Slovenské skalky: Skýcov, pohorie Tribeč

Skalky Skýcov som donedávna registroval len v kontexte ťažších ciest, ktoré nie sú úplne v mojom lezeckom dosahu. No keď už som mal cestu okolo, návšteva neznámej lezeckej oblasti musela byť.
Skalky Skýcov som donedávna registroval len v kontexte ťažších ciest, ktoré nie sú úplne v mojom lezeckom dosahu. No keď už som mal cestu okolo, návšteva neznámej lezeckej oblasti musela byť.

Lezecká oblasť Skýcov Centrálne skaly sa nachádza vo výške 500 m kúsok za obcou Skýcov smerom na Klátovu Novú Ves. Leží na hranici Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja.

Skalný masív je z ostrého a tvrdého kremenca, orientácia skaly je južná až juhozápadná. Liezť je preto možné už od skorej jari do neskorej jesene. Dá sa aj v letných mesiacoch, keďže časť skalky je ukrytá v tieni stromov. Po dažďoch trošku dlhšie schne.

Aktuálne je na Skýcove 33 ciest. Ich obtiažnosť je od 4 UIAA v cestách Devín a Čokoľvek v pravej časti sektora až po najťažšie cesty  s názvom Chyty Nechyty a Pýcha pád za 10- UIAA. V jednom sprievodcovi je cesta Chyty Nechyty uvádzaná v obtiažnosti 11+ UIAA. Toto žiaľ neviem vyvrátiť ani potvrdiť.

Skýcov 06 označenie ciest
Označenie ciest (viac fotiek v galérii)

Je tu aj jedna neodistená, tradičná cesta s obtiažnosťou 3+ UIAA a s názvom Neodistená, ktorá sa lezie po vlastnom alebo sólo. Dobre si tu zalezú hlavne lezci typu borci. Lahších ciest do 7- UIAA je len dvanásť. Výška ciest je maximálne 25 metrov, odporúčam 60-metrové lano.

Niektoré, hlavne staršie cesty, nie sú úplne kolmé. Všetky sú od roku 2014 športovo odistené, okrem Neodistenej netreba nikde vlastné istenie. Cesty sa končia v zlaňákoch/prasatách, no len niektoré majú dva fixné kotviace body spojené reťazou. Čo osobne považujem za veľmi zlé riešenie a verím, že sa to do budúcna vyrieši. Na niektoré cesty je možnosť dať do zlaňáka lano aj z vrcholu skalky, prípadne použiť strom na vrchole skál.

Všetky cesty sú označené nápisom na skale. Ak vieš, akú majú obtiažnosť, tak je orientácia veľmi jednoduchá. Pozor na online sprievodcu, cesty v ňom nie sú zoradené podľa skutočného umiestnenia. Prvá cesta zľava je Spomienka na Sašu za 8- UIAA. Cesta Chyty Nechyty je umiestnená skoro na konci skalky, teda vpravo.

Skýcov 17
Skaly v bujnej vegetácii (viac fotiek v galérii)

Aktuálny sprievodca by sa mal nachádzať aj pod skalkou, konkrétne v previse medzi cestami Kým si to ja rozmyslím a Pešia zóna. Pri mojej návšteve tam nebol. Podľa sprievodcu je blízko potok – 800 metrov. V čase našej návštevy bol vyschnutý.

V sezóne kliešťov si určite nezabudni zobrať repelent a popri lezení možeš nazbierať aj dubáčiky. To sú tipy od znalca oblasti Paľa, ďakujem.

Lezecká oblasť Skýcov má celoročné povolenie na horolezeckú činnosť. Pred návštevou si je dobré overiť aktuálne obmedzenia na James.sk. Čo povedať na záver? Skýcov asi nie je lezecký skvost, určite však vie zabaviť.

Prístup

Z Bratislavy (a podobne aj zo Žiliny či Banskej Bystrice) trvá cesta niečo pod dve hodiny a meria 140 – 150 km. Ak prichádzaš od Skýcova, po hlavnej najskôr prejdeš celou dedinou. Asi 400 metrov za tabuľou ozančujúcou koniec obce uvidíš na pravej strane parkovisko, kde treba nechať auto (GPS parkoviska).

Slúži aj pre historický areál Vápenné pece, ktoré sú hneď vedľa cesty. Asi 200 metrov od parkoviska je odbočka doprava na lesnú cestu so závorou. Touto lesnou cestou pôjdeš asi cca 2 km, až prídeš k veľkému senníku a krmelcom. Na ceste je viacero odbočiek, treba sa držať v smere „hlavnej vyjazdenej“ cesty, ktorá slúži pre horárov. Za senníkom ideš ešte asi 200 m do kopca a mierne vpravo. Prídeš na kamenistý hrebeň, čo napovedá, že si správne a hlavne blízko.

Skýcov 01 senník
Orientačný bod senník (viac fotiek v galérii)

Z hrebeňa je krásny výhľad a to už stojíš presne na skalnom masíve. Pod skaly sa dostaneš cestičkou vpravo, dolu svahom a hneď potom miernym oblúkom zase doľava. Skalu máš po ľavej strane (GPS skalky).

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

  • Kým si to ja rozmyslím (5+): horšie odistená cesta v strede sektora, zlaňák len na jednom kotviacom bode
  • Ženy a telefón (7-): pekná cesta, problém v strede cesty; zlaňák má spoločný s vedľajšou cestou vľavo, nelez až hore na vrchol skalky
  • Geocaching (5): asi najdlhšia cesta, v komíne voľné kamene
  • Vysoké napätie (7-): super cesta, po previsoch

Moje hodnotenie oblasti

  • Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
  • Kvalita skaly: 2 body z 5
  • Istenie: 3 body z 5
  • Deti: 2 body z 5. S kočíkom prídeš nad skaly. Pod skalami nie je rovina. Staršie deti sú však úplne v pohode. Medzi skalami je pekné ohnisko.
  • Prístup od parkoviska: 4 bodov z 5 (25 – 30 minút viac-menej po hrebeni, po turistickej cestičke)
  • Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5 (parkovanie pre cca 10 áut)
  • Prístup bez auta: 2 body z 5 (autobusom sa dá doviezť do Skýcova)
  • Prístup na bicykli: 4 body z 5. Bike necháš nad skalkami, teda bez vizuálneho kontaktu.
Skýcov 03 ešte jeden
Výhľad z hrebeňa (viac fotiek v galérii)

Praktické info

  • Orientácia: juh až juhozápad
  • Slnko: na vrcholy ciest svietí stále. Začiatky ciest v tieni.
  • Materiál skaly: Kremenec
  • Výška ciest: do 25 metrov
  • Voda: pitnú treba zobrať so sebou
  • Stanovanie: zakázané

Sprievodca

Tip na doplnenie výletu

  • Určite stojí za návštevu blízka, ľahko dostupná a pomerne vyhľadávaná zrúcanina hradu Hrušov
  • V blízkosti sú aj iné lezecké oblasti, napríklad Lysec

Fotogaléria