Slovenský raj v zime – iný zážitok nielen pre deti

Prešli sme zamrznutý Prielom Hornádu a ľadovú Suchú Belú. Raj treba ochutnať v každom období.

Horké leto, Slovenský raj, niekedy na prelome režimov, s rodičmi. Krásny stanový tábor (kemp sa tomu hovorilo až neskôr, myslím) niekde poblízku a termálne kúpalisko Vrbov. Celé moje zápisky z tejto destinácie. Na moju tínedžerskú dušu urobil RAJ ooobrovský dojem.

Potom jedna lezecká návšteva Tomašáku pred pár rokmi a registrujem druhú oficiálnu ferratu na Slovensku. Keď to zhrnieme, v podstate som netušil, ako chutí RAJ.

Január, zima v plnej sile, mrzne až tak praští. Že víkend v Slovenskom raji, som dostal za polročné vysvedčenie mojich detí. Do Mekky ľadového lezenia! Na krátku sekundu som už búchal, mlátil a vŕtal sa železom v ľade. V ďalšej sekunde som to hodil do koša. Predsa len, v kombinácii s deťmi to nie je ideal. Na to bude čas nabudúce.

prechod

banner 800x1200

Kámoš navrhol skvelú alternatívu. To pravé orechové aj pre deti. Prielom Hornádu po hladine, teda po ľade. Kým sme však v prvý februárový víkend februári prišli do Raja, teploty sa troška upravili. Plus je na dennom poriadku. Obavy o úspešnosť plánu narastali.

Vyrážame z Čingova, teda proti prúdu. Hornád je v tomto mieste pomerne roztopený. Po asi kilometri sme skúsili zbehnúť k rieke. Na ľade je asi 10-15 cm čerstvého snehu. Hladina má občas trhliny, ale ľad drží, prešliapávame si stopu. Nádhera. Deti si to užívajú, aj my, po oboch stranách brehu sú nádherne vytečené cencúle, cencúliská a súsošia cencúľov. Všetkých tvarov. Ako v múzeu dizajnu.

letna cesta

V jednom momente musíme prekonať puklinu s pomocou lana. Od tohto momentu už ideme po prešliapanej stope. Krátka zastávka s občerstvením na Letanovskom mlyne a pokračujeme v túre. Stretávame zopár turistov, počas celého dňa do 20 kusov. Vyslovene turistická samota. Končíme s Hrabušiciach pri ranči Podlesok. Spokojnosť.

Druhý deň si vyberáme kaňon Suchá Belá. Dvadsiatka turistov zo včera doplnená o asi 20 ľadolezcov. Nádhera, ticho, pohoda, oči dokorán, balzám na dušu. Raj chutí aj v zime rajsky.

Možno ťa zaujme

Fotogaléria