Slovenské skalky: Veľký Lysec pri Nitre

Predpoveď upršaného víkendu nám kazí plány na väčší lezecký výlet a spolu s nimi aj náladu. Na sobotu sa však ukazuje neisté okno krajšieho počasia niekde nad Nitrou. Hľadám niečo v tejto lokalite, pomáha nitralezie.sk. Možností nie je veľa, výber padá na lezeckú oblasť Veľký Lysec.

Neviem o nej nič. Niečo málo sa dá dohľadať online, aj sprievodca z roku 2014, ale nič také, čo by ma hneď presvedčilo na návštevu. Pred časom som bol tiež naslepo na Žibrici a to nebol úplne najlepší výber. Tak uvidíme.

Najlepší prístup k Lyscu je z obce Kostoľany pod Tríbečom, asi 25 km za Nitrou smerom na Zlaté Moravce. Ráno parkujeme pri Božej muke, ku ktorej sme sa dostali poľnou cestou ponad kostol. Kto je citlivý na svoje auto, nech radšej odparkuje o 500 m skôr v dedine.

Je letné dusno, okolo 30 stupňov. V stúpaní ku skale z nás tečie pot prúdom a otravujú muchy. Nie práve ideálne podmienky na lezenie. Po žltej turistickej značke ideme do Sedla pod Lyscom, kde odbočujeme na Veľký Lysec. Tesne pod skalami míňame starú drevenú chatku, kde by sa dalo aj prenocovať a čo-to si opiecť, či o kúsok nižšie postaviť stany. V lokalite nie je voda, treba s tým počítať.


Zablúdiť sa nedá: za 40 minút po žltej značke z Kostolian, o niečo dlhšie z Velčíc

Keď sa blížime ku skalám, začína pofukovať a prichádzajú mraky. Na lezenie super, ale trochu nám to naháňa strach pred dažďom. Ten nakoniec prichádza až večer, keď schádzame k autu. Táto lokalita už súrne potrebovala pokropiť, na lesných zvážniciach sme sa brodili po členky v prachu.

Vrchol Veľkého Lysca je zo severozápadnej strany ohraničený asi 200 metrov dlhým pásom skál. Nie je to súvislá stena, nájdu sa aj medzery a vežičky. Ako prvá do očí udrie časť Amfiteáter, hneď vpravo krásne previsy v sektore Mackie Messer.

Skalu tvorí kremenec, ktorý okrem Lysca registrujem asi len na Troch jazdcoch nad Modrou. Je to špecifický matroš, trochu akoby osliznutý, mádžo si nezabudnite. Na druhej strane zrejme nie je tak náchylný na vyšmýkanie ako vápenec.

Mackie Messer (viac fotiek v galérii)
Mackie Messer (viac fotiek v galérii)

Cesty sú športovo odistené, pri problémoch aj po 1,5 metri. Postupové istenia sú nity, zlaňák je zväčša kruh na reťazi a dvoch nitoch. Ojedinele sa nájde aj prasiatko. Pod väčšinou ciest sú veľmi pohodlné miesta na istenie.

Sprievodca (sťahuj tu, heslo: climb) uvádza vyše 50 ciest. Väčšina je preistená, no nie všetky. Vznikajú aj nové projekty, v čase našej návštevy sme videli jednu čerstvo navŕtanú cestu. Obtiažnosti sú od 4 do 6 UIAA, plus nejaká ojedinelá sedmička. Podľa sprievodcu tam aktuálne nič ťažšie nie je.

V lokalite sa nachádza aj zopár väčších previsov s cestami uvádzanými ako 4 A3, voľný prelez by sa pravdepodobne dal urobiť. Cesty sú 25 – 30 metrov dlhé (60-metrové lano L-T-T stačí) a niektoré zlaňáky sú zbytočne ďaleko za hranou steny. Ak sa 6-ková cesta končí 8-metrovým dolezom za 3, lano pri lezení na top rope veľmi drie.

Stavitelia ciest nám asi chceli dopriať vrcholové výhľady. Naozaj, zhora je ako na dlani hrad Gýmeš aj Tríbeč. Suma sumárum, Lysec sa pre lezca v strednej obtiažnosti oplatí aj ako program na celý víkend.

Označenie ciest (viac fotiek v galérii)
Označenie ciest (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty

Sektor Mackie Messer

 • Mackie Messer 6, nástup stenou, potom po previsíkoch hore, tesne pred najvačším previsom doprava až na vrchol
 • Majkina 5, krásna exponovaná

Sektor Rozštiepená veža

 • Stredom steny 6, krásna kolmá stienka do 15m

Sektor Panna

 • Vľavo od vhĺbenia 6, po previsíkoch silovo až hore
 • Vpravo od vhĺbenia 5, zaujímavý nástup

Klasifikácia obtiažnosti ciest zvláštne kolíše. Mackie Messer (6) je tak za 6-. Cesta cez previs v sektore Rozštiepená veža – Pre Dlabajza (5+) – je podľa môjho názoru za plných 7.

Moje hodnotenie oblasti

 • Množstvo a rozmanitosť ciest: 3 body z 5
 • Kvalita skaly: 4 body z 5
 • Istenie: 5 bodov z 5
 • Deti: 4 body z 5 (kočík nie)
 • Prístup od parkoviska: 3 body z 5 (cca 40 min po turistickej značke)
 • Dostupnosť autom a parkovanie: 3 body z 5 (pri hľadaní miesta na zaparkovanie treba improvizovať)
 • Prístup bez auta: 3 body z 5

Fotogaléria