Slovenské skalky: Tajná láska Kalamárka

O jednej nádhernej lezeckej oblasti nad mestom Detva. Po poetickom začiatku prídu aj praktické informácie.

Tajná láska (rozprávka na dobrú noc)

Bola to láska na prvý pohľad. Oči sa spojili, svet sa zatočil a obaja sme vedeli, že sme v tom až po uši. Na prvý dotyk, vlastne, len také jemné pohladenie, sa nezabúda. Pocit, ktorý zostane navždy v nás. Jemné chvenie, kvapka potu na čele, presne jedna, začiatok niečoho veľkého a večného pre nás oboch.

Nedala na seba nič poznať, je to predsa dáma. Iba také jemné mrknutie očkom, ktoré sme mohli vidieť len my dvaja. Iba dve duše spojené niečím ťažko opísateľným, tajomným a ukrytým pred zrakmi sveta. Áno, áno, počul som o nej aj pred naším prvým stretnutím, o jej nádhere, o nezabudnuteľnom úsmeve a hypnotizujúcich očiach.

Ľudia dnes veľa nahovoria. Aj rozprávky. A na tie sa už predsa dnes neverí. Dokonca aj rozprávkovo snívať je dnes smiešne detské. Ale kto sa nechá aspoň na chvíľu unášať na krídlach fantázie, do krajiny snov, rozprávok a piesní, otvorí sa prítomnosti, a dokáže uniknuť realite všedného dňa, nájde v nej zaľúbenie, možno svoju tajnú lásku. Tak ako ja.

Aspoň takto to bolo v mojom príbehu, mojej rozprávke. Ale pšššš, nech to ostane len medzi nami… Tak deti, šup do postele a sladké sny.

P.S. Dáma tam stále je a čaká na mňa a možno aj na teba. Ak sa aj vaše oči spoja, duše prepletú, začne sa úplne nová rozprávka. Tvoja rozprávka.

Kalamárka. Viac fotiek v galérii
Kalamárka. Viac fotiek v galérii

Kalamárka

Kalamárku tvoria dva masívy. Horné a Dolné skaly. Horné sú celé v tieni stromov, takže sa tam dá sa liezť aj za horúceho leta. Na Dolné skaly svieti slnko v lete podstatnú časť dňa aspoň na horné časti skál.

Skaly sú andezitové, preto tam v lete na slnku vie byť celkom vyhňa. Niektoré cesty majú aj krásnych 25 m. Väčšina je nanovo preistená, nečakaj ale komfort rakúskeho vápna. Morálový charakter je vo väčšine ciest zachovaný. Na doistenie niektorých je dobré zobrať si niečo so sebou – vklínenec či friend.

Ak štandartne lezieš na vápne 7, na Kalamárke sa vieš aj v 5- výborne zabaviť. Hlavne v klasikách od majstra Kollera a spol. Sú tam cesty aj pre deti, na Dolných skalách. Na trhu je sprievodca z roku 2014, pribúdajú aj nejaké nové cesty, i keď hlavné smery sú už jasné.

Ideálny prístup je z Detvy, časť Stavanisko. Medzi Hornými a Dolnými skalami je pár chatiek, niektoré sa dajú prenajať. Vedľa chatiek je lúčka s ohniskom, asi v strede je pri jednej chatičke vodovod s pitnou vodou. Ak máš šťastie, tak v nej dostaneš kúpiť knižného sprievodcu s podpisom autora. V horúcich dňoch sa dá ísť schladiť na fajnové kúpalisko v Detve.

  • Súradnice parkoviska: 48.604784, 19.420149
  • Podstatné info je na Kalamarka.sk

Možno ťa zaujme:

Slovenské skalky: Doba medená

Slovenské skalky: Pes Filipes – vlani otvorený sektor Kršlenice

Fotogaléria