Poľské skladacie lyže, české snežné korčule a brutálne slovenské viazanie

Tento víkend sa v Mníchove začína veľtrh športového vybavenia ISPO. Jeho organizátor okrem iných ocenení každý rok vyhlasuje najzaujímavejšie produkty od začínajúcich firiem. V kategórii zimného hardvéru sa tento objavili hneď tri startupy z domácich lúk a hájov.
Tento víkend sa v Mníchove začína veľtrh športového vybavenia ISPO. Jeho organizátor okrem iných ocenení každý rok vyhlasuje najzaujímavejšie produkty od začínajúcich firiem. V kategórii zimného hardvéru sa tento objavili hneď tri startupy z domácich lúk a hájov: poľské skladacie lyže Split Ski, český hybrid medzi korčuľami a lyžami Snowfeet a slovenské ultraľahké skialpové viazanie Grizzly.ski.

Dvojdielne lyže Split Ski

Dlhé lyže pri nosení v horolezeckom teréne prekážajú, krátke zas nemajú potrebné vlastnosti na snehu. Toť problém, ktorý si pýta riešenie. Už pred dvomi rokmi prišiel slovinský Elan na trh s lyžami Ibex Tactix, reklamu im robil svetoznámy lyžiar Davo Karničar. Nápad poľskej firmy, ktorá zatiaľ nemá ani funkčný web, teda nie je prevratný. Dvojdielne lyže napriek tomu porotcov ISPO zaujali – ocenili ich efektívne technické riešenie, ktoré nemá vplyv na ohybnosť lyže.

Snežné korčule Snowfeet

Partia z českého startupu Snowfeet tvrdí, že vynašli nový druh zimného športu. Na ich produkte sa dá jazdiť dole svahom, šantiť na prekážkach v snowparku aj korčuľovať po bežkárskej trati. Vecička vyrobená z plastu vystuženého sklenými vláknami má hrany ako lyže a je určená skôr na upravené trate a zjazdovky. Výrobca síce tvrdí, že sa dá použiť aj v mäkkom snehu do 20 cm, no dovolím si o tom mierne pochybovať. Pozrite si prezentačné video a posúďte sami.

Ultraľahké viazanie Grizzly.ski

Jozef Gáborík z Kriváňa pod Poľanou sa vývoju vlastného viazania na skialpinistické preteky amatérsky venoval od roku 2000. V roku 2017 sa spojil s bratom Petrom a priateľom Martinom Spodniakom, aby sa s patentovaným viazaním Grizzly.ski pokúsili presadiť na svetovom trhu. Model GR 45 váži neuveriteľných  45 gramov, model GR 52 so stabilnejšou základňou pätky má 52 gramov.

Brutálne minimalistické viazenie je kompatibilné s bežnými lyžiarkami s techovými insertmi. Nepodarilo sa mi zistiť, ako je riešené vypínanie v prípade pádu. To je však v skimo pretekovom materiáli druhoradá záležitosť.