala extrémne dlhá a silno ťahajúca Poma, od ktorej lyžiara poriadne boleli stehná. V bufetoch sa pri čaji s rumom nedebatovalo o klimatickej zmene, ale o plánoch na lanovkové prepojenie strediska s Donovalmi… Úplne vážne ;)

17 Hrebeňovka nad Donovalmi zjazdovka nad Revúcou len pre teba
Zjazdovka nad Revúcou len pre teba (viac fotiek v galérii)

Tie časy sú dávno preč, ale veľký svah nad Nižnou Revúcou sa nikam nevyparil. Raz som tam natrafil na panenský prašan, potom zašiel do dedinskej krčmy na pivo a vôbec neľutoval, že sa budem na Donovaly vracať už takmer za tmy. Kto si na spiatočnú cestu znamenajúcu celkovo takmer 20-kilometrovú túru netrúfa, bude si musieť z Revúc nájsť nejakú dopravu.

Kratšia verzia so zjazdom do lokality Bielo

Trasa: Dĺžka 13 km, nastúpaných 850 výškových m, celkový čas 3 – 4 h. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Na vychutnanie si hrebeňových výhľadov do sýta stačí aj kratšia verzia po Malý Zvolen. Z neho sa naskytá príležitosť na pekný zjazd smerom na východ do Korytnickej doliny. Zjazd má asi 300 výškových metrov a vedie po prehľadnom svahu so sklonom do 30 stupňov. Lavínovú situáciu treba vždy posúdiť na mieste, ale tento svah podľa mňa patrí medzi tie s nízkym rizikom.

11 Hrebeňovka nad Donovalmi po zjazde z Malého Zvolena
Po zjazde z Malého Zvolena (viac fotiek v galérii)

Zjazd sa končí pri pastierskej ohrade vo výške 1053 m. Lokalita je na mapách označená názvom Bielo a vedie cez ňu zelená turistická značka z doliny na hrebeň. Návrat na Donovaly je jednoduchý – po vlastných stopách nazad. Na hrebeni opäť oceníš základnú „nulovú“ polohu viazania. Kto ju nemá, toho budú bolieť prsty na nohách.

Fotogaléria