Slovenské skalky: Stienka pod hradom Korlátko

Na miniatúrnu lezeckú oblasť na Záhorí som sa išiel pozrieť po desiatich alebo pätnástich rokoch, už ani neviem. Vtedy sa tam liezlo po vlastných, plus všakovaké originálne pevné istenia, ktorých bolo v tom období všade dosť.

V novom sprievodcovi karpatskými skalkami volume 1. je aj Korlátko, a tak bolo len otázkou času, kedy sa vychystám na ďalšiu návštevu. Oblasť sa nachádza nad obcou Cerová, časť Rozbehy. Od známejších oblastí pod Plaveckým hradom zo 10 minút autom navyše.

Najlepší prístup je cez zrúcaninu hradu, v ktorej treba hneď za prvým múrom zabočiť doprava do žihľavy. Od parkoviska nad dedinou (pri cintoríne alebo o 300 m ďalej pri turistickej chate) to až pod skalu trvá asi 15 minút aj s rýchloobhliadkou hradu. Alternatívny prístup je lesom zdola, z parkoviska medzi Cerovou a Rozbehmi.


Prístup ku stene cez zrúcaninu, parkovali sme pri turistickej chate

Stena pod hradom je široká necelých 20 metrov. Je rozdelená kútom na dve časti, ľavá je vysoká 15, pravá 18 m. Zlepencová stienka je nanovo preistená, vznikli aj nové cesty. Kúty, sokolíky, občas aj dierky, pekné lezenie. Celkovo 15 ciest. Z toho šesť ciest do 5, šesť 5+ až 7- a tri cesty nad 8-. Všetky sú ukončené prasiatkami.

Dve cesty sú pre lepšiu orientáciu ocajchované menovkami. Ale aj keby neboli, zablúdiť sa tu dá ťažko. Stena je pod stromami, a hoci z pravej strany na skalu trocha slnka svieti, nikdy nie na celú, takže sa dá liezť aj v horúcom lete. Po lezení môžeš spláchnuť pot v neďalekej priehrade Buková.

Vietor vo vlasoch, šum stromov prevaľujúcich sa zo strany na stranu,  a občas slnko do očí, presvitajúce cez jarné lístky. A tichý úsmev na duši.

Prelezenie celej lokality zaberie tak pol dňa, s návštevou hradu a opekačkou to môže byť program aj na celý deň. Vhodné aj pre deti. Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti:

  • Holíčska 79 (7-): gymnastická záležitost pobaví, pekne odistená a najdlhšia na tejto stene (do 20 metrov)
  • Plazička (7-): technický problém na troch borhákoch
  • Sokolík (5-): obligátna a prirodzená lajna

Ak by bolo lezeníčka málo, tak na Rozbehoch je dobre zmapovaná bouldrová oblasť, existuje k nej aj sprievodca. A komu by tento kraj mimoriadne prirástol k srdcu, môže si neďaleko kúpiť krčmu :)

Možno ťa zaujme:

Fotogaléria