Z Martiniek na Minčol alebo ski touring pre každého

Trasa z lyžiarskeho strediska Martinské hole na Minčol má prevýšenie 320 metrov. Je vhodná aj pre deti a dá sa absolvovať bez lavínovej výbavy.
V polovici marca  máme s kamarátmi naplánovanú akciu pod názvom Apalucha. Teda víkend otcov s deťmi, bez mamičiek. Lyžiarske stredisko Martinské hole je na to ako stvorené, ani malé, ani veľké. Pre deti tu nie až tak veľa možností ako sa stratiť.

Poznáme to všetci rodičia – učíš deti lyžovať od malinka mala, tvoje kríže by o tom vedeli rozprávať telenovely. Potom príde čas, keď deti lyžujú skoro lepšie ako ty a vieš ich nechať aj na sedačke samé. Stále však potrebujú aspoň vizuálny dozor, cudzích oteckov. A teba tak trochu omínajú nohy v lyžiarkach. Ideálna zostava na kratší výšľap na blízky kopec Minčol (1363 m).

Martinske hole 3 výšlap po zjazdovke
Začiatok výšľapu vedie po turistickej zjazdovke (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Malá Fatra je štvrtým najvyšším pohorím Slovenska s bohatou a pomerne zachovalou prírodou. Celková vzdušná dĺžka pohoria je 52 km a najväčšia šírka je 16 km. Strečnianskym priesmykom je rozdelené riekou Váh na dva geomorfologické podcelky. Na sever od rieky sa nachádza Krivánska Malá Fatra, ktorej veľká časť je od roku 1988 národným parkom. Pomenovaná je podľa najvyššieho vrcholu Veľký Kriváň (1709 m). Na juh od Váhu sa nachádza Lúčanská Malá Fatra, ktorá je pomenovaná podľa najvyššieho vrcholu Veľká lúka (1476 m).

Začiatok túry na Minčol je priamo v lyžiarskom stredisku. Od dolnej stanice lyžiarskeho vleku C pôjdeš po žltej turistickej značke, resp. asi 100 metrov po zjazdovke, a následne odbočíš na červenú zjazdovku s názvom Ratračka. Samozrejme, po zjazdovke treba isť po kraji a maximálne ohľaduplne k lyžiarom, podľa hesla „nie sme tu sami“. Trasu využívajú aj peší turisti, cez víkend na nej určite nebudeš sám.

Martinske hole 4 chata Javorina pod Krížavou
Chata Javorina pod Krížavou (viac fotiek v galérii)

Cestou prechádzaš okolo vynovenej chaty Javorina, kde sa dá občerstviť. Od chaty uvidíš aj najvyšší vrch Lúčanskej Malej Fatry – Veľká Lúka, nachádza sa na hrebeni vľavo. Pred tebou je vrchol Krížava (1456 m) s výrazným vysielačom. Ide o druhý najvyšší vrchol lúčanskej Malej Fatry.

Martinske hole 7 Minčol je prvý z ľava
Na hrebeni – Minčol je prvý zľava (viac fotiek v galérii)

Od Krížavy pôjdeš po červenej turistickej značke, doprava po hrebeni. Na Minčol je to už viac-menej plochá hrebeňovka. Väčšie stúpanie je až na vrchol Minčolu. Ak máš dobré počasie, je z neho výhľad na všetky strany. Od Oravy cez Roháče a Nízke Tatry až po Veľkú Fatru. Minčol sa cestou späť dá zlyžovať aj na pásoch, ak sa ponáhľaš a chceš si ušetriť ich zhadzovanie a opätovné nalepovanie. Krátky zjazd je určite príjemnejší bez pásov.

Martinske hole 11 vrcholový kríž na Minčole
Vrcholový kríž na Minčole (viac fotiek v galérii)

Začiatok túry je vo výške 1250 m a celkové prevýšenie trasy dosahuje niečo cez 320 metrov. Trvanie túry je zhruba 3,5 hodiny, samozrejme v závislosti od tvojej výkonnosti a zvoleného tempa. Celková dĺžka je 10,4 km. Túra je úplne bezpečná, môžeš na ňu ísť aj bez lavínovej výstroje. Stačí ti základná skialpová výbava a vhodné oblečenie. Trasa je vhodná aj pre deti.

Fotogaléria