Skialpový sprievodca do kopcov na západ od Bratislavy (Recenzia)

Žiadny mapový portál nenahradí 20 rokov zbierané skúsenosti lokálnych expertov, ktorí ich namáhavo pretavili do písmeniek a obrázkov.
Keď sa človek časom naučí hľadať inšpirácie na skialpové túry v Rakúsku na Bergfexe, Alpenvereinaktive či Bergsteigene, myslí si, že pojedol múdrosť sveta. Sám som nebol výnimkou. Až kým sa mi nedostal do rúk knižný sprievodca Heimat im Winterkleid od Thomasa Behma a Roberta Grubera.

Napriek chabým znalostiam nemčiny musím uznať, že žiadny mapový portál nenahradí 20 rokov zbierané skúsenosti lokálnych expertov, ktorí ich namáhavo pretavili do písmeniek a obrázkov. A z celkom pochopiteľných dôvodov výsledok svojej práce nezavesia len tak na web.

Sprievodca popisuje 100 lyžiarskych túr v oblasti od Wienerwaldu po Hochschwab. Najvzdialenejšie lokality sú od Bratislavy 250 km ďaleko. To je zhruba rovnaká vzdialenosť ako do Tureckej pod Krížnu.

Heimat im Winterkleid
Všetkých 100 túr na mape (klikni pre zväčšenie)

Prvých 10 túr v bezprostrednej blízkosti Viedne treba brať ako kuriozitu pre miestnych. Im sa možno oplatí narýchlo vybehnúť aj na kopček s menej ako 500-metrovým prevýšením a zlyžovať ho lesom pomedzi stromy. Zaujímavejšie túry sa začínajú v oblasti Schneebergu, pokračujú Raxom, Schneealpe, cez Veitsch a oblasť Mariazellu a končia sa v Hochschwabe.

Pri listovaní stránkami o Raxe, ktorý mám celkom slušne polyžovaný, som nevychádzal z údivu. Len z Heukuppe (2007 m) sprievodca uvádza zo päť rôznych zjazdov, o ktorých som nemal ani tušenia. O víkendový program na najbližšie roky je postarané – len aby sa to so snehom polepšilo, lebo posledné dve sezóny to bola bieda.

Heimat im Winterkleid
Ukážka spracovania typickej túry (klikni pre zväčšenie)

Popisy túr majú jednotnú štruktúru. Pre každú je uvedená náročnosť v stupnici od 1 do 5, čas potrebný na výstup, počet nastúpaných metrov, všeobecná lavínová rizikovosť, orientácia zjazdu a odporúčané mesiace na absolvovanie túry. Vždy je pripojená mapa s vyznačenou trasou, textový opis výstupu a zjazdu, často aj jedna-dve fotky (občas nejaký historický obrázok). Škoda, že fotky s vyznačenými líniami výstupu a zjazdu sú ojedinelá výnimka.

Heimat im Winterkleid
Jedna z výnimiek – fotonákres zjazdov z Heukuppe

Neubránim sa porovnaniu s najznámejším slovenským skialpinistickým sprievodcom od Stanislava Klauča. Rakúšania majú rovnako (ne)kvalitnú väzbu, no za dvojnásobnú cenu si mohli dovoliť farebnú tlač. Slovenský sprievodca jasne vedie prehľadnými fotonákresmi ku každej túre a GPS súradnicami na stiahnutie.

Takže spracovaním vedie Klaučo. No podstaný je obsah, a ten má veľkú hodnotu aj  v rakúskom sprievodcovi. Ocení ho každý, kto sa do blízkych rakúskych hôr dostane rýchlejšie ako do slovenských a aspoň trochu sa kamaráti s nemčinou.

Heimat im Winterkleid

Na stránke Thomasa Behma, ktorý vydáva aj lezeckých sprievodcov, sa dá nájsť všeobecný pokec autorov o tom, ako a prečo vznikol Heimat im Winterkleid (Domovina v zimnom šate). Prosím, nesúďte podľa vizáže autorovho webu kvalitu jeho knižných sprievodcov :)

Neviem o tom, že by sa knihy T. Behma predávali niekde na Slovensku. Ale dajú sa objednať priamo od autora emailom na thomas.behm@aon.at. Cena za 256 stranového skialpového sprievodcu pre okolie Viedne je 28,80 eur plus poštovné.