Slovenské skalky: Sekaniny, Lehota pod Vtáčnikom

Andezitová lezecká oblasť s vyše 270 cestami v troch sektoroch je zatiaľ trochu v tieni susedného Hrádku.
„Choď sa mrknúť na Sekaniny, budeš príjemne prekvapený,“ povedal mi už dávnejšie známy pri táborákovej debate v záplave iných skvelých tipov. Určite sme si toho v ten večer povedali aj viac a na rôzne témy. A ja som na to odporúčanie zabudol.

Našťastie ma na Sekaniny zobral toto leto Andrej, a ja som zostal prekvapený, tak ako mi bolo predpovedané. Sekaniny sú naozaj krásna andezitová lezecká oblasť, podľa všetkého ešte s veľkým potenciálom. Má všetky predpoklady stať sa vyhľadávanou oblasťou.

Materiálom skaly sa radí medzi lezecké bašty ako Sitno, Hrádok či Kalamárka. Najmä posledné dve zažívajú po preistení ciest veľký rast návštevnosti. Cez víkend tam vie byť naozaj dosť lezcov a turistov. Na Sekaninách nehrozí.

Skaly sú v každom sektore iné, tak je predpoklad, že si tu každý nájde to svoje. Pri prvom dotyku s oblasťou som ale nezostal prekvapený len z kvality skaly a krásneho okolia.

Sekaniny 5 cesta Jungle
Cesty Jungle, Augone a Saturejka (viac fotiek v galérii)

Prichádzam pomerne rozlezený, teda v mojich lezeckých číslach do 8- vrátane. V rozlezovej ceste Jungle (sektor Salamandra) za 5- padám aj s odlomeným chytom. Našťastie. Lebo by som si musel sadnúť a to by moje ego určite ťažšie strávilo.

Tak či tak si vo vedľajšej ceste Augone za 5+ si musím sadnúť. Ufffff, nejdeme domov? Našťastie iba tieto dve cesty sa ukázali ako veľmi podhodnotené. Ďalšia cesta Saturejka za 6+ už pekne púšťa na OS.

Tieto cesty ti pravdepodobne padnú do oka ako prvé po príchode do sektora Salamandra, prvá najbližšia skalka, podsektor Volkova skala. Presne takúto skúsenosť so Sekaninami mi hovoril kamoš. Tak sa nenechaj odradiť, alebo sa rozlez v iných cestách.

Pri návšteve Centrálnych skál nás víta plná pollitrová fľaša domácej pálenky. Odpadnem. Nevídanú pohostinnosť nechávame pre ďalších návštevníkov, dnes športujeme. Potenciál na nové cesty ešte je a ako sledujem FB miestnych lezcov, tak sa nové cesty aj robia.

Sekaniny 8 Volkova skala
Volkova skala (viac fotiek v galérii)

Lezecká oblasť Sekaniny sa nachádza vo výške približne 600 m v Baškovej doline, asi 6 km od dediny Lehota pod Vtáčnikom, kúsok od okresného mesta Prievidza. Vo vedľajšej Gepniarovej doline leží legendárny andezitový Hrádok. Skaly sú rozdelené do troch hlavných sektorov – Salamandra, Centrálne skaly a Nad bunkrom.

Sektor Salamandra má aktuálne 64 ciest od 3 UIAA do 9- v ceste Horizont udalosti. Tento sektor je výborne športovo odistený a je to najnovší sektor. Najbližší podsektor je Volkova skala (meno má podľa miestneho makača). Ďalšie skaly sú z oboch strán Volkovej skaly, ale hlavne z pravej strany, keď sa pozeráš na skalu. Tento sektor tvoria samostatné skaly porozhadzované po lese. Celý deň v tieni stromov.

Centrálne skaly (Dolné skaly) majú 140 ciest od 3 UIAA do 9 v ceste Obsesia. Sektor tvorí asi 300-metrový, nie kompaktný skalnatý pás s dominantnou vežičkou v strede. Na vežičku vedie krásna a exponovaná cesta Hrana Vtáčnika v obtiažnosti 7 UIAA, no nenašiel som odvahu do nej nastúpiť. Predsa len sa mi zdá to prvé istenie troška vysoko. Alebo som dnes len bez morálu?

Sekaniny 15 cesta Pešia zona
Cesta Pešia zóna (viac fotiek v galérii)

V sektore Nad Bunkrom (Horné skaly) je 83 ciest od 5- UIAA do 9+/10- v ceste Bumerang. Lezenie v tomto sektore je ideálne na veľmi teplé letné dni. Cesty sú tu dlhšie a prevažne vo vyšších obtiažnostiach. Množstvo línií stále čaká na svoje zrodenie a vyslobodenie spod nánosov machu.

Aktuálne je v celej oblasti Sekaniny podľa climb.sk 277 ciest a variantov v obtiažnosti od 3 UIAA po 9+/10- UIAA. Do 6+ UIAA je 138 ciest. V oblasti sa striedajú staré istenia s novými (borháky, nity). Zlaňáky sú z mojej skúsenosti v dvoch istiacich bodoch, spojené reťazou. Liezť je možné už od skorej jari do neskorej jesene. Dá sa aj v letných mesiacoch, keďže niektoré skalky sú ukryté v tieni stromov. Väčšina ciest je označená nápisom na skale aj s informáciou o obtiažnosti. Určite však nie sú označené všetky cesty.

Prístup

Z Bratislavy je to do dediny Lehota pod Vtáčnikom (okres Prievidza) 180 km a vyše dve hodiny cesty autom. Zo Žiliny je to síce len 80 km, ale tiež skoro 2 hodiny cesty autom.

Hneď po vjazde do dediny hľadaj smerovník ku chatovej osade Sekaniny a lyžiarskemu vleku. Odbočka je za kostolom. Nasledujú asi 4 km po mierne rozbitej ceste, do kopca, ku chatovej osade. Na ľavej strane cesty je rozšírenie určené na parkovanie cca 20 áut (GPS poloha parkoviska). Tu zaparkuješ, ak  ideš liezť do sektora Salamandra.

Sekaniny 17 Skaly Nad bunkrom pohľad z Centrаlych skаl
Sektor Nad bunkrom pri pohľade z Centrálnych skál (viac fotiek v galérii)

Na druhej strane cesty oproti parkovisku sa začína pohodlná lesná cesta, ktorá vedie priamo pod skaly. K prvej (Volkova skala) to trvá asi 10 minút. Smer je označený smerovníkom. Aj prístupová cesta je krásne označená cesta mužíkmi do výšky až dvoch metrov, ako v lezeckej rozprávke. Už len pri stavaní mužíkov museli tvorcovia stráviť veľa hodín.

Ak ideš do iných sektorov, tak pokračuješ autom ďalej asi 500 metrov. Prejdeš okolo lyžiarskeho vleku a amfiteátra, až pred závoru pri chate Smrečina. Pred závorou je priestor na parkovanie cca 5 áut. Ak by bolo plno, pri amfiteátri je dostatok parkovacích miest.

K sektoru Nad bunkrom ideš podľa smerovníka, hneď za závorou vpravo, cestičkou do lesa, 5 až 10 minút ku skalám. Do sektoru Dolné skalky môžeš odbočiť doľava hneď za chatou Smrečina a chodníkom ostro do kopca, alebo ideš 300 metrov po lesnej ceste, potom odbočíš doľava a dobre viditeľným chodníkom sa dostaneš ku skalám. Prístup trvá do 10 minút.

Skaly nie je vidno z parkoviska, sú schované v lese. Lezecká oblasť Sekaniny nemá uzávery. Aj tak je dobré overiť si pred návštevou prípadné aktuálne obmedzenia.

Sekaniny 21 cesta Cert nikdy nespí
Cesta Čert nikdy nespí (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

 • Jungle (5-): Veľmi tvrdá 5-, hodnotil by som ju za 6+
 • Augone (5+): tiež tvrdá klasa, hodnotím na 6+
 • Saturejka (6+): ľahšia 6+
 • Pešia zóna (6): pekná, dlhá línia, trocha ľahšia 6
 • Solaris (7-): tvrdo až do konca
 • Serenity (6+): pekná cesta, trochu dlhší odlez od istenia cez previs, ale vie pustiť

Moje hodnotenie oblasti

 • Množstvo a rozmanitosť ciest: 4 body z 5
 • Kvalita skaly: 3 body z 5
 • Istenie: 4 body z 5
 • Deti: 3 body z 5 (pod niektorými skalami je upravená rovina)
 • Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (do 15 minút do kopca, po lesnej cestičke)
 • Dostupnosť autom a parkovanie: 5 body z 5
 • Prístup bez auta: 2 body z 5 (z Lehoty pod Vtáčnikom je to 3 – 4 km k amfiteátru)
 • Prístup na bicykli: 0 bodov z 5. Bicykel by si musel nechať v doline, alebo ho tlačiť strmým lesom pod skaly. Aj keď na dopravu z dediny by sa hodil a lákavé sú aj blízke MTB traily.

Praktické info

 • Orientácia: sektor Salamandra – východ; sektor Dolné skaly – juhozápad; sektor Nad bunkrom (Horné skaly) – severozápad
 • Slnko: sektor Salamandra – skaly sú schované pod stromami, sektor Horné skaly – dolnú časť skaly zakrýva vegetácia, inak plný záber slnka; sektor Nad bunkrom ( Dolné skaly) – podstatná časť skaliek je pod stromami
 • Materiál skaly: andezit
 • Výška ciest: do 50 metrov, nájdu sa aj dvojdĺžkové cesty
 • Voda: priamo pod skalou nie je voda, neďaleko si ju môžeš nabrať vodu v potoku
 • Stanovanie: nie

Tipy na doplnenie výletu

Tip pre nelezúcu spoločnosť – nad sektorom Salamandra je ferrata, alebo skor ferratka Volkov zub. Aj nad sektorom Dolné skaly je možnosť dostať sa na vyhliadku po reťaziach. V bezprostrednej blízkosti Sekanín sú aj upravené enduro traily.

Sprievodca

Tlačený sprievodca k oblasti neexistuje. Online sprievodcovia:

Pred návštevou si môžeš pozrieť videoreportáž z produkcie lokálnej TV, v ktorej vystupuje aj „otec zakladateľ“ Jožo Volkov:

Fotogaléria